Akademia tańca
FMH mobile
Dzień Dziecka z DUCHem

Dzień Dziecka z DUCHem

📅 sobota 31.05.2014
Dzień Dziecka z DUCHem
31 maja 2014 r.
sobota
godz. 10.00-13.00
Muzeum Fabryki
Manufaktura
 
Dzień Dziecka kojarzy się głównie z zabawą, mniej – z edukacją. W tym roku postanowiliśmy to zmienić, łącząc jedno z drugim i udowadniając, że święto dzieci, to idealny moment na przekazanie wiedzy historycznej w przyjemnej i ciekawej formie – tłumaczy Sebastian Adamkiewicz, łódzki koordynator Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Uczestnicy  wydarzenia będą mogli m.in. poznać historię komputerów i smartfonów; zagrać w grę komputerową z początków lat 90. XX wieku; zobaczyć jak wyprodukować średniowieczne mydło; nauczyć się pisać na glinianych tabliczkach pismem sumeryjskim; odkryć niesamowitą historię pisma i języka; poznać sekrety samurajów oraz… zabawić się w starożytnego greckiego wojownika. Dla rodziców będzie to szansa poznania oferty DUCHa oraz porozmawiania z jego wykładowcami, zwłaszcza że jeszcze trwają zapisy na kolejny rok akademicki weekendowego Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii.
Zajęcia realizowane będą w godzinach 10:00-13:00, w dwóch grupach wiekowych – starszej (dzieci od 10 do 15 roku życia) i młodszej (od 6 do 9 roku życia). Dla każdej grupy przygotowane będą dwa wykłady, prowadzone przez wykładowców Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Ostatni przeznaczony będzie dla dwóch grup jednocześnie.
 
Warsztaty organizowane są bezpłatnie, choć wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zapisać można się, wysyłając mail na adres: lodz@duch.edu.pl, zawierający imię i nazwisko dziecka wraz z wiekiem oraz podstawowe dane rodzica lub opiekuna (imię nazwisko i telefon kontaktowy).
Tematy wykładów:
Zajęcia dla młodszej grupy (prowadzący – Sebastian Adamkiewicz):
10:00-10:45 – Od czego zaczyna się historia, czyli krótka historia języka i pisma 
Gęsim piórem na delikatnym pergaminie, rylcem na glinianej tabliczce, albo przy użyciu maszyny drukarskiej – ludzie od wieków zastanawiali się jak przekazać swoją myśl w formie pisemnej. Może nie zdawali sobie przy tym sprawy, że tworzą historię. Ale jakie były początki pisma, po co zostało stworzone i jaki związek ma z tym głowa krowy? 
 
11:00-11:45 – Czym się mył średniowieczny rycerz?
Czy przez średniowieczne miasto dało się przejść bez zatykania nosa? A może wystarczyły zapachowe olejki jakimi namaszczano się w specjalnie budowanych łaźniach? Na te pytania odpowiedzieć może tylko poznanie tajemniczej receptury mydła, które stosowano w czasach kiedy sądzono jeszcze, że na zębach żyją robaki, które wypalać należy rozżarzonym węglem.
 
Zajęcia dla starszej grupy (prowadzący – dr Zbigniew Głąb):
10:00-10:45 – Smartfon, czyli kilka tysięcy lat w Twojej kieszeni!
Co ma wspólnego smartfon ze starożytnością? Czy Gutenberg przyczynił się do jego powstania?  I jaki udział mieli w tym amerykańscy hippisi? Zobacz, co musiało się wydarzyć w historii ludzkości, żeby w Twoich rękach mogło znaleźć się jedno z najbardziej popularnych urządzeń naszych czasów.
 
11:00-11:45 – Wszystkie sekrety japońskich samurajów
Co musiał zrobić młody Japończyk aby zostać wzorowym samurajem? Czy samuraje byli bezwzględnymi wojownikami, czy może uprzejmymi gentelmanami kierującymi się wyłącznie surowymi nakazami moralnymi i etycznymi? A może byli niezrównoważonymi szaleńcami, którzy szukali okazji do samobójstwa i gardzili każdym pieniądzem? Wszystkie tajemnice samurajów na jednym wykładzie!
Zajęcia wspólne:
12:00-13:00 – Wszyscy zostajemy Leonidasami! – potęga falangi
Falanga to jeden z najpotężniejszych i najdłużej stosowanych szyków bojowych świata starożytnego. Używali go Spartanie pod Termopilami i Macedończycy podczas podbijania Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Jak się czuł grecki wojownik walcząc z tarczą i włócznią w dłoni? Uczestnicy przekonają się o tym na własnej skórze! 
 
889 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent