Akademia tańca
FMH mobile
Noc Muzeów 2014 w Muzeum Kinematografii

Noc Muzeów 2014 w Muzeum Kinematografii

📅 sobota 17.05.2014
Noc Muzeów 2014 w Muzeum Kinematografii
17/18 maja 2013
projekcja "Odysei filmowej" – godz. 18.00-24.00
 
Noc Muzeów stwarza niepowtarzalną okazję przyjrzenia się z bliska wyjątkowym kolekcjom Muzeum Kinematografii w Łodzi mieszczącym się w eklektycznym, XIX-wiecznym pałacyku Karola Scheiblera – jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, które od ponad ćwierćwiecza gromadzi eksponaty i prowadzi dokumentację historii polskiej kinematografii – sztuki, techniki oraz produkcji filmowej.
 
Gości odwiedzających jedyne polskie Muzeum Kinematografii witają filmowe koty, czyli Filemon i Bonifacy. Dalej jest tylko ciekawiej.
 
Warto zobaczyć muzealne ekspozycje stałe:
– „Pałac pełen bajek”  – wystawa o charakterze familijnym, poświęcona bohaterom polskich filmów animowanych, na której zgromadzono kilkaset lalek, zaaranżowano bajkowe plany filmowe i wyeksponowano projekty dekoracji oraz plakaty;
 
– „Latająca maszyna” to kolejna wyjątkowa wystawa scenograficzna prezentująca fragmenty scenografii, lalki, fotosy, materiały z planu realizacji filmu „Latająca maszyna”;
 
– największą atrakcją (na skalę światową!) jest autentyczny liczący ponad sto lat fotoplastikon pochodzący z berlińskiej wytwórni wynalazcy i konstruktora tego urządzenia – Augusta Fuhrmanna. To urządzenie, przy którym jednocześnie 25 osób może oglądać stereoskopowe fotografie – rówieśnik kinematografu – który „zagrał” w filmie Juliusza Machulskiego „Vabank”. Na całym świecie są tylko cztery takie fotoplastikony: w Łodzi, Monachium, Wels w Austrii oraz w Swan Hill Victoria w Australii.
 
– fanów techniki zainteresuje „Cud ożywionej fotografii” – ekspozycja poświęcona fenomenowi ruchomych obrazów. Składają się na nią zabytki techniki filmowej – bogate kolekcje latarni magicznych, kamer, projektorów na różne szerokości taśmy.
 
– A „Tajemnice planu filmowego” to prezentacja, która zdradza sekrety powstawania filmu od prapoczątków kinematografii do czasów współczesnych.
 
– I jeszcze coś całkiem nowego – superwystawa poświęcona sztuce montażu – „Od negatywu do kopii filmowej”.  
Zapraszamy również do muzealnego kina Kinematograf.
 
Tradycyjnie – jak w każdą poprzednią Noc Muzeów – w muzealnym kinie odbędą się wyjątkowe seanse. Tym razem proponujemy 5 części fascynującego dokumentu o historii kina ”The Story of Film. Odyseja filmowa”. Projekcje odbywać się będą w godz. 18 – 24.00
 
„The Story of Film. Odyseja filmowa” (2012)
reżyseria: Mark Cousins 
Dokument zupełnie wyjątkowy – złożona z 15 części i obejmująca 12 dekad – historia kina dziejąca się na 6 kontynentach. Jego niezwykłość polega również na tym, że to bardzo subiektywna opowieść Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera, wybitnego krytyka filmowego i wielkiego pasjonata kina. 
Ta zakrojona na olbrzymią skalę produkcja jest adaptacją książki Cousinsa o tym samym tytule. Ekipa „Odysei filmowej” odwiedziła kluczowe dla rozwoju sztuki filmowej miejsca i przeprowadziła wywiady z jej wielkimi osobowościami, wśród których znaleźli się m.in. Lars von Trier, Bernardo Bertolucci, Aleksander Sokurow, Gus van Sant, czy Jane Campion.
 
The Story of Film. Odyseja filmowa (2012), 5 odcinków x 60′
18.00 Część I. 1895 – 1918: Nowa forma sztuki
19.10 Część IV. Lata 30.: Amerykańskie gatunki filmowe i znakomite kino europejskie
20.20 Część VIII. 1965 – 1969: Nowe fale obmywają cały świat
21.30 Część XIII. 1990 – 1998: Ostatnie dni celuloidu
22.40 Część XIV. Lata 90.: Początek epoki cyfrowej
Wstęp wolny!
 
 
435 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent