Self-care

(Nie)liczy się czas – recenzja audiobooka „Momo”

Momo recenzja audiobooka
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Współczesny świat charakteryzuje się natychmiastowością i hedonizmem. Niezależnie od wieku chcemy otrzymywać wszystko od razu, a ponieważ często ograniczają nas pieniądze, pojawia się też przymus wykonywania czynności doprowadzających do realizacji szybko zmieniających się marzeń.

Pod wpływem naszych decyzji, kierowanych konsumpcjonizmem, kurczy się czas i przestrzeń. Mimo to każda kolejna zdobycz nie przybliża do szczęścia. Czy bycie radosnym jest nam pisane? Czy zmarnowany czas uda się kiedyś odzyskać? Na te i inne pytania odpowiada historia Michaela Ende Momo (w pełnej wersji Momo, osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas).

Momo to tajemnicza dziewczynka bez rodziny i bez wieku, która z łatwością zjednuje sobie ludzi. Jak nikt inny umie słuchać, zachęcając do zwierzeń. Pewnego dnia pojawia się w jednym z miasteczek, w ruinach starego amfiteatru, gdzie postanawia zamieszkać. Pomagają jej mieszkańcy, którzy już po pierwszym spotkaniu z dziewczynką odczuwają spokój i radość. Momo spędza dni na zabawie z dziećmi, albo słuchaniu opowieści dorosłych mieszkańców. Wszystko wydaje się być tak, jak należy – spokojnie, błogo, szczęśliwie. Niestety idylla nie trwa długo. Do miasta wkraczają niebezpieczni szarzy panowie, których zadaniem jest ukraść ludziom czas. Działając skrupulatnie, a co gorsza skutecznie, namawiają mieszkańców do ograniczenia spotkań, zainteresowań, a nawet snu. Samotna Momo postanawia pomóc przyjaciołom. Tylko czy nie jest za późno?

Momo to powieść fantasy wydana po raz pierwszy w 1973 roku.

Jej ponadczasowość i ujęcie tematu powoduje, że wydania wznawiano już wielokrotnie. Jakiś czas temu wydawnictwo Jung-Off-Ska zadbało o to, by ukazała się również w wersji audiobooka.

Powieść w wersji czytanej składa się z 21 rozdziałów oraz dodatków (posłowie i życiorys autora), co łącznie zajmuje 11 godzin słuchania. Bohaterom audiobooka głosu użyczyła Edyta Jungowska, która profesjonalnie modulując głosem, buduje nastrój i wzorowo oddaje osobowość postaci. Słuchacz otrzymuje zaproszenie do świata, w którym każdy szczegół ma znaczenie, a emocje sięgają zenitu, gdyż Jungowska z pasją odczytuje kolejne rozdziały, zręcznie budując napięcie. Walorem audiobooka jest również dyskretna oprawa muzyczna, dopełniająca przeżycia i wydarzenia, za którą odpowiada duet SzaZa – Szamburski/Zakrocki.

Powieść Michaela Ende dotyczy rzeczy niematerialnych.

Istotą książki jest zrozumienie wartości czasu, który zbyt często trwonimy. Niełatwa tematyka i genialna, ale bardzo przejmująca interpretacja aktorki powoduje, że audiobook skierowany jest do dzieci od 9 roku życia, gdyż dla młodszych okaże się za trudny. Górnej granicy nie powinno się podawać, gdyż jest to powieść dla wszystkich. Trzyma w napięciu do ostatniej minuty i zostawia słuchacza z refleksją, zachęcając do zmiany.

Gwarantuję, że 11 godzin minie niesamowicie szybko. Mimo to historia Momo zostanie w sercu na dłużej.Momo recenzja płyty jungowska

Eliza Idczak

Momo
czyta: Edyta Jungowska
reżyseria: Jacek Sut
tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
muzyka: SzaZa – Szamburski/Zakrocki
projekt okładki i ilustracje: Marcin Minor
WYDAWNICTWO JUNG-OFF-SKA

 

829 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent