FMH mobile
Kermitek

Interaktywny storytelling, czyli jak opowiadać historie na nowo?

📅 środa 23.09.2015
Interaktywny storytelling, czyli jak opowiadać historie na nowo?
Tradycyjne media, takie jak radio, prasa i telewizja, przenoszą się do sieci, a tam tekst, obraz i dźwięk zyskują nowe życie – mogą przenikać się i wchodzić ze sobą w interakcje. Dzięki temu powstają zupełnie nowe, nielinearne formy dokumentalne, które angażują widza jak gry komputerowe. To nie tylko nowe formy tworzenia opowieści, ale także nowe, interaktywne formy odbioru. Powstają wymagające zaangażowania odbiorcy hybrydowe formy określane często mianem webdoców.

Webdoc Fort McMoney, wyprodukowany m.in. przez Arte, www.fortmcmoney.com

Podczas Festiwalu NInA Wersja Beta chcemy zastanowić się nad tym, jak opowiadanie historii i same historie zmieniają się pod wpływem technologii.
 
Nowe definicje kultury cyfrowej
 
W ramach festiwalu w zmodernizowanej siedzibie NInA na warszawskim Służewie będzie można wspólnie z twórcami, producentami i medioznawcami przyjrzeć się jak zmieniają się współczesne opowieści pod wpływem świata cyfrowego.

Wizjoner mediów elektronicznych prof. Lev Manovich będzie gościem festiwalu NInA Wersja Beta

W uporządkowaniu nowej problematyki kluczowy będzie panel dyskusyjny (sobota, 25 września, godz. 12.00) z udziałem najważniejszego badacza nowych mediów ostatnich lat prof. Lva Manovicha z City University of New York, Jeremy′ego Mendesa z National Film Board of Canada, Dominique′a Willieme′a z ARTE. Manovich stwierdził, że współczesna kultura zamienia się w bazę danych, tymczasem działania takich organizacji jak Arte i NFB dowodzą, że opowieść, dzięki nowym mediom, opowieść przeżywa renesans. Jak oprogramowanie wpływa na opowiadanie historii (gry, webdoci) i kontakt z archiwami (wizualizacje, kolekcje) – a w konsekwencji na nas samych? 

Uzupełnieniem panelu będzie premiera pierwszej książki z cyklu „Archiwa i Humanistyka" pt. „Leksykon archiwum afektywnego", nietypowego leksykonu haseł wokół idei archiwum i spotkanie autorskie z redaktorami książki Giulią Palladini i Marco Pustianazem. Książka ukaże się nakładem NInA i wydawnictwa Słowo/Obraz/Terytoria.
 
Opowiadanie na nowo
 
Dla osób, które na własne oczy będą chciały zobaczyć, jak wyglądają poszukiwania twórców nowych form i sposobów opowiadania, podczas trzech dni festiwalu będą odbywać się wieczorne pokazy na na dziedzińcu (25 i 26.09, godz. 20.30). W programie prezentacja nowych dokumentalnych form audiowizualnych, które redefiniują na nowo sztukę filmową oraz tradycyjne metody dziennikarskie. Będzie można poznać oddolne działania reporterskie oraz interaktywne projekty telewizyjne i prasowe z całego świata. W ramach festiwalu będzie można doświadczyć ich wraz z twórcami i innymi widzami.
 
Ważnym punktem programu festiwalu będzie również wystawa „Opowiadanie na nowo", podczas której zaprezentowaną zostaną najciekawsze prace z obszaru tzw. sztuki crossmediowej, które – by w pełni zainstnieć – będą domagały się działania ze strony odbiorców.
 
Wymiana doświadczeń
 
Twórcy prac z obszaru interaktywnego storytellingu, gier, webodców i innych narracyjnych form audiowizualnych wykorzystujących multimedialność i interakcję będą mogli porozmawiać o swoich projektach w ramach warsztatu „Otwarte stoły" z uznanymi twórcami i producentami interaktywnych projektów takimi jak Dominique Willième, Benjamin Hoguet, Margaux Missika, Lindsay Poulton, Marco del Pra′ i Edith Carron

Więcej informacji na nina.gov.pl.

710 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent