Dobre Miastko. Najlepsze ciasto na świecie, recenzja książki dla dzieci

Dobre Miastko. Najlepsze ciasto na świecie - książka dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 2 min. 🕑

Najlepsze ciasto na świecie to mądra, urocza, a przede wszystkim ciekawa powieść dla czytelników w wieku 6-8 lat. To świetna propozycja dla dzieci czytających już samodzielnie, ale wspólna lektura i głośne czytanie będzie równie przyjemne.

Rzadko mi się to zdarza, ale dopiero po lekturze książki sprawdziłam kto jest jej autorem. I okazało się, że Najlepsze ciasto na świecie napisała Justyna Bednarek, autorka (kultowych już) opowiadań o skarpetkach! Justyna Bednarek zawsze kojarzyła mi się nie tylko z pomysłowymi opowieściami, ale też z wysokim poziomem literackim. Dzięki temu stworzone przez nią historie czyta się z ogromną przyjemnością, także, gdy jesteśmy już dorośli. Niestety, w wielu książkach dla dzieci wygrywa koncept i, choć fascynuje on czytelnika, to w trakcie lektury coś zgrzyta. Dlatego za największą zaletę „Najlepszego ciasta na świecie” uważam język i literacki kunszt autorki.

Na wyklejce możemy podziwiać plan Dobrego Miastka, a na jednej z pierwszych rozkładówek zaprezentowani zostają wszyscy bohaterowie opowiadania. Za wizualną stronę książki odpowiada Agata Dobkowska i muszę przyznać, że jej ilustracje są bardzo charakterystyczne i przyjemne w odbiorze. Ilustracji jest dużo, a układ przejrzysty – całość tworzy spójny i bardzo estetyczny efekt.

A o czym jest sama historia? Tym razem Justyna Bednarek nie ożywia ubrań i nie daje starszym paniom czarodziejskich mocy. Najlepsze ciasto na świecie to powieść w pełni obyczajowa. Do Dobrego Miastka przeprowadza się rodzina Wiśniewskich: rodzice, dwoje dzieci, pies i królik. Szybko poznają sąsiadów, a główny wątek obraca się wokół konkursu na najlepsze ciasto. Nie będę zdradzać szczegółów, ale nie brakuje tu i humoru, i akcji. Jednak moją uwagę zwrócił tu wątek zgorzkniałej pani Weroniki, która na stronach tej krótkiej opowieści przechodzi przemianę, a ta ukazana jest w sposób ciepły, mądry, uczący szacunku i zrozumienia dla innych.

Mam nadzieję, że Najlepsze ciasto na świecie jest zaledwie początkiem nowego literackiego projektu Justyny Bednarek. Z przyjemnością czytałabym z dziećmi kolejne przygody mieszkańców tego miasteczka, bo to naprawdę wartościowa, lekka i przyjemna lektura.

Ewelina Zielińska

Dobre Miastko. Najlepsze ciasto na świecie