28.12.2013
sobota
godz. 17.00
Zapraszamy do wspólnego świętowania
118. rocznicy narodzin kina i 7. urodzin Kinematografu.
W programie sobotniego wieczoru:
– zestaw filmów braci Lumière
– obrazy zrealizowane przez Thomasa Edisona.
Zestaw przygotował i o filmach opowie Grzegorz Pieńkowski (Filmoteka Narodowa).
28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim paryskiej Grand Cafe odbyły się pokazy krótkich filmów, zrealizowanych przez braci Augusta i Ludwika Lumière’ów: „Śniadanie”, „Wyjście robotnic z fabryki w Lyonie”, „Polewacz polany”, „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat” (podczas projekcji tego ostatniego widzowie w popłochu uciekali sprzed ekranu, aby uniknąć zmiażdżenia przez nadjeżdżającą lokomotywę).
Thomas Edison, pomimo tego, że ruchome obrazy nie były jego głównym zainteresowaniem, bardziej niż jakakolwiek postać końca XIX wieku, przyczynił się do powstania kinematografii.
Jego kinetoskop, wypuszczony na rynek w 1894 roku był pierwszym projektorem filmowym, dostępnym w wersji handlowej, który zainspirował europejskich wynalazców, takich jak bracia Lumière. Kinetoskop to urządzenie pokazujące ruchomy obraz wyświetlany z taśmy filmowej zamkniętej w sosnowym pudle, które zostało po raz pierwszy zaprezentowane w formie
prototypu przez samego Edisona 21 maja 1891 roku. Przez jego wizjer „ożywione fotografie” mogła oglądać tylko jedna osoba. Potrzeba było jeszcze roku na stworzenie dopracowanej wersji kamery filmowej. Pierwsza publiczna demonstracja ulepszonej wersji wynalazku miała miejsce 9 maja 1893 roku w Brooklyn Institute of Arts and Science. Od kwietnia 1894 roku kinetoskop był już ogólnie dostępny na rynku. Jego popularność została jednak przyćmiona przez pojawienie się projektora braci Lumière, wyświetlającego obrazy lepszej jakości i przeznaczonego dla szerszej publiczności.
Wstęp wolny
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Siedzibą muzeum jest pochodzący z połowy XIX w. pałacyk (rezydencja) Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, z racji fortuny i skali produkcji zwanego "królem bawełny".
Celem muzeum jest: gromadzenie, …
90-312 Łódź
42 203 22 36, 42 674 09 57
muzeum@kinomuzeum.pl
http://www.kinomuzeum.pl/
facebook