Duży format, mnóstwo zdjęć i ilustracji, tekst podzielny na krótkie fragmenty – to idealne cechy książki popularnonaukowej dla młodych czytelników. Agnieszka Ludwig-Słomczyńska świetnie dawkuje informacje i zamiast szczegółowej biografii bohatera ukazuje najciekawsze fragmenty jego życia, a przede wszystkim skupia się na jego działaniach w Ameryce Południowej.
Bardzo podoba mi się, że kolej w Andach staje się pretekstem do przedstawienia wielu innych ciekawostek dotyczących lokomotyw, samych Andów czy choroby wysokościowej. Dodatkową zaletą są pytania zadawane przez pojawiającego się na każdej stronie ptaszka. Odpowiedzi na nie znajdują się na końcu książki. Warto zauważyć, że nie tylko ilość tekstu i jego tematyka dostosowana jest do młodszych czytelników. Także język jakim posługuje się autorka, krótkie zdania i wyjaśnienia dotyczące trudniejszych słów czy bardziej skomplikowanych fragmentów sprawiają, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym bez trudu przeczytają ją ze zrozumieniem. Całość uzupełniona jest nie tylko ilustracjami Marcina Bruchnalskiego, ale też zdjęciami.
Na zakończenie dowiadujemy się, że kolej Ernesta Malinowskiego była najwyżej położoną trasą przez ponad 100 lat. To naprawdę wielki wyczyn, który przedstawiono w ciekawy i zrozumiały sposób. Nam książka bardzo przypadła do gustu i zamierzamy wzbogacić naszą biblioteczkę o kolejne części tej serii.
Ewelina Zielińska
Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach
Agnieszka Ludwig-Słomczyńska
data wydania: 13.10.2021
liczba stron: 32
format: 208 mm x 297 mm
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Czarna Owca