Zielona Sowa
Zielona Sowa

Ruszają ponownie Środy z historią Szczecina!

📅 środa 19.09.2012
Ruszają ponownie Środy z historią Szczecina!

Tradycja ustanawiania przez państwa swych przedstawicielstw na terenie państw obcych w miejscowościach, w których ześrodkowywały się ich interesy polityczne, gospodarcze, żeglugowe czy emigracyjne, jest bardzo stara. Ze zrozumiałych względów przedstawicielstwa te sytuowane były m.in. w dużych miastach portowych. Od początków XIX w. organizowano je w formie konsulatów. Szczecin – miasto portowe u ujścia spławnej i dużej rzeki, łączącej północ i południe Europy, budził zawsze żywe zainteresowanie różnych państw. W okresie przedwojennym funkcjonowało tu ponad 20 konsulatów.
Po drugiej wojnie światowej zainteresowanie tworzeniem konsulatów w Szczecinie nie było już tak duże jak wcześniej. Na ich powoływanie nalegała jednak dyplomacja polska. W jej przekonaniu miały one świadczyć o akceptacji przez państwa obce granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Obecność konsulatów podnosiła ponadto rangę miasta, na czym jego włodarzom, przynajmniej w pierwszym okresie powojennym, zależało. O politycznym znaczeniu konsulatów w wizji polskiego MSZ niech świadczy fakt, że przeniesienie w 1960 r. konsulatu radzieckiego ze Szczecina do Poznania wywołało poważne obawy, iż Zachód zrozumie to jako wycofanie ZSRR poparcia dla istniejącej granicy polsko-niemieckiej.
Dr Ryszard Techman omówi powstanie i działalność w okresie powojennym konsulatów następujących państw: Wielkiej Brytanii (1946–1951), Francji (1946–1951), Szwecji (1948–1993), ZSRR (1948–1960, 1971–1991), Finlandii (1949–1964), Czechosłowacji (1949–1992), Kuby (1969–1990) i NRD (1974–1990). Wykład jest zapowiedzią przygotowywanej monografii na ten temat.

"Środy z historią Szczecina” – cykl odczytów poświęconych różnorodnym zagadnieniom historii Szczecina organizowany od września 2009 roku przez Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, który będzie kontynuowany po raz czwarty i w bieżącym roku szkolnym/akademickim 2012/2013.
Celem cyklu jest – zgodnie z najnowszymi trendami rozwoju nauk historycznych – ukazanie wieloaspektowego charakteru historii Szczecina, a więc dostarczenie jego uczestnikom w sposób przystępny udokumentowanej naukowo wiedzy na wybrane tematy nie tylko z zakresu historii politycznej, lecz także m.in. z historii kultury, demografii historycznej, urbanistyki. Stąd też przedmiotem odczytów są różnorodne zagadnienia historii miasta zarówno z okresu do, jak i od 1945 roku. W miarę możliwości punktem wyjścia poszczególnych spotkań mają być eksponaty zgromadzone w zbiorach Muzeum Historii Szczecina zarówno eksponowane na wystawach stałych, jak i przechowywane w jego magazynach.
Cykl jest kierowany do szerokiego kręgu odbiorców jakim bez wątpienia jest grupa osób zainteresowanych dziejami miasta, a zwłaszcza uczniów, studentów, nauczycieli, a także wszystkich pozostałych szczecinian, chcących pogłębić swoją wiedzę na temat przeszłości miasta, które mogą mieć jednak problemy z dotarciem do najnowszej fachowej literatury historycznej,. Mile widzianymi uczestnikami spotkań będą również – ze względu na potencjalną aktywność podczas dyskusji przewidzianej po każdej prelekcji –zawodowi historycy bądź studenci tego kierunku z uczelni szczecińskich. Spotkania w ramach cyklu są okazją poznania przez szerszy krąg osób nie mających na co dzień możliwości kontaktu ze środowiskiem naukowym jego przedstawicieli zajmujących się historią Szczecina.

Wszystkie prelekcje cyklu "Środy z historią Szczecina” odbywają się w stałym terminie: od września do czerwca w trzecią środę każdego miesiąca o godzinie 17.00, w Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski na Podzamczu).

Wstęp na wszystkie wydarzenia cyklu jest wolny.

353 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent