FMH mobile
Kermitek

Jak dziecko kupuje w sieci?

📅 środa 17.02.2016 do czwartek 25.02.2016
Jak dziecko kupuje w sieci?
Wachlarz aktywności w sieci dostępnych dla młodych użytkowników zwiększa się wraz z rozwojem technologii. Dlatego warto uświadomić im, jakie konsekwencje mogą mieć nieodpowiednie i nierozważne zachowania w internecie. Według badań przeprowadzonych przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, zdecydowana większość rodziców (84 %) deklaruje, że ustaliła z dzieckiem zasady korzystania z technologii. Najczęściej deklarowali ustalenie limitu czasowego korzystania z sieci (84 %), stworzenie listy sprawdzonych stron (70 %) i zasady kontaktu z obcymi internautami (68 %). W cyfrowej edukacji naszych dzieci warto zwrócić także uwagę na transakcje internetowe, aby uniknąć niespodziewanych kosztów zakupów w aplikacji, wyłudzania haseł czy wycieku danych.

Zakupy w sieci

Dzieci do 13. roku nie powinny same realizować transakcji płatniczych w internecie. Natomiast do 18. roku mogą kupować online drobne towary m.in. takie jak książki, prasę, żywność czy robić zakupy w aplikacjach. Warto zapoznać się ze sposobami na bezpieczne zakupy i ustalić z dzieckiem kilka ważnych zasad w tym kontekście.

Zdarza się, że otrzymujemy wiadomości na portalach społecznościowych lub prywatnej poczcie z prośbą o pomoc (np. choremu dziecku, bezdomnym zwierzętom). Odróżnienie prawdy od kłamstwa w sieci jest szczególnie trudne. Czasem zdarzają się również propozycje bardzo korzystnych transakcji. W takich wypadkach adresat jest proszony o przesłanie pieniędzy na wskazany numer konta, które w efekcie bezpowrotnie przepadają. Cyberprzestępcy biorą też na swój cel dzieci, ponieważ młodym trudniej jest wyłapać różne nieścisłości niż dorosłym. Zdarza się nawet, że wirtualni przestępcy tworzą fałszywe strony, które są łudząco podobne do strony banku i zachęcają użytkowników, aby logowali się przez nie podczas przeprowadzania transakcji. Logowanie na takiej stronie powoduje pobranie numerów kart płatniczych, loginów, haseł i innych poufnych danych. Zdecydowana większość stron, na których dokonywane są płatności online, posługuje się protokołem szyfrującym dane. Warto poświęcić chwilę, aby pokazać dziecku w jaki sposób je rozpoznać – adres bezpiecznej strony rozpoczynają się od HTTPS (nie http), dodatkowo w polu adresu jest widoczny znak kłódki. Brak tego zabezpieczenia powinien wzbudzić podejrzenia co do bezpieczeństwa płatności realizowanych na stronie.{image 201680 0}

 

Zasady bezpieczeństwa transakcji online

Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji wykonywanych przez dziecko i uświadomienie mu skali zagrożeń jest niezwykle istotne. Najprostszym sposobem jest nieudostępnianie mu swojej karty kredytowej ani haseł dostępu do sklepów internetowych. Warto wprowadzić zasadę, że zakupy online odbywają się wspólnie i zainteresować się potrzebami dziecka w tym zakresie. Starszego internautę można wyposażyć w kartę płatniczą typu prepaid, która jest zasilana przed transakcją. Zyska on wtedy pewnego rodzaju niezależność, a rodzic będzie miał pewność, że nastolatek nie przekroczy limitu określonej przez nas kwoty wydatków. Naucz go, że loginy i hasła do serwisów transakcyjnych w sieci powinien zachować w tajemnicy, nawet przed najbliższymi znajomymi. Uświadom mu również, że przy każdej niepokojącej sytuacji i przy każdym komunikacie dotyczącym dokonania płatności, może zwrócić się do ciebie po pomoc. Oprócz sczytania regulaminu sklepu, pomocne mogą być również opinie znajomych, innych użytkowników czy sprawdzenie liczby pozytywnie zrealizowanych transakcji przez dany serwis.

{image 201681 1}
 

W przypadku płatnych programów i aplikacji dla dzieci na urządzeniu mobilnym warto zacząć od instalacji na nim programu antywirusowego, który zablokuje dostęp złośliwego oprogramowania. Co jakiś czas warto również zrobić wraz z dzieckiem przegląd aplikacji i zastanowić się, których naprawdę potrzebuje, a z których nie korzysta. Sprawdzaj również opinie i recenzje innych użytkowników, które pomogą ci podjąć decyzję jeszcze przed instalacją danej aplikacji. Kontroluj ustawienia prywatności urządzenia i rozważnie udostępniaj swoje dane pobieranym programom. W niektórych grach i aplikacjach są zaszyte opcje kupowania np. dodatkowych atrybutów bohaterów gier czy tzw "mocy", które mogą narazić was na dodatkowe koszty. Ustalcie zatem, że gdy podczas korzystania z urządzeń typu smartfon czy tablet, pojawi się komunikat związany z płatnością, dziecko zawsze cię o tym poinformuje. Możesz też spróbować zablokować płatności w grze lub aplikacji lub ustalić z dzieckiem limit wydatków.

Wiele aktywności naszych dzieci w Internecie jest dla nas nowym zjawiskiem i zdarza się, że rodzicom trudno nadążyć za kolejnymi nowinkami i tym samym wspierać najmłodszych w zachowaniu bezpieczeństwa w korzystaniu z technologii. Z pomocą przychodzą różne organizacje i strony internetowe, na których znaleźć można wiele cennych wskazówek, które przydadzą się dorosłym, aby chronić dzieci przed zagrożeniami online. W ostatnim czasie odkryliśmy na przykład kurs internetowy dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam przygotowany przez Fundację Orange. W formie quizów, animacji filmików podane są tam informacje o tym, jak chronić dziecko w sieci, na co zwrócić uwagę, jak zabezpieczyć sprzęt przed nieodpowiednimi treściami, jak nauczyć nastolatka bezpiecznego korzystania z serwisów społecznościowych itp. Jest w nim też cały moduł o zakupach online.

Kurs dostępny jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs. Przejście wszystkich modułów nie powinno zająć ci więcej niż 1,5 h. E-learning działa także na urządzeniach mobilnych.

 

768 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent