08.08.2013
Park Julianowski
Parkujemy!
16:00 – 19:00
1. Składakiem przez park – rowerowy wyścig na orientację z nagrodami
2. Gra Koba – legendarna gra wymyślona przez wikingów
3. Wielkoformatowa planszówka – warsztaty dla dzieci (stworzenie wielkiej planszy do gry w przestrzeni parku)
18:00-19:30
4. Warsztaty taneczne – polskie tańce ludowe
19:30-22:00
5. Pograjka Łódzka – zabawa z żywą muzyką do tańca. Zagra kapela Gęsty Kożuch Kurzu oraz Intonarumor Duo
Stowarzyszenie posŁódź!
Zajmuje się produkcją czasu przyjemnego oraz osładzaniem czasoprzestrzeni człowieka. Zrzesza pasjonatów, którym nieobca jest kultura, sztuka
i dobra zabawa. Kreujemy, inspirujemy, aktywizujemy oraz rozwijamy potencjał twórczy osób w różnym wieku i z różnorodnych środowisk. Podejmujemy działania wyrównujące szanse udziału w życiu kulturalno-rozrywkowym. Realizujemy powyższe cele organizując koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania tematyczne, pokazy filmowe, działania parateatralne i streetartowe. Angażujemy się w to, co nie mieści się w okrzepłych kategoriach definiowania kultury i sztuki. Tworzymy nową jakość spędzania czasu przyjemnego i zmieniamy przestrzeń na przyjazną.
Strona: www.poslodz.pl
Pograjka Łódzka.
"Pograjka Łódzka" to projekt edukacyjno-artystyczny poświęcony promocji kultury ludowej w postaci cyklu intensywnych spotkań (warsztatów, potańcówek). Przestrzenią szczególnie silnie eksplorowaną są polskie tańce etniczne, tak jak: oberek, mazurek, polka, kujon, chodzony i wiele innych.
Gęsty Kożuch Kurzu
Gra utwory z okolic Łodzi, w szczególności łęczyckie, sieradzkie, rawskie i łowickie. Spośród muzykantów, na których się wzoruje należy wymienić:
skrzypka łęczyckiego Tadeusza Kubiaka [ur. 1923 Mchowice i tam zam.]wraz z kapelą
harmonistę łowickiego Sławomira Czekalskiego [ur. 1944 Wola Popowa, zam. Orątki] wraz z kapelą Dobrzeliniacy
skrzypka sieradzkiego Czesława Skrzydłowskiego [ ur. 1935 Skrajne, zam. Pabianice]
skrzypka rawskiego Stanisława Klejnasa [ur 1905 – zm. 1988, zam. Raducz]
Kapela GKK stara się odtwarzać charakterystykę tak i wymienionych regionów, jak i poszczególnych muzykantów, widząc wokół Łodzi olbrzymią różnorodność temperamentów muzycznych. Od listopada 2011 roku członkowie kapeli we współpracy z przyjaciółmi i życzliwymi instytucjami (obecnie Fabryką Sztuki oraz Teatrem Szwalnia) organizują cykl Pograjka Łódzka, w ramach którego odbywają się warsztaty taneczne, muzyczne, pokazy filmów, wykłady oraz potańcówki, które stają się miejscem spotkań muzykantów, warsztatowiczów oraz pasjonatów polskiej muzyki tradycyjnej.
Nagrody kapeli:
II miejsce w konkursie Stara Tradycja 2012;
I miejsce na XI Spotkaniach folklorystycznych Polski Centralnej Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje;
Baszta w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu;
I miejsce na XII Spotkaniach folklorystycznych Polski Centralnej Od kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje.
W skład kapeli wchodzą:
Maria Stępień – skrzypce
Marcin Lorenc – skrzypce
Joanna Gancarczyk – basy, śpiew
Przemysław Bogusławski – baraban, bębenek obręczowy
Intonarumor Duo
Zespół muzyczny założony w 2012r. przez harmonistę Bartosza Pulińskiego oraz skrzypka i bębnistę Jakuba Stefanowicza, będących uczniami mistrzów muzyki tradycyjnej (między innymi Jana Kani, Franciszka Racisa, Józefa Murawskiego). Powstał w celu kontynuacji ginących tradycji muzycznych Polski Środkowej.
Zapraszamy na warsztaty polskiego tańców etno. Polska tradycja wykształciła unikalne tańce wirowe, których najpopularniejszymi reprezentantami są mazurki, oberki i polki. W ramach warsztatów dzieci poznają podstawy tych tańców, osłuchują się z muzyką oraz dowiadują się o różnicach pomiędzy nimi. Ponadto przewidziane są zabawy taneczne, których relikty pozostały w kulturze masowej w postaci zabaw typu Stary niedźwiedź mocno śpi, zaś wciąż są żywe w tradycji wiejskiej. Ich największym atutem jest połączenie śpiewu, ruchu, rywalizacji i dobrej zabawy w jedno.
www.poslodz.pl