Banery Maniek
Pan Oskar
Pan Oskar

Przyjaciel Automateusza

📅 sobota 19.09.2015
Przyjaciel Automateusza

19.09.2015, sobota
godz. 18.00

"Przyjaciel Automateusza"
Czytanie performatywne w ramach projektu "bajki_robotow.txt"

Bajki_robotow.txt są projektem zorientowanym na alternatywne odczytanie prozy Stanisława Lema. Futurystyczne obrazy na scenę przenoszą studentki Wydziałów Reżyserii z państwowych uczelni wyższych, reprezentujące trzy odmienne języki: reżyserię filmową, dramatyczną oraz teatru lalek. Audiowizualne zdarzenia przygotowane przez młode reżyserki są streamingowane „na żywo" poprzez kanał internetowy Teatru oraz na antenie Radia Łódź.

Wybrane „Bajki robotów" i ich sceniczne interpretacje wskazują na te elementy współczesności, które skłaniają do refleksji nad miejscem, jakie w naszej codzienności zajmują technologie. Maszyny świata fantasy oraz jego bohaterowie są znakami łatwo przekładalnymi na dzisiejsze realia. Bywamy Automateuszami szukającymi przyjaciół w „ciałach" z fraktali; zawierzamy nieomylności wytworów techniki, niczym Maszynie Rozumnej; żyjemy w czasach „niewidzialnej władzy" i w pędzie ku sukcesom, często zapominając o takich wartościach, jak spotkanie z drugim – realnym – człowiekiem.

Jedna z osób zaproszonych do projektu zadała pytanie: „jak może wyglądać CZYTANIE w cyberrzeczywistości Bajek robotów Stanisława Lema?". Pytanie to pozostawiamy otwarte, wierząc, że podejmując próbę łączenia mediów i języków, jawi się przed nami – pomysłodawcami, twórcami, jak i widzami – przestrzeń audiowizualnego eksperymentu.


"Przyjaciel Automateusza"

reżyseria: Helena Radzikowska (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie filia w Białymstoku)
czytają i performują: Małgorzata Krawczenko, Łukasz Bzura i Piotr Osak
audio live: Michał Fryc
VJ: Justyna Jakóbowska

Helena Radzikowska – studentka V roku reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, absolwentka kierunku aktorskiego na tym samym Wydziale oraz Kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najzdolniejszych studentów uczelni artystycznych. Wraz z kolegami z roku, zÂÂ Akademii Teatralnej, założyła i współtworzy niezależny Teatr PAPAHEMA, który ma w swoim repertuarze trzy przedstawienia: „Molière. Z urojenia" na podstawie „Molier, czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa, „Moral inasanity. Tragedia ludzi głupich" na podstawie „Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej oraz Macbett" Eugène Ionesco

Automateusz, bohater bajki Lema, to Robinson Crusoe przyszłości. Rozbitek. Nie człowiek tylko robot. Nie sam, ale z ukrytym w uchu miniaturowym cyberprzyjacielem – wszak w erze baśniowej robotyki towarzysza życiowych zmagań nie trudno – można go w każdej chwili nabyć u konstruktora. Miniaturowy przyjaciel, w przeciwieństwie do Automateusza jest nieśmiertelny. Pobyt tych dwojga na „bezludnej" (sam autor używa tego słowa, nie szukając neologizmu dla określenia wyspy niezamieszkałej przez żadne roboty) wyspie jest okazją do pasjonującej, pełnej napięcia polemiki na temat wartości życia. Pozbawiony emocji racjonalizm ściera się z instynktowną wolą przetrwania. Kto okaże się zwycięzcą sporu?

388 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent