Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Oddychaj jak miś czyli jak zauważyć swoje myśli i emocje? Recenzja książki

Oddychaj jak miś - książeczka z niezwykłą mocą dla najmłodszych
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑
Współcześnie coraz gorzej radzimy sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Podobne doświadczenia nie omijają dzieci, które pobudzone przez nowe technologie, odczuwają stres spowodowany presją czasu czy szkoły, nie radzą sobie z samoregulacją i zostają pokonane przez własne emocje. Czy da się to zmienić? Czy można nauczyć dzieci uspokajania się? Oczywiście! Warto zacząć od książki Kiry Willey.

Oddychaj jak miś, bo o tej książce mowa, to lektura oparta na treningu mindfulness, czyli ćwiczeniach uważności, które ułatwiają skoncentrowanie się na aktualnie przeżywane doznania bez angażowania przeszłości i przyszłości. Takie zatrzymanie się na chwilę i pozbycie ładunku emocjonalnego stopniowo pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe i cieszyć się z prostych rzeczy.

Książka Kiry Willey to cenna pozycja dla dzieci od 4 do 7 roku życia.

Na jej kartach czytelnik znajdzie trzydzieści krótkich, ale pomysłowych ćwiczeń na uważność, które można wykonać w każdej sytuacji – w czasie zabawy, przed snem, a nawet siedząc w szkolnej ławce czy jadąc z rodzicem samochodem. Książka podzielona jest na pięć niezależnych od siebie rozdziałów: panowania nad emocjami, koncentracji, ożywienia, wewnętrznego spokoju, wyobraźni i pozytywnego nastawienia do świata. Zawarte w nich zadania są bardzo proste i nie wymagają dużego nakładu pracy.

Dużym walorem książki jest różnorodna forma treningu.

Ćwiczenia angażują ręce, nogi, głowę, a przede wszystkim płuca, bo uważność zaczyna się od prawidłowego oddechu. Dzieci mają okazję wcielić się w różne postacie i zjawiska, spróbować pysznej zupy i gorącej czekolady, rozruszać szyję, kręgosłup, a nawet stworzyć burmuszki, czyli bańki negatywnych emocji. Dzięki temu nauka panowania nad emocjami staje się niezwykle ciekawa, skuteczna i zabawna.

Warto również wspomnieć o ilustracjach Anni Betts, które są kolejnym atutem książki. Kolorowe obrazki pełne czaru przyciągają wzrok dziecka i zachęcają do częstego sięgania po książkę, co zaowocuje w przyszłości.

Podsumowując, powiem, że książka Oddychaj jak miś jest po prostu świetna, a Kira Willey udowodniła, że zasługuje na wszystkie otrzymane nagrody. Jeśli wasze dziecko ma trudności z regulacją emocji, koncentracją czy pozytywnym nastawieniem, sięgnijcie po tę nieocenioną pomoc, przynoszącą natychmiastowe efekty.

Eliza Idczak

Oddychaj jak miś
Kira Willey
tłum. Jacek Drewnowski
Wydawnictwo Vimala
Warszawa 2020

630 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent