Jak wspierać dzieci w kryzysie? Poradnik dla rodziców… Recenzja książki

Jak wspierać dzieci w kryzysie? Poradnik dla rodziców… Recenzja książki

Jak wspierać dzieci w kryzysie? Poradnik dla rodziców
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Pojęciu kryzys towarzyszą w słowniku takie słowa jak zachwianie, załamanie, regres, utrata. Podczas pandemii koronawirusa mogliśmy się z nimi boleśnie zapoznać.

My – dorośli, stanęliśmy przed wyzwaniem większym niż dotychczas, starając się zorganizować życie w nowych warunkach, dbając jednocześnie o kondycję emocjonalną swoją i członków najbliższej rodziny. Rzeczywistość pokazała, że nie jest to łatwe. Dla dzieci jeszcze trudniejsze.

Każdy, nie tylko aktualny kryzys, jest dla dziecka czymś nieznanym, owianym tajemnicą. Żyjąc w napięciu, pod ostrzałem płynących zewsząd informacji, kondycja emocjonalna najmłodszych jest bardzo zróżnicowana, często jednak przepełniona lękiem i niepokojem, z czym nasi podopieczni nie radzą sobie najlepiej. W jaki sposób pokonać ten strach i jak budować codzienną siłę w obliczu każdej z trudności, podpowiadają Małgorzata Taraszkiewicz i Zofia Nalepa w poradniku Jak wspierać dzieci w kryzysie? Poradnik dla rodziców nie tylko na czas globalnej pandemii.

Narratorka – Małgorzata Taraszkiewicz – to psycholog i neurometodyk, zajmująca się zdrowiem psychicznym – kreowaniem i wdrażaniem programów na rzecz rozwijania potencjału ludzkiego. Jej przejrzysty, uniwersalny poradnik, to bogate kompendium wiedzy, rozpisane na cztery rozdziały. Pierwsze dwa zawierają teorię dotyczącą kryzysu i reakcji ludzi na sytuacje kryzysowe, są odpowiedzią na pytanie jak wspierać dzieci w trudnych sytuacjach. Kolejne dwa to praktyczna wiedza wsparta zabawami i zestawem ćwiczeń z zakresu działania w sytuacjach kryzysowych i wzmacniania odporności psychicznej dziecka. Czytelnik dowie się z nich jak zapobiegać atakom paniki i jak wyjaśnić zmiany zachodzące w bliskim otoczeniu.

Główne zalety lektury, to przede wszystkim rozdział poświęcony gotowym rozwiązaniom w sytuacjach kryzysowych i ciekawe propozycje ćwiczeń relaksacyjnych czy rozwijających każdą z jedenastu inteligencji, a także krótki aneks, czyli streszczenie w pigułce etapów rozwoju człowieka i towarzyszące mu w tym czasie emocje. Ponadto na pochwałę zasługuje też  sposób wydania – poradnik napisany jest rzeczowym, nienużącym językiem, a wizualna strona zwraca uwagę czytelnika i pozwala wyłapać najistotniejsze informacje, a przede wszystkim zapamiętać je na dłużej. Poradnik, lekki i niezbyt gruby, można zabrać ze sobą niemalże wszędzie i czytać w wolnej chwili. Co ważne, nie musimy bezwzględnie przeczytać go strona po stronie, żeby przyniósł korzyści.

Globalna pandemia, jak i każdy inny kryzys, to wyzwanie dla całej rodziny, która musi zreorganizować swoją codzienność. Jeśli w tym zadaniu potrzebujecie profesjonalnego wsparcia, szukacie przystępnych odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane w trudnym okresie (nie tylko w czasie pandemii), to poradnik Jak wspierać dzieci w kryzysie będzie pozycją, którą warto się zainteresować. To doskonała książka dla wszystkich dorosłych, nie tylko rodziców, którzy chcą lepiej zrozumieć psychikę dzieci i pomóc im przetrwać trudne chwile w dobrej kondycji psychicznej.

Eliza Idczak

Jak wspierać dzieci w kryzysie? Poradnik dla rodziców nie tylko na czas globalnej pandemii.

Liczba stron: 112
Wymiary: 150 x 225 mm
Oprawa: broszura
Wydawnictwo Świętego Wojciecha

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie