Elwirka na śnieżnej pustyni. Recenzja książki

Elwirka na śnieżnej pustyni opinie o książce, recenzja książki dla dzieci
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Elwirka jest pingwinkiem cesarskim. Chodzi do szkółki, uczy się, rozwija. Doświadcza i czuje. Czasem towarzyszy jej strach –  gdy pojawia się lodowa szczelina i niepewność o dalsze kroki. Pomóż mi przetrwać to seria książek, która otwiera oczy na problemy Ziemi.

Książka Elwirka na śnieżnej pustyni przynosi odpowiedzi na wiele różnych pytań, na przykład takich: Jak żyją pingwiny? Z czym mają trudności? Jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa? Jak wygląda dzień rodziny pingwinów?  Jak przetrwać zimę na Antarktydzie? Nie jest to obszerna publikacja, nie jest to też typowo naukowa literatura, a jednak czytelnik poszerza swoją wiedzę o fakty, o których nie miał wcześniej pojęcia. To prawdziwa gratka dla miłośników świata przyrody i zwierząt. Znajdziemy tutaj informacje m.in. o wędrówkach pingwinów, tańcach godowych, przetaczaniu jajka i opiece nad pisklakiem. Dowiemy się na przykład, jak wygląda karmienie małego pingwinka przez jego matkę, która przed narodzinami dziecka dużo czasu spędzała na morzu, polując i wzmacniając się pożywieniem, podczas gdy samiec – tata wysiadywał jajko. W książce znajduje się też plansza edukacyjna oraz słowniczek trudnych pojęć (np. wydma, zorza polarna, wole, przerębel). Na końcu została przedstawiona w skrócie charakterystyka pingwinów cesarskich.

Lektura ta przede wszystkim więc ubogaca małego czytelnika i poszerza jego horyzonty.

Warto jednak zwrócić uwagę na sposób, w jaki są przekazywane te wszystkie informacje. Ciekawostki dotyczące pingwinów zostały bowiem zgrabnie wkomponowane w historię Elwirki. Z jednej strony czytelnik skupia się na głównej bohaterce, śledzi jej historię i etapy rozwoju – od wyklucia się z jaja po kolejne okresy życia. Widzi, że Elwirka, podobnie jak ludzie, doświadcza i czuje, na przykład ciekawość, strach. Z drugiej strony opowieść ta tak naprawdę nie odnosi się do jednego ptaka, a przynosi pogłębiony obraz życia pingwinów. Na uwagę zasługują również liczne barwne i wyraziste ilustracje, które wydają się tak realne, jak realny jest świat przedstawiany na stronach książki.

Seria Pomóż mi przetrwać służy pokazywaniu dzieciom, jak można mądrze dbać o Matkę Ziemię, jak wspierać przyrodę i troszczyć się o środowisko.

Elwirka na śnieżnej pustyni również porusza istotną kwestię – chodzi o globalne ocieplenie, które powoduje, że w wielu miejscach lód jest bardzo cienki. Topnienie sprawia, że powstają szczeliny stanowiące zagrożenie dla małych pingwinów.

Polecam tę książkę na zimowe (i nie tylko) wieczory!

Zaproście Elwirkę do swoich domów i oczami wyobraźni przenieście się w odległe zakątki kuli ziemskiej. To też okazja, żeby zwiększać świadomość ekologiczną i rozmawiać o trudnościach, z jakimi mierzy się współczesny świat.

Elwirka na śnieżnej pustyni. Akademia mądrego dziecka. Pomóż mi przetrwać

Wydanie: 2020
Autor: Ewa Nowak
Ilustrator: Anna Łazowska
Typ oprawy: twarda
Data premiery: 12.08.2020
Liczba stron: 32
Wymiary: 20.0×25.0cm
Wydawca: Harper Collins

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent