Projekt „Wolskie Rogatki – plenerowe impresje muzyczne" składać się będzie z kilku elementów:
gawędy historycznej,
muzyki – koncertu,
elementów teatralnych- literatura, materiały, dokumenty / prasa, odezwy, ulotki /- aktorzy
oraz działań grupy tancerzy: sztajerki, tanga, walczyki, polki…
Program jest kontynuacją i już III edycją projektu „Wolskie Rogatki ". W 2015 roku opowiemy o Woli – najbardziej uprzemysłowionej dzielnicy Warszawy w XIX i XX wieku.
Program poświęcony będzie obiektowi unikatowemu w skali światowej -Warszawskiej Gazowni. Jest ku temu szczególna okazja 2015 rok to Międzynarodowym Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.
Muzeum Gazowni Warszawskiej znajduje się obecnie na terenie objętym ścisłym nadzorem i ochroną z uwagi na znajdujące się tam obiekty Zarządu Spółki PGNiG.
Tym bardziej cieszy nas nawiązana w roku ubiegłym współpraca z w/w Muzeum, dzięki temu możemy ponownie wolskiej publiczności pokazać ten wspomniały zabytkowy obiekt.
Kolejną ważną rocznicą związaną z Muzeum Gazownictwa jest 1925 rok, kiedy to gazownia stała się własnością gminy miasta Warszawy i od tego czasu otrzymała nazwę "Gazownia Miejska".
Zniszczona we wrześniu 1939, po czym unieruchomiona przez okupanta i znowu zniszczona podczas Powstania Warszawskiego została odbudowana po wojnie i uruchomiona 25 czerwca 1945. Czyli dokładnie 70 lat temu. Zakład tak ważny dla stolicy, pracował do 1978 roku.
Serdecznie zapraszamy na nasz program wszystkich miłośników historii prawdziwych.
Maria Reif
Fundacja ART.
Program współfinasowany przez m. st. Warszawę Dzielnicę Wola, gospodarzem programu jest Muzeum Gazownictwa
Kontakt: Maria Reif 607 139 310, fundacjaart.reif@gmail.com, www.fundacjaartfreeart.pl