Banery Maniek
Pan Oskar
Pan Oskar

Mistrzostwa Polski w szermierce Go-Now

📅 niedziela 18.01.2015
Mistrzostwa Polski w szermierce Go-Now

VII Mistrzostwa Polski
w szermierce historycznej bronią Go-Now

rotunda galerii handlowej Manufaktury
(ul. Drewnowska 58)
18  stycznia 2015 r.

Atrakcje :
10:45 – otwarcie finałów
11:00 – walki finałowe: szabla (do lat 8 i 10)
12:15 – pokaz szermierki rehabilitacyjnej 
12:30 – walki finałowe: miecz (do lat 8 i 10), szabla (do lat 14 i 18)
15:30 – pokazowy pojedynek na szable historyczne
15:45 – walki finałowe: miecz (do lat 14 i 18)
17:30 – pokazowy pojedynek na miecze długie
17:45 – walki finałowe: miecz, szabla (18+)
19:30 – pokazowy pojedynek na rapiery z lewakiem 

Miecze długie, zwane też półtorakami lub bastardami, były jedną z najpopularniejszych broni w średniowieczu. Służyły do walki konno lub pieszo i w sprawnych rękach stanowiły zagrożenie nawet dla zakutych w ciężkie zbroje wojowników. Dopiero na początku XVI wieku zostały zastąpione przez lżejsze i bardziej finezyjne szable.  
Z chęci kultywowania tradycji pojedynków powstał w Polsce system i broń ćwiczebna Go-Now. Początkowo była to forma rozrywki, która staje się coraz popularniejszym sportem. Zyskuje wielbicieli również za granicą – w Niemczech czy Rosji. W pierwszej edycji mistrzostw Polski brało udział zaledwie nieco ponad dwudziestu zawodników. W tym roku, w Łodzi organizatorzy spodziewają się ponad stu szermierzy, w tym gości z Gruzji oraz Niemiec. Łącznie stoczą oni blisko tysiąc pojedynków.     
 
Lekcja historii w praktyce i sportowe emocje
W czasie finałów, które odbędą się w Manufakturze pojedynki będą składać się z dwóch 4-minutowych rund. Zwyciężyć można również przed czasem, uzyskując 15 trafień. Turniej rozgrywany jest w dwóch kategoriach broni – szabli i mieczu długim oraz w pięciu kategoriach wiekowych (do 8, 10, 14 i 18 lat oraz powyżej 18 lat). Uroczyste otwarcie finału odbędzie się w niedzielę o 10:45. Tego dnia organizatorzy przygotowali dla widzów specjalną atrakcję – pokazowe pojedynki na szable, miecze długie oraz rapiery z lewakami. Dodatkowo zaprezentują się również niepełnosprawni szermierze. Dla nich fechtunek jest między innymi formą rehabilitacji. Młodzież w czasie ćwiczeń staje się bardziej otwarta i komunikatywna oraz nabiera sprawności ruchowej. Dla wszystkich jest to też forma zabawy.  

www.manufaktura.com

163 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent