Na antenie Trójki specjalna audycja o historii 1 maja jako święta pracy ustanowionego po protestach robotników w USA. O Dniu Flagi oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Śląskiego będzie można usłyszeć w „Zagadkowej niedzieli” oraz „Leniwym przedpołudniu” 2 maja. W poniedziałek wyjątkowy program muzyczno-historyczny, w którym zaproszeni goście opowiedzą o znaczeniu Konstytucji 3 Maja. Na audycje o 100. Rocznicy wybuchu III Powstania na Śląsku zaprasza także Jedynka. Ponadto w Programie 1 słuchacze poznają lepiej postać carycy Katarzyny II i Stanisława Augusta Poniatowskiego. 3 maja w samo południe na antenie Dwójki będzie można usłyszeć preambułę Konstytucji w interpretacji Andrzeja Mastalerza. Kolejne rozdziały i Deklaracya stanów zgromadzonych będą odczytywane przez cały dzień, aż do wieczora.
Czwórka zaproponuje swoim słuchaczom ciekawe rozmowy o znaczeniu pochodów pierwszomajowych w przeszłości oraz współczesnym patriotyzmie. W „Stacji Nauka” natomiast wirtualny spacer po miejscach związanych z Konstytucją 3 Maja: Zamek Królewski, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Ogród Botaniczny w Alejach Ujazdowskich.
O historii, chociaż trochę innej, bo związanej z motoryzacją opowie Polskie Radio Kierowców. Będzie mowa o motocyklach, autach osobowych, ciężarówkach, autobusach oraz polskiej myśli technicznej. Przypomniane zostaną nazwiska inżynierów, konstruktorów oraz ich wynalazki. Autorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie: co z tych motoryzacyjnych dokonań sprzed lat funkcjonuje do dziś?
Polskie Radio to także doskonała muzyka. Jedynka będzie nadawać w czasie majówki wyłącznie polskie piosenki. 1 maja na antenie pojawią się wyjątkowe jazzowe dźwięki prosto z 17. Wiosny Jazzowej w Zakopanem. Transmisja z koncertu „Andrzej Zaucha – Songbook już o godz. 20.30. Trójka zaprasza natomiast na specjalną audycję „Muzyczny 3 maja”. W Czwórce retransmisje wyjątkowych koncertów Marceliny, zespołu Kamp!, Bitaminy oraz grupy Dubska.
Do świata muzyki poważnej zaprasza słuchaczy Polskie Radio Chopin. W poniedziałek o godz. 14.00 opera Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.
O godzinie 19.00 na antenie, stronie oraz facebookowym profilu Polskiego Radia Chopin ukaże się streaming trzeciego koncertu z cyklu „Podaj PIN do Chopina, czyli Chopin online”. Koncert tradycyjnie wiąże się z zagadką, tytułowym PIN-em, związaną z wykonywanym repertuarem, którą będą mogli rozwiązać słuchacze, zdobywając przy tym nagrody płytowe.
Fani słuchowisk znajdą coś dla siebie w Programie 1. W sobotę o godz. 21.00 kolejna premiera Teatru Polskiego Radia pt. „Śląski gambit”. W Dwójce natomiast, również 2 maja o godz. 19.30 „Wybierz saksofon” w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego, w niedzielę – „Diabelski młyn” o godz. 19.00 w reżyserii Waldemara Modestowicza, a w poniedziałek o godz. 21.00 słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły – „Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów”.
W najbliższych dniach pojawi się również sporo rozmów o kinematografii. W „Trójkowo- filmowo” Ryszard Jaźwiński opowie m.in. o „Złotych taśmach”, czyli nagrodach krytyków filmowych w kategorii filmu polskiego. Pojawi się dużo muzyki z filmów i zapowiedzi polskich premier. W Czwórce w „Sztuce jedzenia” rozmowy o polskich, tradycyjnych przysmakach w amerykańskich filmach takich jak „Blues Brothers”, czy „Bruce Wszechmogący”. W Jedynce prezentacja polskiego kina międzywojennego i pierwszych superprodukcji historycznych o silnym przekazie patriotycznym.
Majówka to także rodzinny czas. Do własnoręcznego wykonania flagi Polski zachęca Polskie Radio Dzieciom. Zdjęcia prac całych rodzin będzie można umieszczać pod specjalnym postem na Facebooku. Antena zachęca również do wysłuchania niezwykłych audycji. 1 maja najmłodsi dowiedzą się, jakie są zawody w najdalszych zakątkach świata. Dorośli natomiast usłyszą dźwięki starego, polskiego rocka. 2 maja audycje m.in. „Dziecięcy koncert życzeń”, podczas którego każdy może zadzwonić i zadedykować piosenkę bliskim. 3 maja o godz. 8:00 słuchacze będą mogli poznać książki dla dzieci z konstytucją w tle. Natomiast o godz. 11.00 Leszek i Miś przygotują przysmaki na grilla.
Relacje z wszystkich najważniejszych uroczystości państwowych związanych z obchodami Dnia flagi 2 maja i rocznicy Konstytucji 3 maja oraz sprawdzone i aktualne informacje tradycyjnie na antenie Polskiego Radia 24.
Szczegóły majówkowej oferty na portalu www.polskieradio.pl i stronach internetowych Anten.