Banery Maniek
Pan Oskar
Pan Oskar

Król Wełny i warsztaty mikołajkowe w Muzeum Fabryki

📅 piątek 05.12.2014 do sobota 06.12.2014
Król Wełny i warsztaty mikołajkowe w Muzeum Fabryki

5.12.14, piątek
godz. 17.00

 6.12.14, sobota
 godz. 11.00

Król Wełny i warsztaty mikołajkowe w Muzeum Fabryki

W grudniu do wnętrza Muzeum Fabryki powróci duch fabrykanckiej przedsiębiorczości. W piątek 5 grudnia, o godzinie 17:00 rozpocznie się wykład poświęcony historii jednego z największych łódzkich fabrykantów – Juliusza Heinzla. Dzień później, 6 grudnia odbędą się warsztaty mikołajkowe, w czasie których dzieci poznają dawne zwyczaje świąteczne i własnoręcznie stworzą ekologiczne ozdoby choinkowe i upominki.

Spotkanie z baronem…
Juliusz Heinzel należał do największych łódzkich fabrykantów. U szczytu swej potęgi posiadał cztery pałace w Łodzi i okolicach oraz tytuł barona, który zyskał dzięki zakupowi zamku w Turyngii. Wraz z Juliuszem Kunitzerem stworzył Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Heinzel i Kunitzer, bardziej znane, jako Wi-Ma. Jego majątek był szacowany na ponad 6 mln. rubli. Obecnie w dawnej siedzibie Heinzela na ul. Piotrkowskiej znajduje się Urząd Miasta Łodzi, a rodzinne mauzoleum na cmentarzu przy ul. Ogrodowej stanowi jeden z najcenniejszych zabytków neorenesansowej architektury sepulkralnej.
Wykład przedstawiający sekrety sukcesu oraz barwne anegdoty z życia łódzkiego Króla Wełny odbędzie się 5 grudnia, o godzinie 17:00 w Muzeum Fabryki. Legendę Juliusza Heinzla przybliży gościom Piotr Machlański – historyk, wykładowca akademicki, przewodnik turystyczny, Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W pracowni świętego Mikołaja
Dzień później, w Mikołajki, Muzeum Fabryki zaprasza na rodzinne warsztaty twórcze. Dzieci biorące udział w spotkaniu poznają tradycje związane ze świętami. Dowiedzą się między innymi, skąd wywodzi się kalendarz adwentowy odliczający czas pozostały do świąt. Później, wspólnie z rodzicami, stworzą oryginalne ozdoby choinkowe, kartki bożonarodzeniowe i upominki. Zabawa zostanie połączona z edukacją ekologiczną, bowiem wiele materiałów wykorzystanych na zajęciach będzie pochodziła z odzysku. Przy użyciu nożyczek, farb, kolorowego papieru i wyobraźni dzieci wyczarują niepowtarzalne ozdoby świąteczne ze zużytych żarówek, rolek po papierze toaletowym i wielu innych rzeczy. To idealna okazja, żeby w rodzinnej atmosferze rozpocząć przygotowania do świąt.

 Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11:00, koszt udziału, obejmujący materiały, to 20 zł. Rodzicom wystarczy bilet wstępu do Muzeum w cenie 6 zł.

761 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent