Niezwykła lekcja historii dla calej rodziny – 15 lat IPN
FMH mobile

Niezwykła lekcja historii dla calej rodziny – 15 lat IPN

📅 piątek 25.09.2015 do sobota 26.09.2015
Niezwykła lekcja historii dla calej rodziny – 15 lat IPN
Dla edukacji i dla rodziny w Instytucie Pamięci Narodowej 
Łódź, 25-26 września 2015
PROGRAM
 
„Dzień dla edukacji” 
25 września 2015 r.
(piątek)
Przez cały dzień będzie organizowana gra miejska „Ślady wolnego słowa w Łodzi”, opracowana na podstawie przygotowanej w Oddziale wycieczki wirtualnej o tym samym tytule, która wkrótce będzie dostępna na platformie audiotrip.org. W grze mogą wziąć udział drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Ogłoszenie wyników rywalizacji nastąpi na początku października 2015 r. 
 
Zgłoszenia chęci udziału w grze przyjmują do 22 września Paweł Kowalski,
tel. 42 616-27-16, pawel.kowalski@ipn.gov.pl oraz Grzegorz Nawrot, tel. 42 616-27-56, grzegorz.nawrot@ipn.gov.pl
 
Tego samego dnia w godz. 16.00-17.00 w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Łodzi przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 odbędą się zajęcia warsztatowe dla nauczycieli „Puzzle edukacyjne »IV rozbiór Polski« i audiotripy – interaktywne metody nauczania historii”. 
 
Natomiast w godz. 17.00-17.30 przybyli goście będą mieli możliwość zapoznania się 
ze specyfiką pracy prokuratorów Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi. O godz. 17.30 odbędzie się prelekcja pt. Niezwykłe sprawy zwykłych ludzi na temat metodologii pracy historyków Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Łodzi. Przedstawiona zostanie informacja o pracy historyka w biurze lustracyjnym z podziałem na historyków przeprowadzających kwerendy archiwalne na potrzeby przygotowywanych postępowań lustracyjnych w stosunku do osób zajmujących ważne stanowiska publiczne oraz historyków, którzy na podstawie zgromadzonych w IPN, a także w archiwach państwowych czy tez bibliotekach dokumentów, przygotowują wpisy do katalogów tematycznych publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej IPN. 
 
Tego dnia prezentowana będzie wystawa „»Puls« – nieregularny kwartalnik literacki 
1977–1981 – fenomen wolnego słowa”.
 
Będzie można się również zapoznać z pełną ofertą edukacyjną Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi na rok 2015/2016. 

„Dzień dla rodziny” 
pod hasłem „Wolne słowo, wolna sobota”
26 września 2015 r.
(sobota)
miejsce: siedziba oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, ul. E. Orzeszkowej 31/35 w godz. 10.00-15.00
 
Strefa gracza
 
  • interaktywna wystawa komputerów, które pod koniec lat 80. wprowadzały Polaków w świat elektronicznej rozrywki i domowej informatyki 
Wszystkie prezentowane maszyny (kilkanaście urządzeń firm takich jak Atari, Commodore, Sinclair, Timex czy Amstrad) będą podłączone do joysticków, z zainstalowanym oprogramowaniem rozrywkowym i gotowe do zabawy, co umożliwi młodszym zwiedzającym zapoznanie się z wczesnymi grami komputerowymi, a starszym odświeżenie pamięci nie tylko  w formie biernej obserwacji, lecz przede wszystkim poprzez osobisty kontakt z programami. Prezentacji będzie towarzyszyć prelekcja przygotowana przez pracowników łódzkiego Oddziału IPN. 
Wydarzenie to współorganizowane jest z katowickim Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.
 
  • rozgrywki w gry edukacyjne IPN: „Kolejka”, „Reglamentacja”, „Znaj Znak”, „Polak Mały” oraz „IV rozbiór Polski”
 
Strefa czytelnika
  • kiermasz książek i komiksów IPN, wśród których znaleźć będzie można szereg interesujących prac dotyczących historii Łodzi
 
Strefa rozrywki 
  • „Wyścig pokoju” (gra w kapsle)
Zawodnicy będą mieli za zadanie pokonać trasę, na której nie zabraknie zakrętów 
i rozmaitych przeszkód. Nawiązując do tradycyjnej, podwórkowej wersji tej zabawy, każdy „kapslowy zawodnik” będzie reprezentował inny kraj biorący udział 
w kapslowym „Wyścigu pokoju”.
 
  • stanowisko sportowe 
Tutaj będzie można pograć w badmintona, sprawdzić się w zawodach rzutów do celu, czy wziąć udział w turnieju skoków przez ogromną skakankę. Na tym stanowisku przeprowadzone zostaną zabawy podwórkowe znane z czasów PRL, takie jak: „ciuciubabka”, „1-2-3 baba jaga patrzy”, gra w gumę i w klasy.
 
  • stanowisko twórcze (warsztaty plastyczno-manualne)
W rozstawionym namiocie w kąciku plastycznym dzieci będą miały możliwość samodzielnie wykonać zabawkę z przedmiotów codziennego użytku, np. z drewnianej łyżki, a także zagrać w gry planszowe (chińczyk, bierki). Odbędą się zajęcia z robienia pojazdów z wykorzystaniem kartonowych pudeł oraz wspólne rysowanie lokomotywy Tuwima na złączonych kartonach.
stanowisko baniek mydlanych 
Tutaj dzieci będą mogły puszczać małe, jak i ogromne bańki z kijków. Do dyspozycji będą obręcze rożnej wielkości. Odbędzie się też konkurs na największą bańkę. 
 
Dodatkowo w trakcie „Dnia dla rodziny” będzie możliwość obejrzenia bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (m.in. Reksio, Bolek i Lolek, Koziołek Matołek,  Podróże kapitana Klipera, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody Koziołka Matołka, Przygody Błękitnego Rycerzyka). Odbędą się trzy bloki z bajkami, każdy po ok. 45 minut. 
 
Wszyscy odwiedzający nas goście będą również mieli okazję sporządzić niezapomnianą pamiątkę z wizyty w oddziale – zdjęcie, do którego będzie można ucharakteryzować się na milicjanta, robotnika, opozycjonistę, zrobione w specjalnej FOTOBUDCE, opatrzone okolicznościowym logotypem przygotowanym na 15-lecie Instytutu. 
 
Do siedziby oddziału IPN będzie można dojechać zabytkowym autobusem marki Jelcz 043, potocznie zwanym „ogórkiem”. Podróż będzie niezapomnianą okazją poznania historii wolnego słowa w Łodzi.
Autobus będzie kursował pięciokrotnie z Placu Wolności (spod siedziby Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego), trasą: ul. Wschodnia, ul. Ogrodowa – objazd wokół Manufaktury, ul. Zgierska, ul. Biegańskiego, ul. E. Orzeszkowej (siedziba IPN), kolejno 
o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00 (czas przejazdu wynosi ok. pół godziny). Odjazdy spod siedziby oddziału na Plac Wolności przewidziano na godz. 10.35, 11.35, 12.35, 13.35.
Zapraszamy wszystkich serdecznie na niezwykłą lekcję historii.
Informacje na temat działalności Instytutu Pamięci Narodowej wraz z zapowiedziami kolejnych imprez można znaleźć na stronach internetowych Instytutu: www.ipn.gov.pl
 
863 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent