„Pęka niebo i przez szczelinę wsuwa się Dłoń” – czytamy na początku lektury. Dłoń jest w kraciastej rękawiczce. Mieszkańcy Zylirii myślą, że to koniec świata. A tymczasem to dopiero początek… Czegoś zupełnie nowego i niesamowitego… Początek zmiany w życiu Zyliryjczyków.
Od tej pory zaczynają się w krainie niezwykłe zdarzenia, których świadkiem jest Ole. Pojawia się… zegarek. Ręka przynosi rozmaite Rzeczy, na które mieszkańcy z niecierpliwością wyczekują. Gadżety, biżuteria – płyną przez niebiańskie szpary, wywołując odżywienie wśród mieszkańców, wyrywając ich z monotonii, skłaniając do robienia zakładów. Są tutaj Dni Zjawień, Dni Obecności i Dni Zniknięć. „Po szalonych Obecnościach przychodziły długie nudne pustki” – czytamy.
Opisywane wydarzenia wydają się nieprawdopodobne, zagadkowe, a czasem wręcz absurdalne. Poznajemy magiczną krainę i jej mieszkańców, ale… nie od razu wszystkie informacje do nas docierają… Co ma z Zylirią wspólnego cylinder i iluzjonistyczne sztuczki? Kim jest mistrz Bombalini? I co oznacza tytułowy okrzyk: A niech to czekolada!?
Tego wszystkiego nie zdradzę – zachęcam, by sięgnąć do lektury, która z pewnością nie nudzi czytelnika, a stopniowo serwuje mu różnorakie wątki. Dużym walorem książki jest jej wielowarstwowość. To, co dosłowne i namacalne miesza się z tym, co metaforyczne i ukryte. Czytelnik ma przed sobą fabułę, w której pełno tajemnic i zagadek, prowadzących do wartościowych wniosków i stanowiących impuls do dyskusji.
Książka A niech to czekolada! otrzymała III miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Polecam!
A niech to czykolada
Autor: Paweł Beręsewicz
Ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak
Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 120
Kategoria wiekowa: 5+
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Literatura