Zielona Sowa
Zielona Sowa

Muzeum w Grudziądzu zaprasza

📅 piątek 31.10.2014
Muzeum w Grudziądzu zaprasza

W związku z wystawą "Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej" zapraszamy do udziału w konkursie ekologicznym pt.  „POMÓŻMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu pragnie serdecznie zaprosić wszystkich uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej do udziału w konkursie ekologicznym pt. „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę", w którym zadaniem uczestników jest zbudowanie karmnika z materiałów wtórnych.

Konkurs organizowany jest w związku z prezentowaną w salach Muzeum wystawą fotografii Tomasza Skorupki pt. „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej". Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do zdobycia wiedzy na temat gatunków ptaków, ich znaczenia w społeczeństwach na przestrzeni wieków, sposobów funkcjonowania w różnych porach roku, a także popularyzacja zachowań proekologicznych, budowanie świadomości w tym zakresie oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne, zachęcenie do aktywnej pomocy zwierzętom w trudnych dla nich warunkach. Ponadto pretekstem do zorganizowania tego typu konkursu jest zbliżająca się zima. Najtrudniejszy czas dla ptaków pozostających w Polsce. Konkurs ma nie tylko zachęcić do zbudowania karmnika, ale i systematycznej pomocy ptakom przez cały czas trwania zimy. Dlatego po konkursie wszystkie karmniki zostaną zwrócone uczestnikom, aby ci mogli je zamontować w odpowiednim (bezpiecznym) miejscu na terenie szkoły lub w pobliżu domu.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na zwiedzeniu wystawy, wybraniu jednego, najładniejszego – zdaniem dziecka, zdjęcia, a następnie uzasadnieniu w kilku słowach swojego wyboru. Na tę część pozostało niewiele czasu, ponieważ wystawa otwarta jest do 26 października.

Drugi etap to zbudowanie karmnika z materiałów wtórnych. Tu czasu jest znacznie więcej, ponieważ termin dostarczania prac wyznaczony jest na 21 listopada 2014 r. Mimo że czasu jest niewiele, naprawdę warto wziąć udział w konkursie, ponieważ na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody (m.in. aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3). Wystarczy zajrzeć do Muzeum podczas szkolnej lub rodzinnej wycieczki w okolice Starego Miasta w Grudziądzu. Dodatkową okazją do zapoznania się z wystawą jest niewątpliwie udział w warsztatach edukacyjnych proponowanych przez naszą instytucję.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, których sponsorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa znajdują się na naszej stronie internetowej: http://www.muzeum.grudziadz.pl/aktualnosc-8-89-konkurs_ekologiczny_pomozmy_ptakom.html

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt z Działem Edukacji i Promocji.
Tel. 56 46 590 63 wew. 18
E-mail: edukacja@muzeum.grudziadz.pl
 

17.10.2014
Otwarcie wystawy „Kobiety Tymona Niesiołowskiego",
Gmach Główny Muzeum

Wystawa „Kobiety Tymona Niesiołowskiego" prezentowana będzie w salach Gmachu Głównego Muzeum od 17 października 2014 roku do 22 lutego 2015 roku.

Tymon Niesiołowski (1882-1965) był jednym z najważniejszych przedstawicieli toruńskiego środowiska artystycznego 2 i 3 ćwierci XX wieku. Wychowanek krakowskiej ASP, wybitny znawca sztuki a zarazem przedstawiciel wielu prestiżowych grup artystycznych, cieszył się ogromnym szacunkiem i estymą wśród kolegów po fachu. Związany początkowo z Krakowem i Zakopanem, przeniósł się do Torunia, by rozwijać tam nowe środowisko artystyczne.
Poczucie niezależności i otwartości na nowości w sztuce, bezsprzecznie miały wpływ na jego nieustannym rozwój. Pod wpływem Grupy Toruńskiej (której był członkiem aż do śmierci), zainteresował się grafiką, w której bardzo szybko osiągnął mistrzowski poziom, tworząc prace niezwykle oszczędne kompozycyjnie i formalnie, a zarazem pełne elegancji i liryzmu. Szczególnie upodobał sobie Niesiołowski kilka tematów, takich jak klowni i pierroci, Don Kichot oraz właśnie wizerunki kobiet, które eksploatował w różnych odmianach po wielokroć, tworząc za każdym razem nową jakość artystyczną.
Postać kobieca i jej różnorakie wariacje, jest tematem niezwykle często pojawiającym się w twórczości Tymona Niesiołowskiego. Pojawiają się zarówno klasyczne, w realistycznym ujęciu, portrety, jak również nastrojowe i intymne scenki toaletowe, aż po zmysłowe akty. Artysta operuje głównie medium malarskim, z czasem jednak coraz częściej posługuje się grafiką – wówczas stosuje często wydłużenie i wysmuklenie postaci.
Niesiołowski nie dał się skrępować żadną nadrzędną regułą, nie podporządkował się do końca wyznacznikom formistycznych zasad.

Wystawa ma pokazać różnorodność kobiecych przedstawień, jako dowód na rozwój i ewolucję malarskiej wypowiedzi artysty. Poczynając od konstruowania rzeczywistości na płótnie poprzez modelujący światłocień, coraz bardziej spłaszcza przestrzeń obrazową, pozbywając się imitacji wszelkiej głębi.
Jedna z sal zmieni się ponadto w pracownię malarza, z nagromadzeniem różnorakich farb, słoiczków, pędzli, płócien malarskich, szkiców i wielu innych elementów sprawiających, że pracownia artysty jest niezwykłym, magicznym miejscem.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu


31.10.2014, godz. 17.00

Piątek w Muzeum – wykład z prezentacją pt. „Muzyka w horrorze",  prowadzenie: Dawid Schoenwald,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny

493 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent