Czym jest gluten?
Gluten to zbożowe białko, które występuje w ziarnach niektórych zbóż (np. pszenicy, życie, owsie, jęczmieniu). Niegdyś sądzono, że opóźnienie wprowadzania glutenu do diety dziecka zmniejsza ryzyko wystąpienia celiakii (zwanej także chorobą trzewną). Dziś wiemy, że badanie nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy także, iż ostatecznie na ryzyko zachorowania na celiakię nie ma wpływu wiek wprowadzania glutenu oraz fakt jednoczesnego karmienia piersią (wprowadzania glutenu pod osłoną mleka matki).
Rozszerzenie diety niemowląt – początki.
Jako pierwsze do diety dziecka należy wprowadzać warzywa. Zaczynamy od pojedynczych smaków, aby z czasem przejść do całych posiłków warzywnych. W pierwszych tygodniach rozszerzania diety niemowlęcia podajemy także owoce. Jeśli maluszek oswoi się z nowymi smakami i konsystencją inną niż mleko przychodzi czas na kolejne etapy wprowadzania posiłków do jego jadłospisu.
Jak i kiedy wprowadzać gluten?
Wytyczne dotyczące rozszerzania diety niemowląt wciąż mogą przysporzyć rodzicom nie lada trudności. Bowiem w aktualnym schemacie nie ma precyzyjnie określonego czasu, w którym należy wprowadzić gluten do diety niemowlęcia. Najnowsze zalecenia mówią, że nie powinno to być wcześniej niż przez ukończeniem 17. tygodnia życia, ale koniecznie przed pierwszymi urodzinami maluszka. Czy można dokładniej określić dobry moment na wprowadzanie glutenu?
W świetle najnowszych doniesień specjaliści zalecają, aby gluten wprowadzać tak, jak inne pokarmy uzupełniające. Jeśli macie już za sobą pierwsze posiłki warzywne i owocowe przychodzi czas na pierwsze produkty zbożowe – i to jest odpowiedni moment na gluten. Na początku wystarczy kilka łyżeczek kaszki zbożowej. Wprowadzając niewielkie ilości produktów glutenowych do menu dziecka bacznie obserwuj reakcję maluszka na nowo wprowadzony pokarm. Z czasem będziesz mogła podawać całą porcje i inne produkty zbożowe, te z glutenem i bez.