Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
📖 Czyta się średnio w 10 min. 🕑

Pomysłodawcą projektu jest Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP, a współorganizatorem imprezy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Tegoroczna edycja „Gdyni Dzieciom” odbywać się będzie w 5 kinach jednocześnie: w gdyńskim Silver Screenie, sopockiej Polonii, gdańskim Neptunie, wejherowskim Centrum Kultury, oraz Starogardzie Gdańskim w kinie Sokół.

W ramach przeglądu przedstawiającego polskich twórców dla młodej widowni, będzie można zobaczyć piękne filmy zaliczane do klasyki kina dziecięcego, a w tym: „Awanturę o Basię” i „Pierścień Księżnej Anny” wyreżyserowane przez Marię Kaniewską. Gośćmi projekcji będą wychowankowie i współpracownicy reżyserki. Repertuar obejmuje także nagrodzone na międzynarodowych festiwalach filmy z Holandii, Rosji, Niemiec i Kuby.

Kolejną propozycją dla najmłodszych będzie plebiscyt KIDS FOR KIDS. Formułą tego międzynarodowego programu są prezentacje filmów zrobionych przez dzieci dla dzieci. W projekcjach wezmą udział młodzi twórcy- uczestnicy warsztatów i pracowni filmowych z całej Polski, a widzowie będą jednocześnie jurorami. Dodatkowo w trakcie całego festiwalu, publiczność będzie mogła wziąć udział w konkursach: na najlepszą recenzję oraz plastycznym.

Z myślą o dzieciach niewidzących i niedowidzących
w gdyńskim Silver Screenie odbędzie się specjalna projekcja holenderskiego filmu z audiodeskrypcją zatytułowanego „Konik Świętego Mikołaja”. Technika ta oparta jest na dołączeniu dodatkowej ścieżki dźwiękowej opisującej czynności aktorów, oraz dodatkowe elementy standardowo niemożliwe w odbiorze przez osoby niewidzące.

REPERTUAR GDYDNIA DZIECIOM 2007

1. AWANTURA O BASIĘ, reż. Maria Kaniewska (Polska 1959), 96 minut, film fabularny
dla klas 1 -3 w ramach cyklu przedstawiającego polskich twórców filmów dla młodej widowni.

Film według bestsellerowej powieści Kornela Makuszyńskiego, uhonorowany "Brązowym Lwem" na MFF dla Dzieci w Wenecji w 1960 roku, z doskonałą dziecięcą rolą czteroletniej wówczas Małgosi Piekarskiej. Akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Matka kilkuletniej Basi ginie tragicznie pod kołami pociągu. Na chwilę przed śmiercią udaje się jej wyszeptać adres przyjaciółki, Stanisławy Olszańskiej, której chce powierzyć dziewczynkę. Chwilowo opiekę nad sierotą sprawują doktorstwo Budziszowie z małego miasteczka, lecz muszą wypełnić ostatnią wolę zmarłej. Zrozpaczona perspektywą rozstania z dziewczynką pani doktorowa wysyła list do panny Olszańskiej zawiadamiający o przyjeździe Basi, po czym odprowadza małą do pociągu. Z adresem na piersi dziewczynka sama wyrusza do Krakowa. W pociągu poznaje aktora Walickiego, który ponoć nie znosi dzieci, lecz zajmuje się sierotą, gdy nikt nie zgłasza się po nią na dworzec. Razem z przyjacielem, młodym aktorem Szotem, próbują rozszyfrować informację z kartki zawieszonej na szyi dziecka. Niestety, zalane mlekiem litery zamazały się doszczętnie i bardzo trudno zrekonstruować nazwisko i adres osoby, u której mała ma zamieszkać. Pewni, że udało im się rozszyfrować zagadkę, odwożą Basię do literata Stanisława Olszowskiego. Osłupiały pisarz bardzo szybko poddaje się urokowi dziecka i troskliwie zajmuje się sierotą, a pomagają mu dzielnie i gorliwie służący Michaś i stróżka Walentowa. Tymczasem panna Olszańska, powróciwszy po długiej nieobecności do miasta, dowiaduje się o tragicznej śmierci przyjaciółki i zaginięciu dziewczynki. Wszczyna rozpaczliwie poszukiwania. Odnajduje wreszcie pana Olszańskiego, lecz pisarz nie chce oddać dziecka, które pokochał całym sercem. Rozgrywa się regularna batalia o Basię – z jednej strony walczą panie: panna Stasia, babcia Tańska, doktorowa Budziszowa i dwie paniusie w czerwonym i zielonym kapeluszu, które miały się opiekować dzieckiem w pociągu, z drugiej w szranki staje "cała kamienica", zauroczona przybraną córką literata. W końcu Walicki i Szot wydają wyrok salomonowy: w nieparzyste miesiące roku Basia ma przebywać u panny Olszańskiej, w parzyste – u pana Olszowskiego. Bystra pannica wykorzystuje tę sytuację i bawi się świetnie, ale pragnie mieć jeden dom i dwoje przybranych rodziców. I postanawia, że do tego doprowadzi.

Gość projekcji: współpracownicy Marii Kaniewskiej

2. PIERŚCIEŃ KSIĘŻNEJ ANNY, reż. Maria Kaniewska (Polska 1970), 99 minut, dla klas 5 – 6 w ramach cyklu przedstawiającego polskich twórców filmów dla młodej widowni

Utrzymany w formie baśni kostiumowy film przygodowy dla młodych widzów. W małej miejscowości leżącej u stóp zamku krzyżackiego trzej chłopcy, młodzi majsterkowicze: Franek, Andrzej i Jacek, przerabiają stary samochód na wehikuł czasu i nadają mu nazwę "Pyrkawka super". Rozczytują się także w "Krzyżakach" i obserwują prowadzone w okolicy zamku prace archeologiczne. Kiedy skonstruowanym przez siebie pojazdem wybierają się na wycieczkę do ruin, wpadają do lochów. Z terenu u podnóża zamku krzyżackiego objętego badaniami archeologicznymi przenoszą się niespodziewanie do roku 1406, na ten sam zamek, w którym mieszkają prawdziwi Krzyżacy. Szczęśliwie udaje im się uciec na dwór księcia Janusza Mazowieckiego, któremu później pomagają w walce z zakonem. Zderzenie mentalności, a nawet języka ludzi z XV i XX wieku rodzi wiele komicznych sytuacji. Chłopcy wykorzystują "przywiezione" ze sobą zdobycze techniki XX wieku – telefon, sprzęt do gry w ping ponga oraz samochód – w zależności od potrzeby do przestraszenia bądź rozbawienia ludzi średniowiecza. Akcja filmu toczy się wartko, jest pełna nieoczekiwanych zwrotów i napięć. Atutem jest także spontaniczność odtwórców głównych ról dziecięcych. "Pierścień…" wyreżyserowała Maria Kaniewska, twórczyni znanych filmów dla młodych widzów, jak: "Panienka z okienka", "Zaczarowane podwórko", "Szatan z siódmej klasy", "Awantura o Basię". [PAT]

Gość projekcji: współpracownicy Marii Kaniewskiej

3. ŚLEPAKI (The Blindflyers), reż. Bernd Sahling, Niemcy 2004, 87 minut, film fabularny
dla klas 5 – 6 i gimnazjów

Inga i Marie to dwie niewidome przyjaciółki mieszkające w internacie dla niewidzących. Obie mają wybitny talent muzyczny, Inga gra na saksofonie, a Marie na gitarze klasycznej i pianinie, jednak nikt nie chce ich przyjąć do poważnego zespołu muzycznego. Pewnego wieczoru Marie wymyka się z internatu, by pospacerować po opustoszałych ulicach, traf chce, że natyka się na młodocianego złodziejaszka Herberta. Dziewczyna postanawia pomóc świeżo poznanemu koledze udostępniając mu strych w internacie jako miejsce noclegu. Okazuje się, że Herbert gra na akordeonie i wkrótce cała trójka zaczyna dawać koncerty na rynku miasta. Niestety małoletni chuligani zabierają im wszystkie zarobione pieniądze. Nadarza się okazja wspólnego grania w studio, dzieciaki postanawiają wziąć się do roboty i nagrać piosenkę i teledysk na konkurs telewizyjny. Niestety plany psuje im policja, która aresztuje młodego akordeonistę. Czy mimo kłopotów uda im się wygrać konkurs?

M.in. Laureat Złotej Nagrody Filmowej za najlepszy niemiecki film dla dzieci w roku 2004 oraz specjalnego wyróżnienia na Berlińskim Festiwalu Filmowym

Gość projekcji: Bernd Sahling – reżyser, Thomas Hailer – przedstawiciel Berlińskiego Festiwalu Filmowego

4. KONIK ŚW. MIKOŁAJA (Winky’s Horse), reż. Mischa Kamp , Holandia 2005, 96 minut, film fabularny, dla klas 3 – 6

Sześcioletnia Winky Wong od niedawna mieszka ze swymi rodzicami w małym holenderskim miasteczku. Podczas gdy jej rodzice krzątają się w swojej chińskiej restauracji, Winky lubi zaglądać do sąsiadów, którzy prowadzą szkołę jazdy konnej. Nic na świecie nie sprawia Winky tyle radości, co opiekowanie się końmi! Kiedy jednak jej ulubienica – stara i schorowana Sara – musi zostać uśpiona, Winky postanawia postarać się o własnego konia. Ale skąd niby ma go dostać? Rodzice dziewczynki nie są zamożni… Wtedy w szkole Winky dowiaduje się o św. Mikołaju i to jego zamierza poprosić o ten prezent. Tata jest sceptyczny, ale co on tam wie o tutejszych zwyczajach! Winky pisze więc do świętego list. Ale w decydujący poranek jej but pozostał pusty… Dziewczynka dowiaduje się, że tego dnia Mikołaj odwiedzi centrum handlowe, postanawia się więc z nim osobiście rozmówić. Mikołaj obiecuje jej wymarzony prezent. Winky jest bardzo szczęśliwa! Ku rozdrażnieniu taty zaczyna nawet przebudowywać szopę na stajnię. Sąsiedzi zaczynają się o dziewczynkę martwić – jej rozczarowanie jest tylko kwestią czasu. I rzeczywiście – kiedy Mikołaj przychodzi do szkoły, Winky dostaje konika… plastikowego.

M.in. Laureat Srebrnych Koziołków – nagrody jury profesjonalnego w kategorii filmów aktorskich – 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO w Poznaniu

Gość projekcji: holenderski twórca filmowy

5. CZUCZA 1, 2, 3, reż. Garry Bardin, Rosja 1997, 2001, 2004, 25 minut + 26 minut + 29 minut, film lalkowy, dla klas 1 – 3

Historia przyjaźni pomiędzy małym chłopcem i jego nianią Czuczą – stworzeniem powstałym z kawałków materiałów, guzików i innych niepotrzebnych rzeczy znalezionych na strychu. Perypetiom bohaterów towarzyszy muzyka Glenna Millera, Isaaka Dunajewskiego i Georgea Bizeta.

M.in. Laureat Złotego Pantofelka – nagrody głównej –41. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Zlinie, Czechy

Gość projekcji: Garry Bardin – reżyser

6. VIVA CUBA (Viva Cuba), reż. Juan Carlom Cremata Malberti, Kuba 2005, 94 minuty, film fabularny, dla klas 4 -6

Malù i Jorgito to dwoje dzieci, które obiecały sobie, że – pomimo nienawiści pomiędzy ich rodzinami – będą się zawsze wspierać, pomagać sobie i że na zawsze pozostaną przyjaciółmi. Kiedy jednak umiera babcia Malù, jej matka postanawia wyjechać z dziewczynką za granicę. Malù nie chce jednak zostawić przyjaciela, swojej szkoły i widywanego od czasu do czasu ojca – latarnika. Jorgito wpada na pomysł, by odnaleźć ojca dziewczynki, który może nie wyrazić zgody na jej wyjazd. Dzieci uciekają więc z domu, wyruszają w długą podróż, przeżywają wiele przygód, odnajdują ojca Malù oraz prawdę o istocie przyjaźni.

M.in. Laureat Marcinka – nagrody głównej jury dziecięcego – 24. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza ALE KINO w Poznaniu

Gość projekcji: Pablo Ramos Riverso – przedstawiciel Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hawanie

7. KIDS FOR KIDS POLSKA, Polska, 2006 – 2007, 2 x 40 minut

Etiudy animowane i fabularne zrealizowane przez dzieci i młodzież na warsztatach filmowych prowadzonych m.in. w Legnickim Centrum Kultury, Galerii Entropia we Wrocławiu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Ośrodku Działań Artystycznych Dorożkarnia w Warszawie. Projekcje w ramach ogólnoświatowego programu KIDS FOR KIDS, po auspicjami Cifem – Międzynarodowego Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Gość projekcji: młodzi twórcy – uczestnicy warsztatów i pracowni filmowych z całej Polski

HARMONOGRAM PROJEKCJI GDYNIA DZIECIOM

Silver Screen Gdynia, g. 9.00:
18 września wtorek – Ślepaki klasy 5-6, gimnazjum

19 września środa – Czucza 1, 2, 3 klasy 1-3

20 września czwartek – Konik Św. Mikołaja klasy 3-6

21 września piątek – Viva Cuba klasy 4-6

Kino Polonia Sopot, g. 9.00:
18 września wtorek – Awantura o Basię klasy 1-3

19 września środa – Ślepaki klasy 5-6, gimnazjum

20 września czwartek – Viva Cuba klasy 4-6

21 września piątek – Konik Św. Mikołaja klasy 3-6

Kino Neptun Gdańsk, g. 9.00:
18 września wtorek – Czucza 1, 2, 3 klasy 1-3

19 września środa – Viva Cuba klasy 4-6

20 września czwartek – Awantura o Basię klasy 1-3

21 września piątek – Ślepakiklasy 5-6, gimnazjum

Kino CK Wejherowo, g. 9.00:
18 września wtorek – Viva Cuba klasy 4-6

19 września środa – Konik Św. Mikołaja klasy 3-6

20 września czwartek – Czucza 1, 2, 3 klasy 1-3

21 września piątek – Pierścień Księżnej Anny klasy 5-6

Kino Sokół Starogard Gdański, g.9.00:
18 września wtorek -Konik Św. Mikołaja klasy 3-6

19 września środa – Pierścień Księżnej Anny klasy 5-6

20 września czwartek – Ślepaki klasy 5-6, gimnazjum

21 września piątek – Czucza 1, 2, 3 klasy 1-3

Strona festiwalowa: www.festiwalgdynia.pl

MiastoDzieci otrzymało tytuł partnera Festiwalu "Gdynia Dzieciom"

 

485 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent