Jak wybrać zabawki dla dziecka?

Jak wybrać zabawki dla dziecka?

Jak wybrać zabawki dla dziecka?
📖 Czyta się średnio w 7 min. 🕑

Zabawki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Przekazując dzieciom odpowiednie zabawki, możemy wspierać ich rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy i fizyczny. Wybór odpowiednich zabawek jest zatem bardzo istotny. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać zabawki dla dziecka, aby były dostosowane do jego wieku i etapu rozwoju. Podpowiemy także, jakie zabawki warto podarować dzieciom w różnym wieku.

Zabawki dla dziecka – jakie wybrać?

Rynek zabawek dziecięcy dynamicznie się rozwija. Producenci sukcesywnie nas zaskakują, oferując zupełnie nowe rodzaje zabawek. Zachwycają one nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Zabawki muszą być jednak odpowiednio dobrane do wieku i potrzeb dziecka. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla dziecka?

  • Oznaczenia na zabawkach – bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem przy wyborze zabawek dla dzieci. Zanim kupimy zabawkę, powinniśmy upewnić się, czy jest ona bezpieczna dla wieku i umiejętności dziecka. Poza tym zabawka powinna mieć niezbędne atesty bezpieczeństwa, np. znak CE czy europejską normę EN 71.
  • Materiał wykonania – dostępne w sprzedaży zabawki są wykonywane z różnych materiałów. Popularne są zabawki plastikowe i silikonowe, a także zabawki z tkanin, czyli popularne pluszaki. Coraz większą popularność zyskują również akcesoria drewniane. Są to ekologiczne zabawki, które służą nie tylko zabawie, ale również rozwojowi i edukacji dziecka.
  • Jakość wykonania – zabawki dla dziecka powinny być trwałe i bezpieczne. Warto przyjrzeć się, czy nie mają zbyt małych elementów, ostrych krawędzi, czy innych potencjalnie niebezpiecznych części.
  • Grupa wiekowa – zabawki powinny być dostosowane do wieku dziecka. Zgodnie z prawem, każda zabawka powinna zawierać informację, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona. Zabawki dla rocznego dziecka nie mogą być tak wymagające, jak te przeznaczone dla trzylatka.
  • Funkcjonalność zabawek – dobrze dobrana zabawka powinna nie tylko zapewniać radość dziecku, ale również odpowiednią edukację i rozwój. Poza tym powinna mobilizować pociechę do aktywnego trybu życia i pobudzać jej mózg do większej pracy.

 

Zabawki dla dziecka – rodzaje

W sklepach znajdziemy zabawki dla dzieci, które spełniają różne potrzeby rozwojowe i zainteresowania. Z tego względu możemy wyróżnić:

  • Zabawki edukacyjne – uczą przez zabawę. Takie zabawki dla dzieci wspomagają rozwój poznawczy, umiejętność logicznego myślenia, odkrywania i eksploracji. Są to np.: interaktywne książki, zestawy do naukowych eksperymentów, zagadki, maty edukacyjne.
  • Zabawki kreatywne – pobudzają kreatywność i ciekawość dziecka, a także umiejętności artystyczne. Umożliwiają budowanie, rozwalanie, malowanie, tańczenie czy majsterkowanie. Są to: kredki, flamastry, plastelina, klocki, maty z klockami.
  • Zabawki interaktywne – są to zabawki elektroniczne: kolorowe, poruszające się i wydające rozmaite dźwięki. Zapewniają interaktywną i dynamiczną zabawę, rozwijają umiejętności poznawcze i sensoryczne. Można do nich zaliczyć roboty i zwierzątka reagujące na dotyk oraz dźwięk.
  • Zabawki konstrukcyjne – są świetnym treningiem dla rozwoju zręczności, inteligencji i myślenia przestrzennego. Zaliczamy do nich m.in.: klocki drewniane, zestawy LEGO, gry zręcznościowe, makiety, budowle.
  • Zabawki manipulacyjne – pomagają w rozwijaniu zdolności manualnych, koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności logicznego myślenia. Są to m.in.: układanki, sortery kształtów, puzzle, klocki
  • Zabawki muzyczne – stymulują zainteresowanie muzyką, rozwijają zdolności słuchowe i rytmiczne. Będą to różnego rodzaju instrumenty dla dzieci.
  • Zabawki sportowe – zachęcają do aktywności fizycznej, rozwijają motorykę, koordynację i umiejętności sportowe. To wszelkiego rodzaju piłki, skakanki, rowery czy hulajnogi.

Zabawki dla dziecka – dostosowane do wieku

Wybierając zabawkę, zawsze powinniśmy dostosować ją do wieku dziecka. Chodzi tu nie tylko o kwestie związane z bezpieczeństwem, ale również funkcjonalność zabawki na danym etapie rozwoju. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. Dlatego, aby wybrać najlepszą zabawkę dla dziecka, warto obserwować jego potrzeby, zainteresowania oraz umiejętności.

Zabawki dla noworodka (0-12 miesięcy)

Zabawki dla noworodka powinny mieć proste i gładkie powierzchnie, a także kontrastujące ze sobą kolory.

  • Zabawki sensoryczne: miękkie pluszaki, grzechotki, gryzaki, kocyki z różnymi fakturami, szeleszczące maskotki.
  • Maty do zabawy: mata edukacyjna z elementami do dotykania, oglądania i słuchania pomoże rozwijać zmysły dziecka.
Jak wybrać zabawki dla dziecka?

Mata edukacyjna Lionelo Agnes Plus
(źródło: https://inlago.pl/produkt/mata-edukacyjna-lionelo-agnes-plus,57698)

Zabawki dla małych dzieci (1-3 lata)

W tym wieku dzieci uczą się koordynacji ruchowej i trzymania przyborów. Dlatego dobrym wyborem dla nich będą zabawki zręcznościowe, np. klocki i puzzle, a także zestawy do malowania – kredki i flamastry. Warto też kupować zabawki, które uczą myślenia przestrzennego i pobudzają kreatywność dziecka.

  • Zabawki manipulacyjne: klocki, układanki, sortery kształtów.
  • Pojazdy i figurki: samochody, pociągi, zwierzątka.
  • Zabawki muzyczne: instrumenty dla dzieci, keyboardy, tamburyny.

Zabawki dla przedszkolaka (3-5 lat)

Dla dzieci w wieku przedszkolnym warto kupować zabawki, które pobudzą ich aktywność ruchową. Jest to również czas, w którym pociechy poznają pierwsze litery i cyfry, dlatego warto postawić na zabawki do nauki.

  • Puzzle: różne poziomy trudności, od prostych puzzli z dużymi elementami do bardziej zaawansowanych.
  • Zestawy kreatywne: farby, kredki, plastelina, zestawy do rysowania i malowania.
  • Zabawki konstrukcyjne: zestawy LEGO DUPLO, drewniane klocki, kolejki.
Jak wybrać zabawki dla dziecka?

Klocki LEGO DUPLO Remiza strażacka i helikopter 10970
(źródło: https://inlago.pl/produkt/duplo-town-remiza-strazacka-i-helikopter-10970,69720)

Zabawki dla starszych dzieci (6+ lat)

Dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe i często hałaśliwe. Trzeba zatem umożliwić im spożytkowanie energii podczas zabaw sprawnościowych i różnych aktywności fizycznych. Poza tym warto postawić na zabawki edukacyjne, które ułatwią dziecku start szkolny.

  • Gry planszowe: różnego rodzaju gry, które rozwijają umiejętności logicznego myślenia, strategii i współpracy.
  • Zabawki edukacyjne: zestawy do nauki matematyki, języków obcych, eksperymenty naukowe.
  • Zabawki sportowe: piłki, hula-hop, skakanki, rower, łyżwy.
  • Klocki LEGO: pobudzają wyobraźnię i kreatywność, uczą dziecko cierpliwości, koncentracji i rozwiązywania problemów. To świetne zabawki dla sześciolatka, ośmiolatka czy nawet starszego dziecka.
Jak wybrać zabawki dla dziecka?

Klocki LEGO City Szpital 60330
(źródło: https://inlago.pl/produkt/klocki-lego-city-szpital-60330,68950)

Prezent dla dziecka – propozycje zabawek dla dzieci w różnym wieku

Wiemy już, na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na prezenty dla dzieci w różnym wieku.

  • Zabawki dla niemowlaka: karuzela do łóżeczka, grzechotka, gryzak, mata edukacyjna, książka dla niemowlaka, usypianki, kocyki.
  • Zabawki dla rocznego dziecka: stolik edukacyjny, jeździk, piramida, tunel, zabawki do pchania.
  • Zabawki dla dwulatka: piłka, sorter, huśtawka, piankowe puzzle, wiaderko i łopatka, zabawka do ciągnięcia.
  • Zabawki dla trzylatka: klocki tematyczne, masa plastyczna, puzzle, przybory do rysowania, lalka bobas, rowerek dziecięcy.
  • Zabawki dla czterolatka: figurki tematyczne, kolejka, klocki konstrukcyjne 3D, piłka do skakania, zestaw do kuchni, instrumenty muzyczne.
  • Zabawki dla pięciolatka: klocki LEGO, zestaw plastyczny, tablica do rysowania, książki dla dzieci, gry planszowe, układanki.
  • Zabawki dla sześciolatka: walizka na kółkach, wyszywanki, kolorowanki, skarbonka, gry planszowe, klocki, układanki magnetyczne, teleskop, mikroskop.
  • Zabawki dla siedmiolatka: walkie-talkie, skakanka, klocki konstrukcyjne, samochód zdalnie sterowany, mikrofon bezprzewodowy.
  • Zabawki dla ośmiolatka: zestawy do eksperymentów, kolekcje tematyczne, modele do składania, łamigłówki logiczne, sprzęt sportowy, gry planszowe, gry zręcznościowe, klocki LEGO.

Jakich zabawek nie kupować dzieciom?

Mimo że na rynku znajdziemy wiele godnych polecenia zabawek dla dziecka, są też takie, które mogą być dla niego nieodpowiednie i niebezpieczne. Jakich rozwiązań należy się wystrzegać?

  • Przede wszystkim nie należy kupować zabawek niewiadomego pochodzenia. Są one często wykonane ze słabej jakości materiałów, które łatwo mogą się złamać i skaleczyć dziecko. Poza tym mogą one zawierać szkodliwe substancje. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt, które biorą zabawki do ust, gryzą je i ślinią.
  • Nie należy również kupować zabawek, które wydają zbyt głośne dźwięki. Mogą one uszkodzić słuch dziecka albo doprowadzić do występowania problemów ze słuchem w przyszłości. Jeśli zamierzamy kupić zabawkę grającą, upewnijmy się, że ma ona regulację dźwięku oraz wyłącznik.
  • Warto unikać zabawek, które promują przemoc, agresję lub nieodpowiednie zachowania. Dzieci powinny być chronione przed zabawkami, które mogą wpływać negatywnie na ich rozwój emocjonalny i społeczny.
  • Nie kupujmy zabawek wzmacniających stereotypy. Dzieci nie muszą dostosowywać się do naszych oczekiwania, dlatego najlepiej wybierać takie zabawki, które interesują pociechy.

Bibliografia:

  1. https://nietylkodlamam.pl/zabawka-dobrana-do-wieku-dziecka/
  2. https://www.mustela.pl/mustela-blog/jak-wybrac-bezpieczne-zabawki-dla-dziecka
  3. https://www.mazakzabawki.pl/Jakie-sa-rodzaje-zabawek-blog-pol-1510744442.html

Artykuł sponsorowany

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent