Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
6 października (niedziela) godz. 12:00 – 19:00
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław
Fantaści i rycerze
Można powiedzieć, że leśnickie Centrum Kultury „Zamek" przyciąga miłośników wszystkich wymiarów czasu. W czerwcu, podczas Dni Fantastyki, spotkamy tutaj osoby w futurystycznych uniformach i wyrazistych makijażach, których najbardziej interesuje to co dopiero się wydarzy, natomiast w październiku, podczas Jarmarku Jadwiżańskiego, średniowiecznych rycerzy, wytworne damy, ulicznych grajków, linoskoczków, rzemieślników – miłośników przeszłości, a konkretnie wieków średnich.
Pojedynki rycerskie, strzelanie z łuku, warsztaty średniowieczne
W tym roku Opolskie Bractwo Rycerskie wraz z zaproszonymi gośćmi z Czech rozbiją swoje obozowisko na podzamczu. Walki rycerskie stanowią jedną z największych atrakcji całego Jarmarku. Poza pojedynkami zaciężnych, rycerze przygotują m.in. pokaz artylerii średniowiecznej, naukę miotania toporem, włócznią, strzelania z łuku oraz cykl warsztatów rzemieślniczych: tkactwa, garncarstwa, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego.
Alchemia: pokazy, gra, warsztaty (woda w wino)
Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku będzie alchemia i alchemicy, w programie nie może zatem zabraknąć punktów związanych z wiedzą tajemną oraz praktykami z pogranicza nauki i magii. Mistrz Bartłomiej – rycerski alchemik – zaprezentuje sztuczki z pogranicza magii i chemii. Na terenie Parku Leśnickiego kilkuosobowe zespoły będą rywalizować podczas fabularnej gry terenowej pt. „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu". Gra ma formułę bardzo otwartą, udział w niej może wziąć praktycznie każdy uczestnik Jarmarku.
Najmłodsi uczestnicy imprezy poznają tajniki fizyki i chemii w trakcie interaktywnych pokazów al(chemicznych), w programie m.in. stworzenie sztucznej krwi oraz zamiana wody w ……wino !
Wystawa: „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków"
W podziemiach zamkowych będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę poświęconą rozwojowi medycyny, w jej skład wchodzą kopie rękopisów i stare druki przybliżające dokonania starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych medyków. Wśród eksponatów znajduje się m.in. pierwszy w Europie atlas anatomiczny „De humani corporis fabrica" Andreasa Vesaliusa z 1543 r., zawierający ryciny autorstwa Jana van Calcara, ucznia Tycjana. Wystawa będąca własnością Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk powstała w celu upamiętnienia przypadającej w tym roku 400 rocznicy przeprowadzenia pierwszej sekcji zwłok na terenie Rzeczypospolitej.
Spektakle: Teatr Jarmarczny oraz Grupa teatralna Te-O-Ka
Teatr Jarmarczny, Cives Glogoviae 1253 wiernie odtwarza teatr średniowieczny – przenosi nas w świat średniowiecznych historii między innymi za pomocą kukiełek, muzyki, zabytkowych tekstów. Na wzór dawnych teatrów objazdowych będzie działał przez cały czas trwania Jarmarku. W przerwach między występami, dzieci i dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z historią teatru średniowiecznego, jak również nauczenia się pracy z lalką teatralną. Widzowie będą mogli także sami wziąć udział w zaimprowizowanych scenkach.
Natomiast w finale Jarmarku wystąpi Grupa teatralna Te-O-Ka ze spektaklem plenerowym „Malefica". Jest to intrygująca opowieść rodem ze średniowiecza – z czasów, kiedy wystarczyło tylko domniemanie o praktykowanie czarów, aby bezkarnie torturować i skazać na śmierć przez spalenie na stosie. W swojej budowie spektakl przypomina średniowieczne misterium, widzowie, uczestnicy towarzyszą aktorom, uczestniczą w pewnym wydarzeniu, nie oglądają widowiska, które dzieje się w z góry zaplanowanej przestrzeni…
Jarmark Kupiecki
Na tarasach zamkowych swoje stoiska rozstawią kupcy. W tym roku nabędziemy m.in. miody gatunkowe (lipowy, gryczany, nawłoci owy, wielokwiatowy, klonowo-rzepakowy), regionalne przysmaki, miody z dodatkami (z cynamonem, imbirem, chili, kokosem, orzechami i skórką pomarańczową, sezamem) produkty na bazie miodu pszczelego (słodycze, kosmetyki oraz propolis i pyłek kwiatowy), wyroby hand-made: biżuteria, zabawki, drewniane tarcze, miecze, kutą broń białą wzorowaną na średniowiecznej.
Jarmark Jadwiżański – w kręgach alchemii
Program
12.00 – 19.00
Jarmark
Na jarmarku pojawią się:
– Miody gatunkowe:
wrzosowy, lipowy, nawłociowy, gryczany, wielokwiatowy, rzepakowy, klonowo-rzepakowy,
– Miody z dodatkami:
miód z kakao, miód z cynamonem, miód z imbirem, miód z chili, miód z kokosem, miód z orzechami i skórką pomarańczową, miód z sezamem
– Produkty na bazie miodu pszczelego:
słodycze, kosmetyki oraz propolis i pyłek kwiatowy.
– Miody pitne, piwa miodowe
– Oscypki
– Regionalne przysmaki
– Autorska biżuteria ręcznie robiona
– Kompozycje z suszonych ziół i kwiatów
– Ręcznie szyte zabawki dla najmłodszych
– Drewniane tarcze, miecze, łuki ze strzałami,
– Kuta biała broń wzorowana na średniowiecznej:
miecze, topory, korbacze, szable, noże, repliki białej broni ze stali
– Beskidzkie wódki regionalne wyrabiane wg tradycyjnych receptur
O podniebienie i trunki zadba Gospoda Pod Krągłym Alembikiem. Częstować gości będzie zacnym mięsiwem i przednim winem.
12.00 – 19.00
obozowisko Opolskiego Bractwa Rycerskiego oraz grupa rycerska z Czech
– pokazy walk rycerskich
– strzelanie z łuku
– gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych
– nauka miotania: toporem, nożem, włócznią
– pokaz artylerii średniowiecznej ze strzelaniem
– pokazy chemiczne Mistrza Bartłomieja
– warsztaty: tkackie, garncarskie, pisania gęsim piórem, wyrobu papieru czerpanego
12.00 – 19.00
Wystawa „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków"
400-lat temu Joachim Oelhaf, gdański lekarz i profesor medycyny, wykonał pierwszą na ziemiach Rzeczpospolitej publiczną sekcję zwłok…
Wystawa „alchemicy, W celu upamiętnienia tego wyjątkowego i ważnego dla historii i rozwoju medycyny wydarzenia, 26 lutego, w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, została otwarta wystawa pt. „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków".
Na wystawie znajdują się kopie rękopisów i stare druki przybliżające dokonania starożytnych, średniowiecznych i nowożytnych medyków. M.in. „Canon" Awicenny z 1498 r., inkunabuł z 1500 r. dotyczący zarazy, „Opera" Hipokratesa z 1588 r. czy pierwszy w Europie atlas anatomiczny „De humani corporis fabrica" Andreasa Vesaliusa z 1543 r., zawierający ryciny autorstwa Jana van Calcara, ucznia Tycjana.
Oryginale obiekty pochodzą ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej i były prezentowane w ramach wystawy „Alchemicy, medycy, uczeni." Autorkami scenariusza wystawy i komentarzy są Agnieszka Kubiak, Maria Otto, Zofia Tatarek.
12.30
rodzinna gra terenowa „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu" – I tura
Alchemia to prastara mistyczna sztuka, której tajniki mogą posiąść tylko wybrani. Najlepsi spośród nich dostają grant naukowy od Króla, co wiąże się z ciepłą posadą we własnej kamiennej wieży zamkowej. Czy okażesz się godny bycia państwowym alchemikiem? Czy przejdziesz wszystkie egzaminy i próby?
Jeśli uważasz, że sobie poradzisz, przystąp do testu już dziś.
Zapraszamy na rodzinną grę terenową „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu"
Zapisy podczas Jarmarku.
13.00 – 18.00 (z przerwami )
interaktywne pokazy (al)chemiczne łączące zabawę z nauką
ilustrujące jak ciekawy, kolorowy (czasami nawet wybuchowy) jest świat fizyki i chemii. Pokazy pomagają małym i dużym lepiej zrozumieć otaczający ich świat, rozwinąć umiejętność zadawania pytań: jak to działa, dlaczego tak jest i szukania na nie odpowiedzi.
Za sprawą doświadczeń, niczym w biblijnej przypowieści, zamienimy wodę w wino, stworzymy sztuczną krew i pokażemy wiele innych, niezwykle zaskakujących eksperymentów.
We współpracy z Małym Inżynierem – liderem na rynku edukacyjnych zajęć pozalekcyjnych.
13.00 – 18.00
Średniowieczny Teatr Jarmarczny, Cives Glogoviae 1253
Przedstawienia Teatru oparte są na zabytkach piśmiennictwa w warstwie tekstowej, natomiast gra aktorów i strona wizualna na najstarszych opisach i ikonografii średniowiecznej.
Teatr ten wiernie odtwarza teatr średniowieczny. Przedstawienia odgrywane są w formie teatru narracyjnego, powszechnego w średniowieczu. Teatr przenosi nas w świat średniowiecznych historii między innymi za pomocą kukiełek, muzyki, zabytkowych tekstów.
Na wzór dawnych teatrów objazdowych, teatr będzie działał przez cały czas trwania Jarmarku. W przerwach między występami, dzieci i dorośli będą mieli możliwość zapoznania się z historią teatru średniowiecznego, jak również nauczenia się pracy z lalką teatralną. Widzowie będą mogli także sami wziąć udział w zaimprowizowanych scenkach.
W repertuarze Teatru znajdują się takie spektakle jak
Opowieść o Don Gaiferosie i pięknej Melisendrze
Ballada o Królu Henryku, Zaczarowana grusza, Jarmark Bartłomiejowy
Reżyserem spektakli jest Elżbieta Bock-Łuczyńska
14.00
rodzinna gra terenowa „Alchemia i alchemicy – początki nauk wielu" – II tura
Zapisy podczas Jarmarku.
19.00
Spektakl MALEFICA – Grupa teatralna Te-O-Ka
Malefica" – to intrygująca opowieść rodem ze średniowiecza – z czasów, kiedy wystarczyło tylko domniemanie o praktykowanie czarów, aby bezkarnie torturować i skazać na śmierć przez spalenie na stosie.
W realistyczną – uteatralnioną akcję zostały wplecione wątki fantastyczne, groza realności i niesamowitości towarzyszy aktorom i widzom przez cały czas trwania przedstawienia.
„Malefica" – to prowokacja teatralna wrocławskiej grupy teatralnej Te-O-Ka odnosząca się bezpośrednio do naszego życia i oczekująca od widza odpowiedzi, znaku…
„Malefica" to spektakl autorski, który jest reakcją na historyczny fakt, jakim było polowanie na czarownice w średniowiecznej Europie.
Jest to próba przybliżenia w sposób realistyczno – fantastyczny historii i klimatu sprzed kilkuset lat oraz tematu, który powraca w nieco innej formie – w formie religii – WICCA.
W swojej budowie przypomina średniowieczne misterium, widzowie, uczestnicy towarzyszą aktorom, uczestniczą w pewnym wydarzeniu, nie oglądają widowiska, które dzieje się w z góry zaplanowanej przestrzeni…
W jaki sposób odbywało się posądzenie o czarostwo a następnie proces i wyrok. Spektakl przybliża ludziom niebezpieczeństwa „polowań na czarownice", które nierzadko mają miejsce we współczesnej Europie.
Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu
Centrum Kultury „ZAMEK" jest instytucją miejską, która oferuje przestrzeń do poszukiwania, odnajdywania i rozwijania swoich pasji, to miejsce spotkań i twórczej samorealizacji. Nasza siedziba mieści się w wyjątkowym obiekcie: zabytkowym pałacu o barokowej bryle i …
(71) 349 32 81
centrum@zamek.wroclaw.pl
http://www.zamek.wroclaw.pl
facebook