Noc Muzeów w Filharmonii w Szczecinie

📅 sobota 16.05.2015
Noc Muzeów w Filharmonii w Szczecinie

Od godziny 19.00 do północy co 15 minut będą się odbywać półgodzinne wycieczki 50-osobowych grup po Filharmonii. Przewodnicy zaprezentują przestrzenie nowego gmachu, podzielą się wieloma ciekawostkami. Przemierzając kolejne pomieszczenia, zwiedzający będą zarazem podążali za interwencjami artystycznymi przygotowanymi przez zespół Fundacji Upside Art. Ich tytuł, „Music Sounds Better with You", zaczerpnięty ze znanej piosenki z lat dziewięćdziesiątych, łączy działania wizualne i muzyczne: filmy, sztukę wideo, obiekty dźwiękowe porozstawiane w przestrzeni Filharmonii, jak i nietypowe występy muzyczne.

Celem działań artystycznych projektu „Music Sounds Better with You" jest uwrażliwienie widza na działania interdyscyplinarne, w których muzyka, sztuki wizualne i architektura są ze sobą nierozerwalne. W trakcie Europejskiej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć działania i prace artystów, które wpiszą się w przestrzenie nowego gmachu Filharmonii i okoliczności zwiedzania.

Leitmotivem swobodnie związanym z działaniami podczas wydarzenia jest tytuł jedynego utworu w wykonaniu francuskiego zespołu Stardust powstałego w 1998 roku „Music Sounds Better with You", który stał się hitem lat 90-tych.

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się także występ muzyczno-wizualny – Mikołaj Tkacz aka WSZYSTKO „Radość". Projekt Mikołaja Tkacza – WSZYSTKO jest wynikiem jego muzycznych działań eksperymentalnych z różnymi gatunkami – od hip-hopowych bitów, przez techno, aż po eksperymentalny jazz. Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie zaprezentowany zostanie pełen refleksji nad szczęściem set pod nazwą „Radość". Improwizacji przy pomocy spreparowanych sampli i przetworzonej muzyki towarzyszyć będą motywy rodem z muzyki tła, czyli „muzaków". Fragmenty improwizacji w muzyce elektronicznej będą przeplatane improwizacjami nagranymi na ośmiośladzie kasetowym. Eksperyment muzyczny uzupełnią wizualizacje, które zabiorą widza w podróż poprzez skupiska kondensatów substancji występującej w postaci pary, potocznie zwanych chmurami.

Mikołaj Tkacz, ur. w 1991 roku w Poznaniu, student specjalności Multimedia Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, członek komiksowej grupy Maszin. W 2013 roku opublikował autorski komiks „Przygody nikogo" i – wraz z Agnieszką Piksą – album „Nieznany geniusz". Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych, w marcu 2013 roku pokazał na wystawie indywidualnej „Komiksy na kalkach" w Galerii U we Wrocławiu zbiór ponad 40 krótkich komiksów. Podczas ostatniej edycji festiwalu sztuki wideo Punkty Widzenia w Łodzi otrzymał drugą nagrodę oraz wyróżnienie od Galerii Wymiana Józefa Robakowskiego za wideo „Rysunki, które zrobiłem w manii". Więcej prac wideo Mikołaja Tkacza znaleźć można na: vimeo.com/nikolaitkacz

LEOSZEWSKI MAJEM, czyli Wiem Jak Nie Jest" to tytuł programu, opartego na kompozycjach Ryszarda Leoszewskiego. Pretekstem, inspiracją do stworzenia materiału muzycznego były wiersze Marka Maja – szczecińskiego poety, autora scenariuszy i sztuk teatralnych.

Powstało 14 utworów zróżnicowanych w warstwie muzycznej, precyzyjnie i swobodnie skojarzonych z niebanalnymi, refleksyjnymi i momentami prowokującymi tekstami. Utwory z „Wiem Jak Nie Jest" zostały wydane na płycie CD w ramach projektu kampanii społecznej pn. „Szczecin z całego serca polecam AMBASADOR". Są z powodzeniem emitowane w wielu krajowych rozgłośniach radiowych, między innymi na antenie Programu III Polskiego Radia, zaś w audycji „Gitarą i piórem" można było usłyszeć wieloodcinkową rozmowę z autorami, ilustrowaną piosenkami z płyty.

W 2013 roku Ryszard Leoszewski podjął współpracę z kwartetem smyczkowym VIGOROSO, aranżując kilka utworów na kwartet smyczkowy. Obecnie wszystkie utwory z płyty "Wiem, Jak Nie Jest" zostały przearanżowane na zespół i kwartet smyczkowy i właśnie w tym kształcie zostaną wykonane podczas koncertu.

Ryszard Leoszewski – kompozytor i wokalista, jedna z ciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Znany przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978) oraz twórca dziecięcej grupy artystycznej ARFIK (1987). Kojarzony też z projektem artystycznym „Ulica Mandelsztama", w ramach którego wykonywał swoje kompozycje z orkiestrami: Opery na Zamku, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, czy Pomorskiej Filharmonii w Bydgoszczy. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, honorowym Ambasadorem Szczecina, wyróżniony niedawno Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

Wstęp wolny.

579 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent