Akademia tańca
FMH mobile
Wariacje Kolbergowskie na dwa regiony: Ziemia Łęczycka i Kurpie

Wariacje Kolbergowskie na dwa regiony: Ziemia Łęczycka i Kurpie

📅 sobota 20.09.2014 do niedziela 21.09.2014
Wariacje Kolbergowskie na dwa regiony: Ziemia Łęczycka i Kurpie

 
Wariacje Kolbergowskie na dwa regiony: Ziemia Łęczycka i Kurpie

19 – 20 września 2014

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
 
W dniach 19-20 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wraz ze SKANSENEM "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku zapraszają na muzyczne spotkania inspirowane postacią Oskara Kolberga.
 
Dwudniowe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 i międzyregionalne obchody Roku Oskara Kolberga w ramach realizacji projektu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi pt. „Wariacje kolbergowskie na dwa regiony: Ziemia Łęczycka i Kurpie”.
 
Wydarzenia będą miały miejsce w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi oraz w skansenie "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku pod Łęczycą.
 
Szczegółowy program wydarzeń:

Piątek 19.09.2014
 
W gmachu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (Plac Wolności 14) oraz w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/55)
 
10:30 – 15:30 z przerwą godzinną (10.30 – 12.30 miejsce: AOIA; 13.30 – 15.30 miejsce: MAiE w Łodzi) Jednodniowe warsztaty muzyczne dla kapel ludowych i chętnych muzyków na materiale z pieśni i opisów folkloru muzycznego oraz tanecznego zebranych przez Kolberga na Kurpiowszczyźnie i na Ziemi Łęczyckiej z uwzględnieniem materiału zebranego podczas badań etnograficznych. Prowadzenie: Tadeusz Kubiak i Przemysław Bogusławski (oberek, kujawiak łęczycki, najczęściej występującego na obszarze Ziemi Łęczyckiej i inne)
 
13:00 Otwarcie wystawy "Muzykanci ryzykanci" o muzykach kurpiowskich (wystawa ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce) przy akompaniamencie kapeli kurpiowskiej Jana Kani (miejsce: MAiE w Łodzi)
 
16:00 – 17:30 Spotkanie autorskie z Andrzejem Bieńkowskim "Czy ostatni wiejscy muzykanci…?", dotyczące działalności współczesnych kapel ludowych z obszaru środkowej Polski: gawęda etnograficzna, pokaz filmów, dyskusja autora z publicznością (miejsce: MAiE w Łodzi)
 
18:00 – 19:30 Koncert "Na Dwie Nuty – Kurpie i Łęczycanie" (kapela Jana Kani, kapela Józefa i Stefana Kani; kapela Czesława "Grzesia" Chorążewicza; kapela Tadeusza Kubiaka, kapela "Witaszewiacy", kapela "Świniczanki") (miejsce: MAiE w Łodzi – Plac Wolności, w razie niepogody – sala koncertowa AOIA)
 
20:00 "Pograjka" – zabawa muzyczno-taneczna z kapelą Gęsty Kożuch Kurzu (miejsce: AOIA)
 
 
Sobota 20.09.2014
 
W skansenie "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku pod Łęczycą (Kwiatkówek 26a)
 
11:00 – 13:00 Jednodniowe międzypokoleniowe warsztaty tańca ludowego na zapisy, szczególnie przeznaczone dla całych rodzin: oberek, kujawiak, dyna (z Przemysławem Bogusławskim i kapelą Gęsty Kożuch Kurzu) oraz dla osób chętnych
 
13:00 – 13:30 Otwarcie wystawy fotografii "Kapele ludowe Ziemi Łęczyckiej" w sali ekspozycyjnej skansenu (wystawa stworzona wraz z kapelami z powiatu łęczyckiego)
 
13:30 – 16:30 Konkurs "Dawna Nowa Nuta" dla młodych kapel folkowych z obszaru województwa łódzkiego i mazowieckiego pod auspicjami Radia Łódź na ludową aranżację pieśni ze zbiorów zapisanych przez Kolberga z terenu łęczyckiego (Dzieła Wszystkie, t. 22: Łęczyckie) i kurpiowszczyzny (Dzieła Wszystkie , t. 27: Mazowsze, cz. IV), prowadzony przez profesjonalne jury (pod przewodnictwem dr Jana Łuczkowskiego, w którego skład wchodzą: Ewa Sławińska-Dahlig – etnomuzykolog z Ośrodka Regionalnego ŁDK; Joanna Gancarczyk z kapeli Gęsty Kożuch Kurzu; Katarzyna Mróz z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce; Adam Strug śpiewak instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog – zbieracz i praktyk, scenarzysta filmów dokumentalnych oraz Jan Targowski dziennikarz i krytyk muzyczny, prezenter radiowy, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi) oraz koncert zaproszonych do projektu kapel łęczyckich i kurpiowskich uczestniczących w projekcie. Ogłoszenie werdyktu konkursu i wręczenie nagród
 
18:00 Koncert "Na Dwie Nuty – Kurpie i Łęczycanie" oraz „Ludowa Zabawa Taneczna” dla uczestniczących w wydarzeniu muzyków, uczestników warsztatów, mieszkańców powiatu łęczyckiego i przyjezdnych gości.
 
Wymienionym działaniom będzie towarzyszył na terenie skansenu "Kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła dawnego".
 
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 – Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

http://edd.nid.pl/ 

772 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent