Wawelskie spotkania z historią i sztuką – Spacer z panem Łubieńskim

Zamek Królewski na Wawelu mapa

sobota 10.09.2022 do niedziela 11.09.2022

10

Wawelskie spotkania z historią i sztuką

Cykl, prowadzony od 2003 roku, zachęca dzieci i rodziców do poznawania wnętrz muzealnych poprzez formę aktywnego współuczestniczenia w zajęciach.

Materiał merytoryczny spotkań jest umiejętnie dawkowany, a obiekty muzealne poddane selekcji, aby dobrze ilustrowały wątek będący tematem przewodnim spotkania. Wiedza ta przyswojona poprzez warsztaty plastyczne i zabawy tematyczne poszerza wiadomości szkolne dzieci starszych, a dla młodszych stanowi podłoże do nauki w niedalekiej przyszłości.

Zajęcia opracowane przez pracowników Działu Edukacji, odbywają się na wybranych wystawach Zamku.

Program

7 maja 2022 „Rzecz o saskiej porcelanie”

dla dzieci i młodzieży 10–14 lat

Marco Polo w Opisaniu świata wspomina o chińskim mieście, w którym wyrabiają talerze z porcelany „mniejsze i większe, najpiękniejsze, jakie oglądać można” i misy „barwy lazurowej pełne blasku”. Ceramika ta została wynaleziona w VII wieku w Chinach i przez kolejne stulecia była przedmiotem pożądania wielu europejskich władców. Ze względu na jej szlachetność i drogocenność nazywano ją „białym złotem”.
Zapraszamy na opowieść: o alchemiku, który na początku XVIII wieku odkrył tajniki produkcji naczyń „świetlanych jak lustro i cienkich jak papier”; o Auguście II Mocnym zwanym „królem porcelany”; o wyrobach „popisowych”; o różnorodności kształtów i motywów dekoracyjnych porcelany z manufaktury miśnieńskiej polskich królów.

21 maja 2022 „O nieistniejących budowlach dolnego zamku i jego mieszkańcach”

dla dzieci i młodzieży 10–14 lat

W XIX wieku na zamku dolnym w miejscu dawnego miasteczka wawelskiego wojska austriackie wzniosły budynek dowództwa oraz szpitale z zapleczem, tworząc między nimi plac do ćwiczeń i wojskowych parad. Podczas prac archeologicznych w XX wieku odkryto przeszłość tego miejsca, odsłaniając fundamenty historycznych budowli i eksponując je w dzisiejszym układzie terenu. Przejdźmy razem szlakiem nieistniejącej zabudowy wzgórza dolnego zamku, odtwórzmy jego wygląd i układ, poznajmy fragmenty reliktów średniowiecznej architektury i związane z nimi artefakty archeologiczne, przechowywane na wawelskich wystawach.

10–11 września 2022 „Spacer z panem Łubieńskim”

dla dzieci i młodzieży 10–15 lat

W niedzielne popołudnie 1914 roku Franciszek Łubieński, właściciel stryszowskiego dworu, zmierza w stronę kościoła na spotkanie z proboszczem Figwerem. Co zobaczyłby w czasie takiego spaceru? Kogo spotkałby na swojej drodze? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć, przechodząc trasą pana Łubieńskiego z dworu do kościoła parafialnego.

  • prowadzenie: Michał Makówka, student Instytutu Historii UJ, nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak, Dział Edukacji
  • godzina: 15.00, czas trwania 90 minut
  • miejsce: Dwór w Stryszowie
  • opłata: w cenie biletu wstępu do Dworu w Stryszowie – 5 zł i 2 zł
  • rezerwacja od 1 września, tel. 33 879 74 89 w godzinach: 9.00–12.00 i 14.00–15.00
  • w przypadku wolnych miejsc możliwość zakupu biletu w dniu zajęć
Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
 
ZOBACZ TAKŻE:muzeumsztukawarsztaty