Podczas spotkania będziemy mogli obejrzeć inscenizację fragmentu książki przygotowaną przez Teatr Poza Tym. O historii norweskiej literatury dla dzieci opowie Kristin Ørjasæter – przedstawicielka Instytutu Książki Dziecięcej w Oslo. Jej prezentację wzbogaci wystawa plakatu obrazująca rozwój słowa i ilustracji w książce dla najmłodszych. Wystawę zobaczyć będzie można podczas trwania konferencji, w godzinach 11.00 – 15.00.
W dniach 27 – 28 listopada Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje spotkania, których przewodnim motywem będą trolle, gnomy i skrzaty – bohaterowie mitologii skandynawskiej i ich obecność w literaturze, sztukach wizualnych i muzyce. Przywołane zostaną także rodzime skrzaty i krasnoludki rodem z bajek Marii Konopnickiej, teraz w nowym wcieleniu we współczesnych opowiadaniach dla dzieci. W ramach projektu odbędą się prezentacje artystów połączone z panelem dyskusyjnym, wystawa ilustracji, koncert i warsztaty.
26 listopada – 21 grudnia, – Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury – Wystawa Trolle, gnomy i skrzaty, czynna w godz. 10.00-18.00
Na wystawie ilustracji znajdą się prace uczestniczących w projekcie artystów ze Szwecji, Norwegii i Polski oraz nadesłane specjalnie na wystawę prace ilustratorów z Rosji.
Wśród rysunków będzie można zobaczyć prace nawiązujących do świata leśnych stworów –
obok portretów trolli, elfów, skrzatów – o różnym charakterze czasem złośliwym, a czasem całkiem przyjaznym ukazanych w różnych nie zawsze typowych dla siebie sytuacjach (np. trolle w wielkim mieście), znajdą się postacie dobrze znanych dobrotliwych i pracowitych krasnoludków. Ilustracjom towarzyszyć będzie prezentacja książek przygotowana przez Instytut Książki Dziecięcej w Oslo.
27 listopada, godz. 18.00, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 – koncert „per Gynt – Troll Remix”
per Gynt Troll Remix to tytuł koncertu – prezentacji multimedialnej, która odbędzie się w ramach 3. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów zatytułowanych „Trolle, gnomy, skrzaty”. Krzysztof Topolski (Arszyn), Robert Sochacki oraz kwintet dęty Heveliuss Brass przedstawią własny projekt artystyczny odwołujący się do dzieła norweskiego kompozytora Edwarda Griega – Peer Gynt. Grieg na prośbę Henryka Ibsena pod koniec XIX wieku stworzył muzykę do dramatu opisującego dzieje gnuśnego i egoistycznego bohatera staczającego się na dno i utrzymującego związki ze stworami baśniowymi – trollami i gnomami.
Projekt gdańskich artystów jest kolejną próbą zilustrowania baśniowego świata odwołującego się do nordyckich legend za pomocą współcześnie dostępnych środków techniki dźwiękowej. Materiał muzyczny z suity Peer Gynt Griega ulega podwójnej transformacji – po raz pierwszy, kiedy zostaje zaaranżowany na zespół dęty, po raz drugi – kiedy staje się punktem wyjścia do swobodnej improwizacji komputerowej prowadzonej na żywo w interakcji z innymi muzykami i artystami uczestniczącymi w projekcie. Wizualizacja Roberta Sochackiego odwoływać się będzie bezpośrednio do dzieł innego wielkiego, norweskiego twórcy – Theodora Kittelsena. Jako rysownik i ilustrator zasłynął zbiorem Troldskab, w którym przekazał swoje fascynacje światem wierzeń norweskich, zaludnionych m.in. przez trolle, huldry.
Informacje o artystach:
Krzysztof Topolski (Arszyn) – perkusista, muzyk elektroniczny, improwizator, autor instalacji dźwiękowych.
www.arszyn.com
Robert Sochacki – malarz, scenograf, projektant plakatów teatralnych, performer i artysta.
www.sochacki.art.pl
Kwintet dęty Heveliuss Brass – w składzie: Paweł Hulisz – trąbka, Piotr Kowalkowski – trąbka, Michał Szczerba – waltornia, Bogdan Kwiatek – puzon, Łukasz Gruba – tuba. Zespół znany doskonale trójmiejskiej publiczności, świetnie czujący się zarówno w repertuarze klasycznym jak i muzyce jazzowej czy rozrywkowej.
www.heveliussbrass.pl
Na obrazku elementy ilustracji Stiana Hole.
3 Bałtyckie Spotkania Ilustratorów patronatem objęło MiastoDzieci.pl