Zielona Sowa
Zielona Sowa

XXV Korowód Grup Zapustnych Ulicami Włocławka

📅 niedziela 02.03.2014
XXV Korowód Grup Zapustnych Ulicami Włocławka

 Cieszy fakt coraz większego zainteresowania  muzealną imprezą, organizowaną na bazie żywych zwyczajów zapustnych, które obecnie zaliczane są do najwartościowszych  zjawisk niematerialnego dziedzictwa Kujaw. Ten swoisty fenomen kulturowy, ścisłe związany z ludową tradycją, poprzez włocławskie imprezy, przerodził się w uliczną zabawę i święto dla całego miasta o znamionach karnawału.

Zapraszane do Włocławka zespoły to autentyczne grupy przebierańców, których wygląd i zachowania wskazują na dawny, magiczny sens zapustnych działań. W maszkarach zwierzęcych: kozy, bociana, niedźwiedzia i konia  ukryty jest wegetacyjny charakter tych obchodów, a w ich rytualnych zachowaniach jeszcze nadal można odczytać pragnienie odpędzenia zimy i przywołania wiosny – pory budzącego się życia. Pośród przebierańców figurą, która wizualnie najsilniej uosabia życzenie szybkiego nadejścia  wiosny, a więc zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością jest żywy na umarłym, tj.  postać mężczyzny w masce trzymająca przed sobą kukłę umarłego. Obok maszkar zwierzęcych w zwyczajach zapustnych występują także tradycyjnie postaci Cyganów, Żydów, a także istoty ze świata nadprzyrodzonego, jak diabeł, śmierć, czy fantastycznego i wiele innych. Towarzyszące obchodom zapustnym głośne trzaskanie z batów, dźwięki dzwonków, odgłosy kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych, to ślady dawnych wierzeń, a przede wszystkim wiary, że wszelkie zło odpędzić można głośnym hałasem. W korowodzie dawne ukryte znaczenia ustępują ludyczności i widowiskowości, na której skupiona jest uwaga widzów. Obserwatorami tegorocznego pochodu będą dzieci, które w lutym uczestniczyły w muzealnych warsztatach. Trzymając w dłoniach wykonane przez siebie rekwizyty zapustne swoją obecnością wzbogacą imprezę.

Impreza realizowana jest w ramach zadania Kujawskie zapusty. Od obrzędu do zabawy z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Dziedzictwo Kulturowe Priorytet Kultura Ludowa i dotacji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

XXV KOROWÓD GRUP ZAPUSTNYCH ULICAMI WŁOCŁAWKA – 02.03.2014 r., godz. 12.00

TRASA KOROWODU: wymarsz sprzed Muzeum Etnograficznego, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, ul. Maślana, ul. 3 Maja, plac Wolności, ul. Zduńska, Zielony Rynek

ORGANIZATOR IMPREZY: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

GRUPY UCZESTNICZĄCE W KOROWODZIE: Kaniewo, Lubraniec, Mikanowo, Olganowo, Ossowo, Probostwo Górne, Śmiłowice, Świętosław, Wichrowice

INFORMACJA O OGRANICZENIACH W RUCHU DROGOWYM: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku organizuje dnia 2 marca br. XXV Korowód Grup Zapustnych ulicami Włocławka, w związku z tym między godzinami 11.30 a 13.30 częściowo ograniczone dla  ruchu samochodowego będą ulice: Bulwary, Maślana, Łęgska, Tumska, 3 Maja, Cyganka, Żabia, Piekarska, Plac Wolności, Kilińskiego, Kościuszki, Polskiej Organizacji Wojskowej, Warszawska, Zduńska i Królewiecka. Za niedogodności organizatorzy przepraszają.

286 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Słowackiego 1a
87-800 Włocławek
Kontakt:

(0*54) 232 36 25
http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/index.php