Tak powstały kanon bajki dziecięcej towarzyszył całym pokoleniom – dziadkom i rodzicom naszych dzisiejszych widzów.
Dzieci biorą w przedstawieniu aktywny udział, m. in. tworząc scenografię, śpiewając piosenki i odgrywając role. Każdy z małych widzów przy wejściu na scenę otrzymuje eksponat, który wykorzystuje później podczas zabawy z aktorami.
Twórcy przedstawienia zainspirowali się najpiękniejszymi słuchowiskami dla dzieci powstałymi w latach 60. ubiegłego wieku. Ich autorzy – J. Brzechwa i J. Gilowa w oparciu o klasykę europejskiej baśni stworzyli miniaturowe, iskrzące się przepiękną polszczyzną opowiastki. Tak powstały kanon bajki dziecięcej towarzyszył całym pokoleniom – dziadkom i rodzicom naszych dzisiejszych widzów.
W interpretacji artystów Wrocławskiego Teatru Lalek bajki stały się kanwą niezwykle pięknego wizualnie widowiska – wspaniałe lalki, zaskakująca i spektakularna scenografia to projekt wybitnej polskiej scenografki – Marii Balcerek.
Każda z bajek jest inna – zrealizowana w odmiennej konwencji, innej technice lalkowej.
Jak mówi reżyser spektaklu – debiutujący na profesjonalnej scenie – Michał Derlatka:
"Przedstawienie to cztery oddzielne bajki, które łączą postaci dwóch aktorek i motyw kręcącej się karuzeli. (…) Mam nadzieję, że dzięki temu dzieciaki nie będą miały czasu na nudę. Kot w butach to taki mini teatr z klocków. W Czerwonym Kapturku dużo jest materiałów i szmatek. Śpiąca Królewna realizowana jest w konwencji Teatru cieni. A Kopciuszek jest bardzo „mechaniczny” – aktorki poruszają się jak nakręcone pozytywki, w rytm karuzeli. Dwie pierwsze bajki są zadziorne i szalone, pełne zwrotów akcji oraz intryg. Dwie następne są spokojniejsze, bardziej liryczne. Dużo w nich magii – na oczach widzów rośnie na przykład dzika róża."
Dramaturgia spektaklu opiera się na interakcji z dziećmi , które współtworzą akcję – chrapią wraz królestwem uśpionej królewny, muszą obudzić ją za pomocą „zajączków” puszczanych lusterkami, zaś Kot w Butach poprosi je o pomoc w budowaniu pałacu…
J. Brzechwa: Czerwony Kapturek, Kot w butach, Kopciuszek
J. Gilowa: Śpiąca królewna
Reżyseria: Michał Derlatka
Scenografia: Maria Balcerek
Opracowanie muzyczne (na podst. M. Janicza): Zbigniew Karnecki
Najbliższe spektakle
Piątek, 9 marca, g. 11:00
Sobota, 10 marca, g. 11:00
Niedziela, 11 marca, g. 11:00
Wrocławski Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek ma w swoim repertuarze adaptacje utworów z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej (m.in. powieści Astrid Lindgren i Tove Jansson) oraz najpopularniejszych baśni. Gra jednak nie tylko klasykę. Ostatnie premiery to w większości …
50-051 Wrocław
71 335 49 01
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl
http://www.teatrlalek.wroclaw.pl
facebook