Telefon komórkowy w kształcie… porcji frytek, szczoteczki do zębów albo żelu pod prysznic? Ponad 100 modeli telefonów – gadżetów na wyjątkowej wystawie w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
„Special Effect. KOMÓRKOWA TRANSGRESJA, czyli tak jakby telefon komórkowy" to autorski projekt
Krystyny Kaleniewicz, absolwentki Wydziału Grafiki (kierunek Komunikacja Wizualna) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
To niezwykła wystawa, na otwarcie której zapraszamy w piątek 21 stycznia o godzinie 18:30 do Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Wspólnie z Państwem chcemy zastanowić się nad fenomenem telefonu komórkowego, który na naszych oczach staje się najpopularniejszym fetyszem nowoczesności.
Na wystawie zobaczyć będzie można telefony-zabawki dla dzieciaków tęskniących za dorosłością oraz komórki-zabawki dla dorosłych, które pokazują, że telefon jest na tyle powszechnym symbolem, że może wystąpić w postaci breloka, szczoteczki do zębów czy żelu pod prysznic.
Niektóre z telefonów, wyposażone w baterie, będzie można wziąć do ręki i sprawdzić jakie wydają dźwięki, wibrują i migają kolorowymi światełkami.
Około setce zaskakujących eksponatów towarzyszyć będą wielkoformatowe fotografie i film dokumentalny, ilustrujące wzajemne relacje człowieka i aparatu, który już dawno wyszedł poza funkcje narzędzia komunikacji, dla jakiej został stworzony.
Czym jest dla człowieka naszych czasów telefon komórkowy?
Zaskakuje niepoliczalna liczba zastosowań urządzenia, które stało się chyba bardziej powszednie niż chleb. Wystawa ma na celu przybliżenie specyficznych cech użytkowych i estetycznych aparatu telefonicznego.
Proponujemy wspólnie przyjrzeć się rolom, jakie pełni on w przestrzeni codzienności oraz sytuacjom przekraczania oswojonych granic. Czy naprawdę telefon może być wszystkim?
Zabawką dla dużych i małych, atrybutem prestiżu, egzemplifikacją gustu, źródłem rozrywki, nauczycielem życia, budowniczym postępu. Ale też kreatorem dystansu, symbolem pseudo-kultury i wabikiem kiczowatych dodatków…
Z pewnością to nieodzowny element współczesnego życia określający swego właściciela lepiej niż inne akcesoria. Często jedyny przyjaciel.
Warto się bliżej poznać.
Zapraszamy!
Krystyna Kaleniewicz, autorka wystawy
Katarzyna Makarewicz, komisarz wystawy
Wernisaż odbędzie się w piątek 21 stycznia o godzinie 18:30 w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Wystawa czynna będzie do 31 marca 2011.
Dodatkowe informacje na stronie www.muzeum.wroclaw.pl
Kontakt: Katarzyna Makarewicz, tel: 71 346 95 84, oswiatowy@muzeum.wroclaw.pl
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu jest jedyną w Polsce placówką muzealną gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. …
50-945 Wrocław
(071) 3436765 ; 346 95 82
sekretariat@muzeum.wroclaw.pl
http://www.muzeum.wroclaw.pl
facebook