Przygody Dixie, realizowane w studiu Miniatur Filmowych w latach 1981-1982, są ekranizacją opowiadań Agnieszki Osieckiej, która jest również autorką dialogów i tekstów piosenek. Poszczególne filmy reżyserowali tak wybitni animatorzy, jak Leszek Gałysz, Leszek Komorowski czy Roman Huszczo, a muzykę do nich komponował niezastąpiony Waldemar Kazanecki.
Niedzielne Poranki Filmowe w Centrum Sztuki WRO
Najlepsze polskie i zagraniczne filmy animowane w cyklu Przedszkole Mediów
Wiosna 2012: 4 marca – 3 czerwca 2012
Wszystkie niedziele, zawsze o 12:30, wstęp wolny
Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław | www.wrocenter.pl
Niedziela, 18.03.2012, 12:30
Samochody mają serce!
Program pokazu
1. Budyniowe gaje (1981)
Dixie zaprasza Marka i Karolinę do krainy Budyniowych Gajów, której wejścia pilnuje groźny Odźwierny. Dixie udaje się udobruchać strażnika. Bliźniaki to straszne łakomczuchy, co powoduje wiele zamieszania. Dixie jednak uspakaja rodzeństwo, które smacznie wcina budyniowe owoce. Po tej wspaniałej uczcie odjeżdżają żegnane przez Odźwiernego.
2. Piątaki (1981)
W tym odcinku Dixie zabiera bliźniaki w podróż do krainy fantazji. Trafiają do Krainy Piątaków, gdzie wszystkiego jest po pięć. Mieszkańcy Krainy tolerują tylko i wyłącznie piątkę, dlatego dokuczają jednemu ze współmieszkańców – Wpółdopiątakowi. Marek i Karolina uwalniają go i wspólnie udają się w dalszą podróż.
3. Łatwizna (1982)
Wesoła ekipa Dixie udaje się do krainy U Nas Łatwiej. Nie podoba im się ona jednak, bo w tej krainie to coś za łatwo i za słodko… Co niekoniecznie jest dobre.
4. W krainie błot (1982)
Niebezpieczną Krainę Błot zamieszkuje potwór Subiektywniak. Przez nieostrożność potwór połyka Marka. Sytuacja jest groźna, ale spotkany w brzuchu potwora Ślimak Jaś Wędrowniczek łaskocze Subiektywniaka. Dzięki śmiechowi więźniowie wydostają się na zewnątrz. Jaś Wędrowniczek naprawia popsutą oponę i podróżnicy ruszają w dalszą drogę.
5. Witajcie w Ptaszewie (1982)
Dixie prycha, krztusi się i, niestety, doznaje awarii. Pomocy kompanom podróży udziela właściciel furmanki, którego koń holuje Dixie do najbliższego warsztatu – w Ptaszewie. Wędrowcy spędzają tam noc, a rankiem Dixie odwozi Marka i Karolinę do domu.
Centrum Sztuki WRO
Centrum Sztuki WRO to złożony artystyczno/kuratorski projekt realizowany od 1989 roku, rozwijający się na kanwie międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie sztuki współczesnej, mediów i komunikacji. Od 2008 roku we WRO odbywają się wystawy, pokazy, projekcje, warsztaty, dyskusje i wykłady.
50-052 Wrocław
071 343 32 40
info@wrocenter.pl
http://www.wrocenter.pl
facebook