Nowa sala dla niewidomych dzieci

📅 poniedziałek 22.06.2015 do niedziela 19.07.2015
Nowa sala dla niewidomych dzieci

Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami przy ul. Kopińskiej 6/10 w Warszawie jest jedną z trzech placówek, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Tęcza", które funkcjonuje już od 23 lat. Pod jego opieką pozostaje stale 41 dzieci, w wieku 2,5 – 18 lat z Warszawy i okolic. Codziennie odbywa się tutaj ich rehabilitacja i kształcenie. Z upływem czasu funkcjonowania placówki, część pomieszczeń wymagała remontu. Dzięki pomocy IKEA Targówek udało się odnowić jedną z sal. Odbywają się w niej teraz zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe.

Bardzo cieszymy się z nowo urządzonej sali, w ktorej na co dzień przebywa pięcioro niewidomych lub słabowidzących przedszkolaków. Sala została zaprojektowana i wyposażona pod kątem ich indywidualnych potrzeb – mówi Anna Witarzewska, prezes Stowarzyszenia „Tęcza". Każdy z nich wymaga specjalnej terapii i pomocy, w której ważną rolę odgrywa terapia zabawą i dobrze zorganizowana przestrzeń. Prostota, funkcjonalność oraz estetyka przedmiotów, zabawek, urządzeń z IKEA bardzo nam odpowiada – dodaje pani Anna.

Specjaliści z Tęczy wybrali z asortymentu IKEA przedmioty przydatne w codziennej pracy terapeutycznej tj. koce, materace, poduszki oraz różnorodne zabawki z tkanin, gumy, czy drewna. Jedną z nich była drewniana kolejka z serii MULA, która poprzez prostotę

elementów składowych oraz zróżnicowaną fakturę stymuluje zmysły niewidomych dzieci oraz rozwija koordynację ruchową i logiczne myślenie.

Poza tym odświeżona sala została wyposażona w krzesła, stoły, biurko, półki na książki oraz pojemniki, w których można schować zabawki. W pomieszczeniu pojawiły się również lampy z odpowiednim oświetleniem i miękki dywan do zabaw na podłodze.

IKEA współpracuje ze Stowarzyszeniem „Tęcza" w ramach projektu „Minigranty", którego założeniem jest wsparcie organizacji działających na rzecz dzieci oraz ochrony środowiska naturalnego.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

IKEA jest liderem, innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego celem jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2011 odwiedziło ponad 18 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter IKEA Centre Group Polska, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.

MINIGRANTY IKEA WARSZAWA konkurs skierowany do organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji i rozwoju dzieci oraz ochrony środowiska naturalnego. Organizowany jest od 2013 roku przez sklepy IKEA Targówek i IKEA Janki. Laureaci konkursu otrzymują darowiznę produktów IKEA o wartości do 10 000 zł brutto oraz wsparcie wizerunkowo-marketingowe.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza powstało w 1992 roku z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych: niewidomych i słabowidzących oraz tych z niepełnosprawnością sprzężoną, mających, oprócz problemów wzrokowych, również inne dodatkowe niepełnosprawności – ruchową, intelektualną oraz współistniejące schorzenia neurologiczne (padaczka, mózgowe porażenie dziecięce, zespoły genetyczne, autyzm i całościowe zaburzenia rozwoju).

Prowadzi w Warszawie trzy placówki:

– Poradnię Wczesnej Interwencji dla małych dzieci niewidomych i słabowidzących (ul. Nowolipie 13/15), w której diagnozowane są problemy wzrokowe i rozwojowe dziecka, prowadzone są zajęcia terapeutyczne oraz – równolegle – wsparcie i edukacja rodziców. Poradnia obejmuje różnymi formami wsparcia 130 rodzin w skali roku.

– Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących ze Sprzężoną Niepełnosprawnością (ul. Kopińska 6/10) – przedszkole specjalne; edukacja dzieci w wieku szkolnym; rehabilitacja i opieka medyczna. W ośrodku codzienną edukacją, terapią i rehabilitacją obejmujemy 45 dzieci.

– Ośrodek dla Dorosłych Osób Niewidomych i Słabowidzących ze Sprzężoną Niepełnosprawnością (ul. Leonarda 12) – wsparcie osób dorosłych; rehabilitacja, terapia. W ośrodku codzienną edukacją, terapią i rehabilitacją obejmujemy 46 osób z niepełnosprawnością wzrokową i dodatkowymi schorzeniami neurologicznymi. W ośrodku działa pracownia ceramiczna, w której niepełnosprawni artyści wspierani przez profesjonalistów, tworzą unikalne dzieła sztuki. Można je obejrzeć na stronie www.ceramika.tecza.org

Tęcza specjalizuje się we wczesnej diagnostyce problemów wzrokowych małego dziecka (doświadczony okulista, najnowsze testy diagnostyczne) i terapii prowadzonej również w warunkach domowych. Ważnym celem jest psychologiczne wsparcie dla rodzin, ich edukacja i włączanie jako partnerów do procesu rehabilitacji na wszystkich etapach życia dziecka. Wypracowany przez Tęczę kompleksowy system pomocy obejmuje równolegle wsparcie dla dziecka i jego rodziny, począwszy pd najwcześniejszych miesięcy życia dziecka poprzez edukację przedszkolną i szkolną aż do dorosłości, często przez całe życie osoby niepełnosprawnej.

691 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent