Wawelskie spotkania z historią i sztuką – Znaki zwycięstwa i chwały

Zamek Królewski na Wawelu mapa

sobota 10.12.2022

12

Wawelskie spotkania z historią i sztuką

Cykl, prowadzony od 2003 roku, zachęca dzieci i rodziców do poznawania wnętrz muzealnych poprzez formę aktywnego współuczestniczenia w zajęciach.

Materiał merytoryczny spotkań jest umiejętnie dawkowany, a obiekty muzealne poddane selekcji, aby dobrze ilustrowały wątek będący tematem przewodnim spotkania. Wiedza ta przyswojona poprzez warsztaty plastyczne i zabawy tematyczne poszerza wiadomości szkolne dzieci starszych, a dla młodszych stanowi podłoże do nauki w niedalekiej przyszłości.

Zajęcia opracowane przez pracowników Działu Edukacji, odbywają się na wybranych wystawach Zamku.

Program

24 IX Naczynia z królewskiego kredensu

Podczas uczty z okazji zaślubin króla Zygmunta Augusta z Katarzyną Habsburżanka zachwyt gości wzbudził stół uginający się pod złotem i srebrem i obrusy haftowane złotem. Dzięki zachowanym spisowym inwentarzowym możemy sobie wyobrazić wspaniałość paradnej zastawy władców. Na spotkaniu nie zabraknie opowieści o akwamanilach, misach, dzbanach, okrętach do serwet pozłocistych, kowszach i kowszykach, nautiliusach przywołujących królewskie bogactwo z czasów świetności Rzeczpospolitej.

15 X Znaki zwycięstwa i chwały

Skarbiec Koronny przez wieki był miejscem przechowywania najcenniejszych insygniów władzy królewskiej. Oprócz nich znajdowały się tu różne pamiątki świadczące o wspaniałych, polskich zwycięstwach. Zwiedzając wystawę Skarbca Koronnego, przypomnimy sobie najważniejsze triumfy polskiego wojska i zobaczymy różne trofea wojenne. W naszej opowieści nie zabraknie także tych, którzy przyczynili się do zwycięstw Rzeczpospolitej, a więc przede wszystkim husarii oraz wielu zdolnych dowódców. Poznacie niemalże legendarną formację lisowczyków oraz jej walory bojowe, której nieśmiertelności dodał słynny Jeździec polski Rembrandta, bez trudu identyfikowany przez każdego badacza historii wojskowości polskiej.

26 XI Różne oblicza króla

Posiadanie królewskiej korony wiązało się nie tylko z różnymi przywilejami, ale także z wieloma obowiązkami. Król był najwyższym reprezentantem władzy, dowódcą wojskowym i sędzią. Jego pieczęć uwierzytelniała najważniejsze dokumenty, a chorągiew była szczególnym znakiem państwowym. Poza tym każdy król miał swoje życie prywatne i rodzinne oraz różne zainteresowania. W Skarbcu Koronnym poszukamy więc symboli władzy królewskiej oraz zabytków związanych z funkcjami spełnianymi przez monarchę. Dowiemy co miał wspólnego gabinet osobliwości z majestatem władcy.

10 XII Wodzowie i dyplomaci

Na przestrzeni wieków wojska Rzeczpospolitej Obojga Narodów wsławiły się w wielu wojnach i bitwach. Dzięki umiejętnemu łączeniu zachodnich i wschodnich sposobów walki oraz uzbrojenia z powodzeniem stawiało czoła przeciwnikom z północy, jak i ze wschodu i południa. Podczas spotkania poznamy przedmioty osobistego użytku i dary dyplomatyczne dla polskich dyplomatów i władców doceniających ich zasługi militarne oraz sukcesy dyplomatyczne w XVII wieku.

  • godz. 10:00, 10:30; czas trwania: 60 min.
  • miejsce: Skarbiec Koronny
  • opłata: dziecko 12 zł, opiekun 5 zł; sprzedaż online od 1 XII

https://wawel.krakow.pl/cykl/wawelskie-spotkania-z-historia-i-sztuka

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:muzeumsztukawarsztaty