Wirus i inne drobne ustrojstwa – recenzja książki Bogusława Janiszewskiego

Wirus i inne drobne ustrojstwa recenzja książki dla dzieci, opinie o książce
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
Jeszcze rok temu nikt nie podejrzewał, że nad Ziemią zapali się czerwone światło, zatrzymując ją na kilka miesięcy. Zamieszanie, spowodowane niewidzialnym dla ludzkiego oka wirusem, zmusiło wszystkich do nauki i pracy zdalnej, rezygnacji z wyjazdów do bliskich, wyjść na siłownie czy do restauracji. Postawiło również przed rodzicami i nauczycielami bardzo trudne zadanie – przystępne wytłumaczenie sytuacji, by utrzymać dzieci i młodzież w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Jak zrobić to prawidłowo? Przyda się pomysł, humor i przemyślana baza teoretyczna. Wszystko to znajdziecie w publikacji Wirusy  i inne drobne ustrojstwa Bogusława Janiszewskiego.

W organizmie ludzkim żyje wiele mieszkańców, którzy mają wspierać układ odpornościowy, ułatwiać myślenie, pomagać trawić pokarm… I właśnie w takim organizmie, pośród wielu innych komórek i bakterii, chciał zamieszkać Piotrek – wirus SARS-CoV-2, należący do grupy koronawirusów – marzący o światowej karierze. Mimo że tata Piotrka sceptycznie podchodził do jego planów, myśląc, że zwierzęce wirusy nie mogą stać się ludzkimi, Piotrka życzenie spełniło się – trafił do organizmu człowieka i zaczął się namnażać, wywołując ogólnoświatową pandemię. Jak to możliwe? I czy uda mu się wygrać z ludźmi? Książka Bogusława Janiszewskiego odpowie na te i inne, nurtujące czytelnika, pytania.

 Wirusy  i inne drobne ustrojstwa to zabawna pozycja dla dzieci starszych klas szkoły podstawowej, które wiedzą już co nieco na tematy biologiczne i potrafią wyłapać ironię, której w publikacji jest całkiem sporo. Podzielona na trzy rozdziały książka wyczerpująco omawia zagadnienia związane z ludzkim organizmem (jego mieszkańcami i naturalną obroną), wirusem SARS-CoV-2, a także epidemią.

Narracja prowadzona jest z perspektywy wirusów i bakterii zamieszkujących w organizmach ludzi i zwierząt. W ich wypowiedzi czytelnik znajdzie sporą dawkę humoru i ironii, która pomoże rozładować napięcie spowodowane niezrozumiałą sytuacją i spojrzeć na nią z innej perspektywy. Wyrazu nadają również ciekawe, nieco karykaturalne ilustracje Maxa Skorwidera. Wszystko razem nabiera formy krótkiego komiksu.

Dodatkowo na każdej stronie znajdują się treściwe informacje, przypominające notatkę encyklopedyczną, w których na różowo zaznaczono istotne, warte zapamiętania pojęcia, znane nam z telewizji i gazet. Dzieci dowiedzą się z nich czym jest choroba współistniejąca, cichy nosiciel, szczepionka czy mutacja. Nie zabraknie również wzmianki o limfocytach, drobnoustrojach, a także skuteczności maseczki i przestrzegania higieny.

Podsumowując, Wirusy  i inne drobne ustrojstwa to książka bogata w wiedzę merytoryczną i humor. Jeśli chcecie ułatwić dziecku odnalezienie się w nowej sytuacji, wiecie, że lubi komiksy, a optymalna dawka ironii pomaga mu rozładować stres, ta książka będzie odpowiednia. Nie raz zaskoczy medycznymi ciekawostkami i dialogami pomiędzy wirusami.

Eliza Idczak

Wirus i inne drobne ustrojstwa
Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Format: 235x191mm
Liczba stron: 64
Premiera: 2020
Więcej informacji: Wydawnictwo Publicat

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent