Etnowyprawka Malucha: Zima! Toruń

📅 czwartek 23.01.2014 do piątek 24.01.2014
Etnowyprawka Malucha: Zima! Toruń

Sprawdzimy jak się mruży oczy, kiedy szaleje śnieżna zamieć, a także jak lód topi się w rączce. Poznamy barwy, faktury i ciepło tradycyjnych okryć, dowiemy się, jak za ich pomocą chroniono się przed zimnem. Będzie czas na zabawę w kulig i na bujanie w tkaninach. Posłuchamy ciszy, zrobimy wielki hałas i zaśpiewamy jak zwykle tradycyjną pieśń.

Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska.

Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie.

23.01., czwartek, godz. 10.00 (edycja dla dzieci od 6 do 20 m-cy). Pawilon wystawowy. Opłata: 20 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), obowiązują wcześniejsze zapisy (czekamy od 13 do 21 stycznia,  e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl , tel. 56 6228943).

Uwaga! Lista piątkowej edycji Etnowyprawki Malucha skierowanej do starszych Maluchów (od 21 miesięcy do 3 lat) i ich opiekunów jest już zamknięta.

 

Etnowyprawka Malucha to cykl zajęć muzealnych dla małych dzieci (edycja I – dla dzieci od 6 do 20 m-cy oraz edycja II – dla dzieci od 21 m-cy do 3 lat) i ich opiekunów. Każde spotkanie to niezwykła wyprawka w świat polskiej kultury ludowej, tak skonstruowana, by odpowiadać potrzebom małych odbiorców poznających rzeczywistość wszystkimi zmysłami. Wczesne dzieciństwo to ogromnie ważny etap dla dalszego rozwoju człowieka. Podstawową formą aktywności dzieci w tym okresie jest zabawa. Dzięki niej poznają świat, jego poszczególne elementy oraz zasady ich działania. W trakcie zabawy dzieci nabywają nowe umiejętności, jednocześnie utrwalają dotychczasowe. Jeśli mogą bawić się w gronie rówieśników i ich opiekunów rozwijają też swoje kompetencje społeczne. W Muzeum Etnograficznym proponujemy, by dziecięce poznawanie świata było zorganizowane wokół wybranych wątków dawnej wiejskiej codzienności. Spotkania będą okazją do eksperymentowania z typowymi dla kultury tradycyjnej materiałami i surowcami m.in. drewnem, gliną, piaskiem, naturalnymi tkaninami itp. W dawnej chłopskiej rzeczywistości bardzo ważnym elementem był ludzki głos, dlatego na zajęciach nie zabraknie piosenek, wyliczanek i wokalnych zabaw ludowych. Dzięki muzealnym zajęciom najmłodsi mieszkańcy Torunia od pierwszych miesięcy życia mogą „być za pan brat" z polską kulturą tradycyjną. Wprowadzenie do oferty edukacyjnej Muzeum Etnograficznego zajęć dla małych dzieci stanowi ponadto odpowiedź na istotną potrzebę społeczną, wyrażaną przez rodziców małych dzieci, by instytucje kultury stały się przestrzeniami przyjaznymi dla najmłodszych oraz ich opiekunów i otworzyły dla nich swe podwoje.

544 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent