Dodaj swoje wydarzenia, zajęcia, atrakcje +
Weleda
Weleda Baby

Wakacje w Ossolineum 2012

📅 środa 22.08.2012
Wakacje w Ossolineum 2012

Zajęcia trwają ok. 1,5 godziny i są prowadzone przez pracowników Działu Edukacji i Prezentacji Zbiorów ZNiO.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje rezerwacja telefoniczna: 71 335 64 83.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Na zajęcia odbywające się na wystawach należy zakupić ulgowe bilety wstępu.

HARMONOGRAM „WAKACJI W OSSOLINEUM":

5 lipca (czwartek), godz. 11.00
Biblioteczne książek wędrówki.

Zanim książka trafi do czytelni, i ułoży się wygodnie w dłoniach czytelnika, przebywa naprawdę długą drogę! Ktoś musi ją wypatrzeć w księgarni lub… w internecie. Trzeba dla niej wymyślić cyfrowe imię. Nowina o tym, że nowa książka jest już w bibliotece musi trafić do kliku miejsc… Jeśli interesują Cię tajniki pracy w naszej szacownej i całkiem sporej bibliotece, przyjdź i posłuchaj.
Przewidziane jest również zaglądanie, wypełnianie i rysowanie.

Wstęp wolny.
Miejsce spotkania: dziedziniec wewnętrzny Ossolineum (ul. Szewska 37) – wejście od Zaułka Ossolińskich.

12 lipca (czwartek), godz. 11.00
Opowieści wyczytane na obrazach.

Wzruszająca historia pięknej przyjaźni między człowiekiem i koniem, niebezpieczna wakacyjna przygoda Teodory Matejkowej, wielkie polowania u Radziwiłłów, górskie przechadzki malarza Juliusz Fałata. Naprawdę dużo można się dowiedzieć kiedy przystanie się na chwilę, lub nawet usiądzie, przed starymi obrazami.
Po obejrzeniu wystawy sami spróbujecie opowiedzieć coś poprzez swoje rysunki.

Zajęcia poprowadzi Teresa Sokół.

Wstęp z biletem na wystawę – 2 zł. Zajęcia odbędą się na wystawie obrazów, rysunków i monet ze zbiorów Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich.

19 lipca (czwartek), godz. 11.00
Z wizytą w Soplicowie.

Razem z Panem Tadeuszem przeniesiemy się do Soplicowa. Spotkacie tam, między innymi, uroczą Zosię, Telimenę – kobietę światową i hrabiego, co ma „romansową głowę". Poznacie też język kwiatów i poczujecie ich zapach! Zobaczycie również prawdziwe szable i pistolety. Rozejrzymy się po paryskim pokoiku Adama Mickiewicza, który przygody Pana Tadeusza wierszem potrafił opisał! Będziecie mogli przespacerować się po ogrodzie Zosi w jej kapeluszu, lub zdjąć cylinder, odłożyć laseczkę i zasiąść do pisania „Pana Tadeusza".
Spróbujecie również zagrać melodię „Mazurka Dąbrowskiego" na… zegarach.

Zajęcia poprowadzi Aldona Fąfara.

Wstęp z biletem na wystawę – 5 zł. Zajęcia odbędą się na wystawie dotyczącej rękopisu „Pana Tadeusza".

Miejsce spotkania: Kamienica Pod Złotym Słońcem, (Rynek 6) – zbiórka w pasażu.

26 lipca (czwartek), godz. 11.00
Rzut kostką przez polskie dzieje – rozgrywki w „Piasta", grę planszową sprzed 100 lat!

Kostka, pionki, kartonowe monety i plansza do gry sprzed stu lat mogą zapewnić mnóstwo emocji podczas kontaktu z dziejami Polski. Rozgrywki zostaną poprzedzone prezentacją najważniejszych i najciekawszych pól planszy, a każde z nich odpowiada jakiemuś wydarzeniu z historii.

2 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Biblioteczne książek wędrówki.

Przewidziane jest również zaglądanie, wypełnianie i rysowanie.

9 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Staropolskim obyczajem!

Polowania, grzybobrania, czekolada do picia, wachlarze, uczty w zamkowych ruinach, pojedynki i zajazdy. Dowiecie się, jak wyglądało codzienne życie w staropolskim dworze, jak ubierali się szlachcice, co jedli na śniadanie i jak spędzali wolny czas. Zobaczycie m.in. pasy kontuszowe utkane z jedwabiu, złocone sztućce, dzbanek do czekolady, niewielkie zegary kieszonkowe i wysoki na ponad dwa metry zegar szafkowy. Usłyszycie tykanie starych zegarów i równy krok maszerujących żołnierzy. Weźmiecie też udział… w grzybobraniu.

Zajęcia poprowadzi Aldona Fąfara.

Miejsce spotkania: Kamienica Pod Złotym Słońcem, (Rynek 6) – zbiórka w pasażu.

23 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Świat ze starych map.

Stare, pożółkłe, czasem trochę zaplamione mapy i atlasy, pozwalają zajrzeć do świata dawno minionego. Możemy się wówczas poczuć jak podróżnicy, odkrywcy czy dowódcy bitew. Morza i oceany zamieszkują tam podwodne stwory, a lasy dzika zwierzyna. Czasem uda się nawet ujrzeć panoramę miasta… Zapraszamy na spotkanie ze światem ze starych map, globusów i rysunkowych widoków miast.
Sami również będziecie mogli się zmierzyć z kartograficznym zadaniem i stworzyć lub uzupełnić własną mapę.

30 sierpnia (czwartek), godz. 11.00
Wyszperane skarby.

Mieszkają w zakamarkach magazynów, na półkach i szufladach. Czasem któryś z nich ułoży się wygodnie w pudle pod szafą. Niezwykłe książki, stare pocztówki, kolorowe karty do gry, zakurzone zegary, ozdobne pasy, pierścienie, guziki i zawieszki. Specjalnie dla Was zostaną wyszperane, sfotografowane i pokazane. Być może niektóre z nich stawią się osobiście!
Kiedy już je poznacie i dowiecie się gdzie na co dzień mieszkają, założycie tym najciekawszym rysunkowe karty inwentarzowe według swojego pomysłu.

Zajęcia poprowadzi Teresa Sokół.