Dookoła świata z Kopernikiem w Parku Odkrywców
Gotowi na wakacje? Czas pakować walizki! Tego lata zabieramy Was w daleką podróż. Wyruszamy z Parku Odkrywców śladami Fileasa Fogga, który w 80 dni okrążył świat. My mamy na to 9 tygodni.
W każdy weekend od 4 lipca do 30 sierpnia będziemy towarzyszyć bohaterom książki Verne’a i wspólnie z nimi trafimy do Wielkiej Brytanii, Francji, Egiptu, Indii, Singapuru, Hong Kongu, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Przed nami moc eksperymentów, związanych z najnowocześniejszymi wynalazkami, pochodzącymi z tych krajów.
Ponieważ to podróż organizowana przez Kopernika, chcemy przyjrzeć się osiągnięciom technicznym i zmotywować Was do ruszenia nie tylko rękami, ale i głową. Dlatego podczas weekendów będziemy konstruować rakiety napędzane lakierem do włosów, ścigać się łazikami marsjańskimi, budować latawce, sprawdzać jak zmienić bieg rzeki oraz badać o co chodzi z ciśnieniem. Na głodnych będą czekać potrawy i przekąski związane z odwiedzanym podczas weekendu krajem. To jedynie część atrakcji.
W ramach strefy relaksu przygotowanej przez kanał telewizyjny Planete+, uczestnicy będą mogli obejrzeć szereg filmów dotyczących m.in. natury, człowieka oraz technologii. Wśród produkcji znajdzie się m.in. najpopularniejsza seria na antenie stacji, czyli „Świat z góry”, który z lotu ptaka pokaże widzom rozmaite trudnodostępne miejsca. Nie zabraknie także wycieczek w przyszłość. Film „Odstawiamy samochody” zabierze uczestników w świat nowoczesnych środków lokomocji. Z kolei w „Człowieku – maszynie” będzie można zobaczyć, jakie nadzieje wiąże się z technologią rozszerzonej rzeczywistości i czym ona właściwie jest.
Wieczorami zaprosimy Was też na letnie obserwacje astronomiczne, prowadzone przez ekipę planetarium Niebo Kopernika.
Nowo nabyte umiejętności i udział we wspólnej podróży będziemy potwierdzać stemplami w specjalnych certyfikatach podróżnika. Odbądźcie z nami podróż dookoła świata nie ruszając się z Warszawy.
Szczegółowy program poszczególnych weekendów: www.lato.kopernik.org.pl
Wszystkie atrakcje plenerowe są bezpłatne!
Dla kogo?
Na warsztaty zapraszamy głównie rodziny z dziećmi do 14 roku życia. Strefa relaksu z filmami od Planete+ oraz strefa kulinarna, czytelnia, gry plenerowe i obserwacje nieba są dla wszystkich. Nie wymagamy zapisów, wszystkie warsztaty mają otwarty format i można do nich dołączyć w dowolnej chwili.
Kiedy?
W każdą sobotę 12.00 – 19.00, w każdą niedzielę 12.00 – 18.00.
Obserwacje nieba: soboty w godzinach 21:00 – 23:00 (poza ostatnią sobotą sierpnia).
Letnie atrakcje w Koperniku
Specjalne wakacyjne atrakcje czekają nas także codziennie w budynku Centrum Nauki Kopernik.
Poznaj wynalazki
Na wystawach Kopernika znajdziecie eksponaty związane wynalazkami, które zmieniły nasze życie. Wybraliśmy odkrycia wywodzące się z krajów, odwiedzanych przez bohaterów „ W 80 dni dookoła świata”.
Zanim wejdziesz do Kopernika
Jeszcze przed wejściem do Centrum Nauki Kopernika poznacie inspirujące aktywności plenerowe. Nauczymy się nawigować latawcem, żonglować i wznosić wysokie budowle.
Nowości na wystawach
Tego lata proponujemy 3 zupełnie nowe miniwarsztaty. Można wziąć w nich udział przy okazji zwiedzania wystaw.
Ile nóg
Jak się okazuje, 6 nóg to wcale nie tak dużo. Rak szlachetny ma 38 odnóży, w tym 10 krocznych. Co łączy owady, pajęczaki, skorupiaki I wije? Wszystkie są stawonogami! Podczas warsztatu na wystawie Mikroświat nauczymy się rozróżniać te organizmy.
Mikroświat
Bańki
Okrągłe, kolorowe, pękające nad naszymi głowami. Bańki mydlane fascynują dużych i małych. Ten miniwarsztat pozwoli nam poćwiczyć robienie niezwykle efektownych baniek. Przy okazji dowiemy się, dlaczego przyjmują takie a nie inne kształty i zrozumiemy, czym jest napięcie powierzchniowe.
Świat w ruchu
120 na 80
To wzorcowy wynik pomiaru ciśnienia u dorosłego człowieka. W jakiej kondycji jest nasze serce? Nadarza się doskonała okazja, by to sprawdzić.
Podczas warsztatu zmierzymy ciśnienie, poznamy budowę serca i posłuchamy go. Przekonamy się, że trzaśnięcie drzwi do złudzenia przypomina dźwięk zamykających się zastawek. Przy okazji prześledzimy ewolucję stetoskopu, a najmłodsi wykonają własny – korzystając z lejka i rurki.
Człowiek i środowisko
Majsternia zaprasza
W bogatym menu Majsterni znajdziemy latem zupełnie nowe propozycje.
Stawimy czoła problemowi komiwojażera, przygotowując mu najkrótszą trasę przejazdu między różnymi miastami. Spróbujemy także skonstruować dom odporny na trzęsienie ziemi. Jego trwałość przetestujemy na specjalnym symulatorze. Na konstruktorów czekają jeszcze dwa zadania – budowa katapulty oraz tratwy.
Majsternia
Wakacyjne laboratoria
Weekendowe Minilaby zdradzą nam kilka ciekawych, naukowych patentów.
W pracowni robotycznej dowiemy się, jak zabłysnąć w świecie mody. Spódnica może zaświecić, gdy się poruszysz, a otwarta torebka piszczeć dopóki jej nie zamkniesz. W laboratorium biologicznym poznamy naturalnie świecące organizmy, które możesz spotkać podczas letnich wędrówek. Sprawdzimy, dlaczego skorupka jajka świeci w ultrafiolecie na czerwono, a kora kasztanowca na niebiesko.
Warsztaty familijne
Jak wygląda wnętrze wulkanu? Czy można go dotknąć? Dlaczego wulkany wybuchają i co by się stało, gdyby tego nie robiły? Gdzie w Warszawie można znaleźć pozostałości wulkanu i skąd one się tam wzięły? Podczas letnich Warsztatów Familijnych zbudujemy własny model wulkanu i spróbujemy wywołać jego kontrolowany wybuch.