W programie znajdą się:
· akcje literackie
· „Czytanie jest cool"
· warsztaty kreatywnego pisania
· warsztaty tworzenia pop-up booków
· warsztaty tworzenia exlibrisów
· twórcze warsztaty kulinarne, na których powstawać będą… ilustracje z owoców i warzyw
· akcja Balony Wolności
Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.
Tego dnia odbędzie się jeszcze jedno ważne wydarzenie:
SPOTKANIE AUTORSKIE z twórcami książki „Pęknięte miasto – Biesłan": Zbigniewem Pawlakiem i Jerzym Wlazło.
To poruszająca historia rozdartego Kaukazu. W małym miasteczku, u podnóży gór Kaukazu, rozgrywa się dramat podczas ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego. Uroczystość przerywają uzbrojeni bojownicy. Zginęły 334 osoby, z czego połowa to dzieci. Dzieci, niewinne i bezbronne istoty. Do dnia dzisiejszego wydarzenia tamtego dnia stanowią największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Dlaczego miasto pękło opowie Zbigniew Pawlak, który w kilka dni po tragedii odwiedził Biesłan.
„Pęknięte miasto" opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.
Książka wydana została w 10 rocznicę dramatu w Biesłanie.
Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.00.
BIBLIO-FEEL / projekt integrujący bibliotekę i społeczność lokalną
Ideą projektu jest edukacja kulturalna dzieci i dorosłych, skupiająca się wokół biblioteki traktowanej jako miejsce przyjazne i oswojone, a jednocześnie będące przestrzenią, w której można ciekawie spędzić czas. Projekt zakłada dotarcie do różnych grup odbiorców – w ramach niego zostaną przeprowadzone następujące działania:
diagnoza dotycząca czytelnictwa oraz uczęszczania do biblioteki, międzypokoleniowa gra biblioteczna, cykliczne wieczory opowieści, wyzwania czytelnicze, noc astronomiczna oraz warsztaty dziennikarsko-etnograficzne. Ponadto zostanie zorganizowane święto biblioteki. Projekt wspierać będą wolontariusze upowszechniając zasoby biblioteki poprzez bibliotekę objazdową (comiesięczne objazdy po okolicznych miejscowościach z książkami do wypożyczenia) oraz czytanie osobom chorym, emerytom – w ich własnych domach.
„Biblio-feel" odpowiada na problem niskiego stanu czytelnictwa w Polsce i niskiej frekwencji w korzystaniu z zasobu bibliotek.
Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
organizatorzy:
Stowarzyszenie Antropologów Kultury „Etnosfera"
Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim
współorganizatorzy:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim
Fundacja „Droga Wolna"