Fantasmagorie i wynalazki czyli ferie w Muzeum w Gliwicach

📅 wtorek 16.02.2016 do piątek 26.02.2016
Fantasmagorie i wynalazki czyli ferie w Muzeum w Gliwicach

Termin i miejsce:
Zajęcia realizowane od wtorku do piątku od 16 do 19 oraz od 23 do 26 lutego 2016 r. w Willi Caro, Zamku Piastowskim, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji

Zajęcia dla grup dzieci uczestniczących w półkoloniach oraz osób indywidualnych – rodziców z dziećmi.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy. Osoby indywidualne dołączają do grup zorganizowanych.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Willa Caro

16 i 17 lutego 2016, Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00
Taumatrop, fenakistiskop i zoetrop… Tajemnice XIX-wiecznych zabawek optycznych
Zapraszamy do cudownego świata dziewiętnastowiecznych fantasmagorii. Podczas zajęć opowiemy o mechanizmach dawnych aparatów optycznych – uczestnicy, na podstawie modeli odkryją zasady animacji w poszczególnych urządzeniach, a następnie sami wykonają taumatrop, czyli „cud, który się obraca", fenakistiskop i zoetrop – zwany „kołem życia". Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas 3-6 szkoły podstawowej.

18, 19 oraz 23 – 26 lutego 2016, Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00
W krainie wynalazków
Zapraszamy do świata wynalazków. Z pomocą bajek, kolorowanek, puzzli i opowieści przybliżmy najważniejsze wynalazki i odkrycia, a także postaci wynalazców. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Wiek pary, przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

18, 19 oraz 23 – 26 lutego 2016, Willa Caro, godz. 09.00, 10.30, 12.00
Wynalazki, które zmieniły świat
O tym, czym jest wynalazek i kto to jest wynalazca, a także o tym, czy różni się wynalazca od odkrywcy. Podczas zajęć opowiemy o najważniejszych wynalazkach powstałych w XIX stuleciu, a także o tych, które na przestrzeni dziejów odmieniły bieg świata i cywilizacji. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Wiek pary, przeznaczone dla uczniów klas 3-6 szkoły podstawowej.

Zamek Piastowski

17 lutego 2016, Zamek Piastowski godz. 09.00, 10.30, 12.00
W świecie Olmeków i Azteków
Zapraszamy najmłodszych na spotkanie z zaginionymi cywilizacjami Ameryki Środkowej, Południowej oraz wysp Oceanu Spokojnego. Opowiemy o wspaniałych miastach i budowlach Inków i Azteków, tajemniczych wierzeniach ludności z Wysp Wielkanocnych, o zagadkach, związanych z ludem Olmeków. W części warsztatowej dzieci będą tworzyć papierowe repliki posągów moai, czekają na nie również kolorowanki z przedstawieniami posągów z Wyspy Wielkanocnej i inkaskiej czarodziejki. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu oraz uczniów klas 1- 3 szkoły podstawowej.

17 lutego 2016, Zamek Piastowski godz. 09.00, 10.30, 12.00
Zaginione cywilizacje Ameryki Południowej

Zajęcia poświęcone zaginionym cywilizacjom, które rozwijały się na terenie Ameryki Środkowej i Południowej oraz wysp Oceanu Spokojnego. Mowa będzie o tajemniczych wierzeniach ludności z Wysp Wielkanocnych, o wspaniałych miastach i budowlach Inków i Azteków, o tajemniczych Olmekach. W części warsztatowej każdy z uczestników otrzyma specjalnie przygotowany arkusz ze „szkicem" jednego z symboli oznaczających dni miesiąca w kalendarzu Azteków. Przedstawienia wraz opisami zostaną ukryte na wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim. Zadaniem każdego będzie znalezienie otrzymanego „szkicu" symbolu, następnie w oparciu o podpisy ustalenie jak nazywał się dzień i jakie bóstwo było jego opiekunem. Zajęcia dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.

24 – 26 lutego 2016, Zamek Piastowski, godz. 09.30, 11.30
Szybciej niż w 80 dni dookoła świata

Wszyscy znamy Fileasa Fogga, bohatera wydanej w 1872 roku powieści Juliusza Verne′a, który okrążył świat w 80 dni. Ale niewielu z nas wie, że pierwszą osobą, która w rzeczywistości pobiła jego rekord, była kobieta – Nelly Bly. W 1888 roku, gdy była zatrudniona w gazecie New York World, podjęła się wyzwania odbycia podróży dookoła świata w czasie krótszym niż Fileas Fogg. 14 listopada 1889 roku wyruszyła w mającą 25 tysięcy mil podróż i po 72 dniach, 6 godzinach, 11 minutach i 14 sekundach wróciła do Nowego Jorku. Był to ówczesny rekord świata w okrążeniu ziemi. Nelly Bly była pierwszą kobietą, która podróżowała bez towarzystwa mężczyzny, stając się tym samym wzorem dla wielu kobiet z jej pokolenia. Na fali popularności odważnej dziennikarki i jej podróży powstała w XIX stuleciu gra planszowa – podczas zajęć nie tylko w nią zagramy, ale posłuchamy opowieści o wyjątkowej bohaterce, o której Juliusz Verne nie napisał chyba tylko dlatego, że istniała naprawdę. Zajęcia dzieci od 6-ciu do 12 lat.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

16 – 19 oraz 23 – 26 lutego 2016, godz. 10.00, 12.00
Karnawał baśni
Zajęcia podczas których dzieci ozdobią maski z podobiznami zwierząt i posłuchają bajek Ezopa, których bohaterami są zwierzęta, a także dowiedzą się, skąd się wziął karnawał. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 5-ciu oraz uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej.
Radiostacja

16 – 19 oraz 23 – 26 lutego 2016, godz. 10.00, 12.00
Śladami wieżaków

Tajemnice zabytkowej stacji radiowej – Podczas zajęć dzieci poznają zabytkowy kompleks gliwickiej Radiostacji. Zastanowimy się co to oznacza, że Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej oraz miejscem pamięci historycznej. Wspólnie będziemy starali się odpowiedzieć na pytanie skąd bierze się popularność Radiostacji wśród turystów z całego świata. Dowiemy się co wydarzyło się tutaj 31 sierpnia 1939 roku oraz podejmiemy próbę rekonstrukcji tego zdarzenia. Poznamy też wybrane elementy zabytkowego wyposażenia stacji radiowej. W ich kontekście porozmawiamy o tym co ma wspólnego Radiostacja z radiem i na czym polegała praca w Radiostacji. Zajęcia przeznaczone dla dzieci od lat 6-ciu oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.