Elementarz wychowania. Recenzja książki Jacka Mycielskiego

elementarz dla rodziców spotkania z autorem
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Półki księgarń uginają się pod licznymi poradnikami dotyczącymi wychowania dzieci. Wśród nich jeden szczególnie przyciąga uwagę – to Elementarz dla rodziców Jacka Mycielskiego. Jego autor to absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, a co ważniejsze mąż, ojciec trojga dzieci i dziadek 12 wnucząt, który ostatecznie zamieszkał we Włoszech. W swojej książce zawarł własny, swoisty system wychowawczy, oparty na konsekwentnym przestrzeganiu zasad i powrocie do tradycji.

Autor, jak sam stwierdza, wydał tę pozycję dla rodziców, którzy szukają praktycznych porad i sposobów rozwiązywania problemów z niemowlakiem, przedszkolakiem, uczniem szkoły podstawowej, a także nastolatkiem. Poradnik czyta się z łatwością, a nawet przyjemnością, z racji prostego języka i osobistych wspomnień autora uzupełnionych fotografiami, których w książce nie brakuje.

Mając codzienny kontakt z dziećmi, autor stworzył publikację opartą nie tylko na teorii, ale przede wszystkim praktyce, co wpływa na jej autentyczność. Atrakcyjna, aktualna oraz łatwo dostępna książka porusza ważne kwestie dotyczące oczekiwań, jakim musi sprostać dziecko, podkreśla jak istotną rolę pełni w wychowaniu najbliższe otoczenie, które winno wspomagać dzieci na różnych płaszczyznach rozwojowych, przypomina zapomniane podstawy wychowania i podsuwa dużo praktycznych porad.

Książka zyskuje na atrakcyjności dzięki wielu informacjom odnoszącym się do codziennych doświadczeń rodzica i dziecka, jak wpływ telewizji i Internetu, rodzicielska uwaga, siadanie do stołu, wyznaczanie granic czy konflikty z sąsiadami. Często to, co nam wydaje się słuszne, z punktu widzenia pedagogiki kształtuje u naszych podopiecznych złe nawyki. Recenzowana książka rozjaśnia nam wiele takich codziennych sytuacji i wpływa na poprawę naszego zachowania względem dziecka i rodziny. Nie ma w niej patetycznych przemów, teorii dotyczącej nowych systemów wychowania. Są za to jasne i proste podstawy, uniwersalne zasady wychowania, które sprawdzą się w każdym domu. Możemy ją zatem potraktować jako pomoc, a nie kolejną rozprawę naukową ludzi, z którymi często się nie identyfikujemy.

Po zapoznaniu się z lekturą mogę śmiało powiedzieć, że jest to pozycja, którą powinien przeczytać nie tylko rodzic, ale każdy, kto nawet w minimalnym stopniu ma wpływ na wychowanie i edukację dzieci, gdyż przypomina o wartościach, które w XXI wieku zastępuje się zagranicznymi trendami. Trudno wyobrazić sobie lepszy elementarz niż ten, napisany przez doświadczonego ojca i dziadka, przypominającego czym wychowanie tak naprawdę jest. Elementarz dla rodziców Jacka Mycielskiego to pozycja na piątkę. Nie pozostaje nic innego jak się z nią zapoznać i czekać na kolejne pozycje autora.

Eliza Idczak

Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Premiera 15 listopada 2017 r.
Miękka oprawa
format 165 x 230 mm
120 stron
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Rosikon Press.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent