Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka – recenzja książki

Komórka Kasia recenzja książki
📖 Czyta się średnio w 3 min. 🕑
W XXI wieku, a szczególnie teraz, kiedy pandemia wymusiła na dzieciach naukę zdalną, swobodny dostęp do Internetu stał się zjawiskiem powszechnym. Najmłodsi wiedzą, że wirtualny świat daje wiele możliwości: ułatwia naukę, poznawanie świata, umożliwia kupowanie przedmiotów i komunikowanie się z innymi. Niestety nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, gdyż nadal za mało mówi się o potencjalnych niebezpieczeństwach, które mogą spowodować olbrzymie problemy wśród nieświadomych niczego dzieci. Aby uchronić je przed problemami, należy mówić o nich głośno. Na rynku wydawniczym pojawiła się niedawno książka Macieja Lisowskiego Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka. Czy jest to dobry wstęp do rozmowy o zagrożeniach Internetu?

Kasia to główna bohaterka książki. Jest telefonem komórkowym, szybko przywiązującym się do swoich właścicieli. Na kartach książki opowiada o swojej dużej rodzinie. Tablet i laptop to jej młodsi bracia. Do rodziny należy także wujek Bartek, komputer, oraz znany wszystkim czytelnikom kuzyn Internet. Niestety jest również Ciotka Uzależnienie, wywołująca masę kłopotów zarówno w rodzinie, jak i wśród ludzi korzystających z technologii. Rozmawiając ze swoim wujkiem, Kasia opowiada o wirusach powodujących choroby wśród członków jej rodziny i wspomina o niebezpieczeństwie zawierania znajomości przez Internet. Nieustannie przypomina też o ciotce, która czyha na nieświadome problemów dzieci. Razem z czytelnikiem zastanawia się czy można przed nią uciec…

komorka Kasia recenzjaKomórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka to książka, w której najważniejszą część miały odegrać elementy dydaktyczne. Narracja prowadzona jest jak dialog między dwoma postaciami – starszym, bardziej doświadczonym bohaterem i młodszym, który potrzebuje wskazówek, wyjaśnień i pomocy. Na kartach książki brakuje wartkiej akcji czy szeregu przygód. Dialog między postaciami uzupełniony został jedynie o historię dzieci, które przekonały się o zagrożeniach jakie niosą nowe technologie.

Z wyjątkiem Ciotki Uzależnienie, bohaterowie książki są jednowymiarowi i pospolici. Jednak w połączeniu z rysunkami Marcina Południaka, groźna ciotka sieje niepokój, a jej ironiczna mina i czerwone oczy przywodzą na myśl czarownice z baśni, od których powinno się trzymać z daleka. Wzbudza zainteresowanie, a jednocześnie powściągliwość.

Książka Macieja Lisowskiego ma potencjał.

Przez długą treść i brak akcji nie będzie książką dla młodszych dzieci, ale dla uczniów klas 1-3, którym posłuży za wstęp do rozmów o niebezpieczeństwach Internetu. Przekazuje dużo wiedzy, opierając się niestety na strachu i lęku.

Najbardziej wartościowa część lektury to ostatnia strona, zawierająca wskazówki co zrobić, by uchronić się przed realnymi zagrożeniami płynącymi z nieprawidłowego używania urządzeń cyfrowych. Rady są merytoryczne, życiowe, zrozumiałe zarówno dla przedszkolaka jak i ucznia szkoły podstawowej. Spisane prostym językiem zachęcają do wdrożenia ich w plan dnia.

Jedno jest pewne. Uzależnienia i nieprawidłowe używanie sprzętów komputerowych to zmora dzisiejszych czasów, dlatego warto pokazywać dzieciom, jak mądrze korzystać z tych technologicznych dobrodziejstw i dbać o ich edukację od przedszkola. Jeśli potraktujemy książkę Macieja Lisowskiego jak pomoc, a nie fundamenty wiedzy i będziemy blisko przy dziecku, by odpowiedzieć na rodzące się w głowie pytania, warto ją przeczytać i omówić płynący z niej morał.

kasia i komorka opinia o ksiazce

Eliza Idczak

Komórka Kasia i jej cyfrowa rodzinka
Autor Maciej Lisowski
Wymiary 225×225 mm
Liczba stron 40
Wiek 5+
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Pryzmat

155 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent