Banery Maniek
Pan Oskar
Pan Oskar

Nauka (dla) sztuki: Geometria mody

📅 niedziela 14.12.2014
Nauka (dla) sztuki: Geometria mody

14.12.2014 (niedziela)
godzina 12.30

Nauki ścisłe pomogą zrozumieć sztukę
Rozpoczyna się realizacja nowego projektu edukacyjnego w Muzeum Miasta Łodzi

Czy malarz powinien znać się na fizyce? I czemu matematyka nie nazywać artystą? Czy natchniona sztuka to przeciwny biegun logicznego myślenia i naukowych dysput? To tylko niektóre pytania, z którymi zmierzą się uczestnicy nowego projektu realizowanego w listopadzie i grudniu br. przez Muzeum Miasta Łodzi, zatytułowanego Nauka (dla) sztuki. Na trzecie warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat pt.: Geometria mody, które odbędą się 14 grudnia o godz. 12:30, można się już zapisywać. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Punktem wyjścia dla nowego projektu edukacyjnego Muzeum Miasta Łodzi zatytułowanego „Nauka (dla) sztuki" jest stwierdzenie, że nauki ścisłe często mają swój bezpośredni udział w dziełach sztuki. Na projekt złożą się: warsztaty dla dzieci i dorosłych (edukatorów, animatorów i nauczycieli), publikacje oraz skonstruowanie niekonwencjonalnych pomocy dydaktycznych, które będą miały za zadanie przekonać najmłodszych gości muzeum do tego, że dzięki naukom ścisłym, takim jak matematyka czy fizyka, można podziwiać piękno i sztukę, której owoce często są nam równie niezbędne w życiu codziennym jak wzór na pole kwadratu.

„Naszym projektem chcemy pokazać, że istnieje pomost pomiędzy nauką i sztuką – pozornie odległymi dziedzinami" – mówi Paulina Dzwonkowska, koordynator projektu. „Podczas warsztatów nasi goście będą mogli dowiedzieć się jak powstawały dawne przedmioty, kto i w jaki sposób je wykonywał oraz jaką wiedzę musiał posiadać, aby to zrobić. Uczestnicy poprzez różnordone działania, doświadczenia oraz zabawy plastyczne będą mogli w łagodny i przyjemny sposób poznawać świat matematyki i fizyki" – dodaje.

Specjalistyczne repliki i makiety eksponatów
W pierwszej, zamkniętej części projektu, realizowanej od czerwca do października 2014, studenci Politechniki Łódzkiej pod okiem fachowców tworzyli repliki i makiety wybranych eksponatów ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi. Jej efektem są powstałe pomoce dydaktyczne dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu oraz o innych, specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pomoce te staną się punktem wyjścia do licznych warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, które odbędą się w II części. Wejdą ponadto na stałe do oferty edukacyjnej muzeum.

Otwarte warsztaty dla dzieci i edukatorów
Obecnie rozpoczyna się realizacja otwartej części projektu przeznaczonej dla grup szkolnych (zorganizowanych) oraz dla gości indywidualnych, których muzeum zaprasza na bezpłatne warsztaty:
– 16 listopada (niedziela) o godz. 12:30 warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 zatytułowane „Domy z liczb"
– 30 listopada (niedziela) o godz. 12:30 warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 zatytułowane „Jak powstaje muzyka?"
– 14 grudnia (niedziela) o godz. 12:30 warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat zatytułowane „Geometria mody"
– 10 grudnia (środa) o godz. 15:30 warsztaty metodyczne dla nauczycieli, edukatorów, przewodników oraz animatorów

Przez cały listopad i grudzień mogą wziąć także udział w projekcie grupy ze szkół powszechnych (uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej) oraz specjalnych i ośrodków, umawiając terminy zajęć w Dziale Upowszechniania i Edukacji pod nr tel. 42 254 90 11.Free via Skype

563 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent