Włókienniczy wehikuł czasu w Łodzi
– Nie bez powodu zdecydowaliśmy się na realizację muzeum interaktywnego w zrewitalizowanym budynku Kotłowni – mówi Marcin Oko, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. – Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych multimediów chcieliśmy zaprezentować unikatowe, często w skali Europy, eksponaty i materiały, które będą mogły jeszcze bardziej zainteresować zwiedzających tematyką naszych wystaw. Umiejętne łączenie technologii i wiedzy muzealnej pozwoliło nam stworzyć unikatowy projekt, który jednocześnie będzie przyciągać nie tylko miłośników przeszłości, ale także osoby, dla których wizyta w naszej instytucji będzie często pierwszą okazją do odkrywania tajników włókiennictwa. Wbrew pozorom to dziedzina życia, która towarzyszyła nam niemal od początku rozwoju człowieka.
Odwiedzając interaktywną Kotłownię będzie można nie tylko w ciekawy sposób odkryć rodzaje splotów czy tkanin, ale także zmierzyć się w edukacyjnych grach. Wszystko w myśl zasady, że muzeum ma być jak najbliższe zwiedzającemu.
Zaangażować w odkrywanie
Interaktywna wystawa przygotowana przez konsorcjum firm Prolight i Aduma S.A, pracowników muzeum i projektantki Anitę Luniak i Teresę Mromlińską – grupa33_03 (autorki również rewitalizacji budynku kotłowni, skrzydła wschodniego Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz budowy Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej) – spełnia nie tylko najnowocześniejsze kryteria związane z realizacją wystaw muzealnych. Jest także przykładem owocnej współpracy między projektantkami, muzealnikami a specjalistami od nowoczesnych multimediów. – Wszystkim przyświecał jeden cel zaangażowania zwiedzającego w niezwykłą przygodę – mówi Marcin Durak z Aduma S.A. – Nowoczesne rozwiązania multimedialne nie są dziś środkiem samym w sobie. Mają przede wszystkim w umiejętny i interesujący sposób edukować i sprawiać, że wizyta w łódzkim muzeum zapadnie w pamięć. Na potrzebę tej realizacji przygotowaliśmy niemal sto różnorodnych aplikacji. Będą to nie tylko specjalne quizy ale też gry, które pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć tematykę ekspozycji. Nie zabraknie także możliwości angażującej rozrywki, m.in. podczas interaktywnego meczu kłębkami włóczki.
Wizyta w niezwykłej przestrzeni muzealnej będzie okazją do multimedialnego wyhaftowania wzoru na interaktywnym materiale. Będzie można się m.in. zmierzyć z gobelinowymi puzzlami prezentowanymi na nowoczesnych wielodotykowych nośnikach. Nie zabraknie również aplikacji związanych z przeszłością Łodzi. Za pomocą dotyku będzie można odkrywać tajemnice historii miasta, którego rozwój determinował przemysł włókienniczy. Jednym z ciekawszych rozwiązań edukacyjnych jest także specjalna prezentacja wielodotykowa, pozwalająca odkrywać stroje i ubiory każdej z epok historycznych. Po każdej z części można udać się do wirtualnej przebieralni, by dopasować kreację zgodną z modą epoki. Pierwszy raz w Polsce na potrzeby ekspozycji zintegrowano kilka systemów podłogi interaktywnej. – Dzięki takiemu rozwiązaniu muzealna przestrzeń interakcji przyciąga jeszcze bardziej i pozwala na większe zaangażowanie zwiedzającego w odkrywanie treści – dodaje Marcin Durak z Aduma S.A.
Ludwik Geyer jak żywy
Dziś nowoczesne rozwiązania muzealne angażują gości w każdym wieku. Pozwalają na odkrywanie przestrzeni muzealnej w bardziej samodzielny sposób, przypominając dzięki mechanizmom rywalizacji, połączenie lekcji muzealnej z harcerskimi podchodami. Odwiedzając zmodernizowany budynek Kotłowni będzie można osobiście poznać także Ludwika Geyera uważnego za jednego z pionierów przemysłu włókienniczego w Łodzi. – W naszym muzeum nie będzie jednak postacią z pomnika – dodaje zastępca dyrektora Marcin Oko. – Jak będzie angażować zwiedzających? Tego nie zdradzę, aby nie odbierać multimedialnych pozytywnych zaskoczeń w naszym muzeum. Dzięki wsparciu unijnych funduszy nam udało się przygotować tego typu realizację, która, mam nadzieję, zapisze się nie tylko na mapie turystycznej Łodzi ale też regionu i kraju. Na gości będzie czekała także wyjątkowe drzewo genealogiczne, na którym kilka osób jednocześnie będzie mogło odkrywać rodzinne tajemnice jednego z pionierów łódzkiego włókiennictwa. Całość wdrożono na innowacyjnym systemie łączącym projekcję wielkoformatową ze stołem wielodotykowym.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Siedzibą muzeum jest "Biała Fabryka" - okazały czterokondygnacyjny kompleks klasycystycznych, biało tynkowanych (stąd nazwa) budynków, jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Zbudowany w latach 1835-39 przez Ludwika Geyera, mieścił pierwszą w Łodzi mechaniczną …
93 - 034 Łódź
42 684 33 55
edukacja@muzeumwlokiennictwa.pl
http://www.muzeumwlokiennictwa.pl
facebook