Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku
8- 16 września 2012
W programie bezpłatne zwiedzanie dolnośląskich pałaców, zamków, muzeów i innych obiektów turystycznych oraz ponad 100 imprez przygotowanych przez 74 organizatorów.
Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Tajemnice codzienności", ich celem jest m.in. odkrywanie, ciągle obecnych wokół nas, ale często niezauważalnych i odchodzących w zapomnienie, tradycji i przedmiotów. Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze przygotowuje wystawę zatytułowaną „Zapomniany urok biurowości", a towarzyszyć jej będą warsztaty, na których można będzie spróbować pisania piórem z obsadką i pisania na maszynie. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu odkryje tajemnicę QWERTY, czyli pierwszych sześciu liter klawiatury komputerowej. Można będzie poznać techniki niecenia ognia (Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej), ręcznego tkactwa (Dom Tkaczy w Chełmsku Śląskim i Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze), a tajniki pracy hutników szkła przybliży Huta Szkła Kryształowego „Julia" w Piechowicach. Zespół Tańca Dawnego Serenissima Wratislavia przeniesie turystów w czasie i pokaże, jak bawili się nasi przodkowie żyjący 500 lat temu (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu). Atrakcją będzie możliwość przejazdu pociągiem z Wrocławia do Sobótki. Specjalnie na czas EDD zostanie uruchomiona linia kolejowa, która do końca lat 90-tych XX w. była niezwykle popularną trasą niedzielnych wycieczek, a obecnie wykorzystywana jest wyłącznie w ruchu towarowym. Parafia pw. św. Andrzeja Ap. w Męcince zaprasza na odkrywanie tajemnicy Lasu Mnichów i na pielgrzymkę do Góry Górzec położonej na Szlaku Cysterskim w parku Krajobrazowym Chełmy. Górzec – niegdyś miejsce pogańskich kultów – zachwyca malowniczym usytuowaniem. Podczas EDD w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można będzie posłuchać wykładów na temat śląskich pejzażystów, a w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu dowiedzieć się więcej o ciężkiej pracy tragarzy, którzy kiedyś wnosili turystów w najwyższe partie gór. Mowa będzie między innymi o wyprawie na Śnieżkę w 1697 r. hrabiego Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, który został wniesiony na lektyce przez swoich poddanych. W tej wyprawie brał też udział egzorcysta, którego zadaniem było ułaskawianie Ducha Gór.
W programie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku także wykłady o poszukiwaczach skarbów – Walonach, o młynarzach, piernikarzach i piekarzach z dawnego Jawora i cennych zabytkach małej wsi Wierzbna. Mieszkańcy Polanicy Zdrój i Kłodzka zaprezentują swoje prywatne fotografie, a mieszkańcy Sycowa rodzinne pamiątki. Bezpłatnie można będzie zwiedzać zamki i pałace m.in. w Bolkowie, Dobroszycach, Łomnicy, Bukowcu, Brunowie i Wojanowie. Będzie nie tylko tajemniczo, ale również smacznie. Degustacją zakończy się wypiek chleba w Kudowie – Pstrążnej. W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze podczas Miodobrania Karkonoskiego będzie można spróbować przepysznych miodów, a w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie smakołyków kresowych.
Liczne tajemnice będzie można odnaleźć w samym Wrocławiu. W ich odkrywaniu pomagać będą przewodnicy z wrocławskiego oddziału PTTK, którzy poprowadzą chętnych trasą obrazującą życie codzienne w renesansowym mieście. Klub Przewodników i Pilotów „Rzepiór" zaprosi na wycieczkę śladem życia codziennego na wrocławskim Nadodrzu. Niezwykłą codzienność ulic i placów dawnego Wrocławia można będzie poznać dzięki wystawie dawnych pocztówek w Muzeum Etnograficznym i wykładowi kolekcjonera Mariusza Kotkowskiego.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu Jedno z najważniejszych i najzasobniejszych polskich muzeów. W zbiorach, które obej- mują ponad 200 tysięcy obiektów, znajdują się zabytki z prawie wszystkich dziedzin sztuki, poczynając od szkła antycznego, przez średniowieczną rzeźbę kamienną, …
50-153 Wrocław
71 372 51 50
sekretariat@mnwr.pl
http://mnwr.pl