Akademia tańca
FMH mobile
Niedziela w Muzeum Sztuki

Niedziela w Muzeum Sztuki

📅 niedziela 25.08.2013
Niedziela w Muzeum Sztuki

25 sierpnia 2013, niedziela,
godz. 12.12 – 16.16

Niedziela w Muzeum Sztuki

W 1949 roku w Polsce wprowadzono socrealizm jako podstawowy i jedyny obowiązujący kierunek w sztuce współczesnej. Dotyczył wszystkich jej dziedzin i stał w wyraźnej opozycji wobec nurtów awangardowych. Dla łódzkiego Muzeum Sztuki, które powstało na gruncie awangardy oznaczało to konieczność pośpiesznego przeniesienia awangardowych dzieł do magazynu. Wtedy też nastąpiło zamalowanie Sali Neoplastycznej Władysława Strzemińskiego. O tym, dlaczego awangarda znalazła się w magazynie, a na jej miejsce trafiły dzieła realizmu socjalistycznego opowie podczas „Niedzieli w Muzeum" Małgorzata Wiktorko. Odczyt stylizowany na lata 50. odbędzie się we wnętrzach galerii Muzeum Sztuki o g. 13.13.

Festyn jak za czasów PRL z udziałem klowna bawiącego publiczność rozpocznie się o g. 12.12. W odpowiedni nastrój wprowadzi uczestników okolicznościowa scenografia i rekwizyty nawiązujące do propagandowego wizerunku pracy i życia w socjalizmie. Pamiątką z festynu może być zdjęcie w stroju „przodownika pracy", który każdy będzie mógł przymierzyć.

Dla dzieci zaplanowano turniej gier podwórkowych. Będą miały okazje poznać zasady gry w klasy, gumę, zośkę, kapsle i nauczyć się zabawy ze sznurkiem, zwaną kocią kołyską. Wszystkich uczestników ucieszy pewnie obecność w ogrodzie ms1 plenerowego baru mlecznego – oczywiście na kartki. Będzie w nim można zjeść potrawy z epoki: watę cukrową, pampuchy, kaszankę, leniwe z cukrem czy napić się kompotu. Kartki będą rozdawane podczas festynu, żeby je otrzymać wystarczy dobrze się bawić i brać udział w organizowanych konkursach. Podczas niedzieli w klimacie PRL nie zabraknie też kultowych napojów z saturatora. Na dziedzińcu odbędzie się kiermasz przedmiotów i książek z epoki. Na zakończenie Dział Edukacji Muzeum przygotował karaoke pieśni PRL-owskich: piosenek „przodowników pracy" i hitów z lat 70. i 80. W czasie całego wydarzenia otwarta będzie kawiarnia ms cafe. Festyn zakończy się około g. 16.16.
Sierpniowemu spotkaniu w ogrodzie ms1 będzie towarzyszyć ekspozycja biało – czarnych archiwalnych zdjęć z wydarzeń w ramach cyklu „Niedziela w Muzeum", jakie odbywały się w latach 70. i 80. Na zdjęciach zostały zarejestrowane pokazy mody, wernisaże, koncerty, wystawy, konkursy, spotkania z artystami oraz wydarzenia artystyczne, na które przychodziły tłumnie całe rodziny. Ekspozycja stanie w sali na parterze Muzeum. Oprócz zdjęć będzie zawierać dokumenty i pamiątki z czasów PRLu.

Uwaga! Tylko dla członków MS CLUB!
Dla posiadaczy karty ms club lub ms club student w czasie trwania „Niedzieli w Muzeum" w kasie ms1 do odebrania będą „kartki" na PRL-owskie przysmaki. A dla pierwszych trzech osób – książki w klimacie PRLu.

„Niedziela w Muzeum" wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego. Chcąc ułatwić publiczności dostęp do sztuki, Stanisławski liczył się z potrzebami każdego odbiorcy, dlatego program niedzielnych imprez był zróżnicowany, a jego oferta skierowana do możliwie najszerszej grupy.

Wstęp wolny.

Miejsce:
ms1,
ul. Więckowskiego 36

477 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent