Polacy wyjeżdżają coraz chętniej
Z ostatniego raportu Centralnego Ośrodka Badania Opinii Społecznej „Aktualne problemy i wydarzenia”, realizowanego w latach 2013–2015, wynika, że w 2014 r. 53 procent badanych Polaków miało za sobą wyjazd wypoczynkowy lub turystyczny dłuższy niż 2 dni. Zaledwie 36 procent zdecydowało się na pobyt poza miejscem zamieszkania na 7 dni i dłużej. Z szacunkowych planów wynika, że w tym roku liczba Polaków deklarujących wypoczynek co najmniej 2-dniowy, ma wzrosną do 58 procent (źródło: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2015/K_016_15.PDF). A jeśli chodzi o kierunek, to tradycyjnie wybierane są najczęściej polskie morze i góry.
Beskidy
Dla własnego komfortu, wyjeżdżając w polskie góry, warto szukać miejsc, które oferują warunki pobytowe specjalnie dla rodzin z dziećmi. Kilkulatka raczej nie weźmiemy jeszcze w najwyższe partie wzniesień, ze względu na strome zbocza czy wysokie ciśnienie. Jednak już w takich miejscach jak Beskid Niski wspólny wypad może okazać się niezapomnianą przygodą. To teren jeszcze stosunkowo dziki, idealny dla tych, którzy szukają wypoczynku od miejskiego zgiełku. Łagodne pasma górskie świetnie nadają się na piesze wycieczki. Zajrzeć można także do Rezerwatu Kornuty, Magurskiego Parku Narodowego (i tamtejszego wodospadu), Diablego Kamienia czy Skamieniałego Miasta Ciężkowice. Oprócz łatwych do pokonaniach szlaków górskich nie brakuje w tym regionie licznych uzdrowisk.
Z kolei w Beskidzie Śląskim dostępny jest m.in. letni tor saneczkowy w Ustroniu. Z dziećmi można wybrać się także do Rodzinnego Parku Rozrywki „Extreme Park” czy Leśnego Parku Niespodzianek. A jeśli znudzą się piesze wycieczki, zawsze dla odmiany można złożyć wizytę w parku liniowym lub Aquaparku w Wiśle.
Karkonosze, Góry Świętokrzyskie i Tatry
Dobrym kierunkiem rodzinnych wypadów w góry są też Karkonosze – nie brakuje tam bowiem wielu łatwych szlaków oraz parków rozrywek, m.in.: Rodzinnego Parku Rozrywki „Esplanada”, parku Dinozaurów w Szklarskiej Porębie, Westernowego Miasteczka w Ściegnach, czy też muzeów: Muzeum Zabawek w Karpaczu, Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie. Rajem dla najmłodszych może okazać się letni tor saneczkowy w Karpaczu czy Park Miniatur w Kowarach.
Na rodzinne wakacje, zarówno z kilkulatkami, jak i nastolatkami, nadają się także Góry Świętokrzyskie. Czeka tu bowiem Jura Park Bałtów, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe czy Średniowieczna Osada w Hucie Szklanej.
W samych Tatrach z kolei można spróbować już z 5 czy 6-latkiem podbić Sarnią Skałę, Gęsia Szyję czy Kopieniec. Natomiast z pomocą kolejki górskiej bez trudu wjedzie się na Kasprowy, a dzięki kolejce naziemnej – na Gubałówkę. Tutaj gratkę stanowią również termy, m.in. w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, oraz Aquapark w Zakopanem.
Jak widać – jakikolwiek górski kierunek się obierze – wszędzie czeka moc atrakcji. Warto wiedzieć coś jeszcze. Góry mają tę jedną zaletę, że są miejscem, w którym bardzo dobrze będą czuły się dzieci cierpiące na alergię. Jest tam bowiem o wiele mniej pyłków i roztoczy.