W programie:
– Baśń Hansa Christiana Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu”
– Konkurs plastyczny i sceniczny
– Degustacja ciasta księżniczki
HANS CHRISTIAN ANDERSEN
Hans Christian Andersen (ur. 2 kwietnia 1805 w Odense, zm. 4 sierpnia 1875 w Rolighed koło Kopenhagi) – duński pisarz i poeta, najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej.
Baśnie Andersena zostały przetłumaczone na ponad 80 języków. Na język polski tłumaczyli je między innymi Stefania Beylin, Jarosław Iwaszkiewicz, Franciszek Mirandola, Władysław Syrokomla, Czesław Kędzierski i, po raz pierwszy bezpośrednio z języka duńskiego, Bogusława Sochańska.
W 1956 powstała międzynarodowa nagroda dla najwybitniejszych twórców literatury dla dzieci – Medal im. H.C. Andersena, przyznawany co dwa lata przez IBBY, a także Lista Honorowa im. H.C. Andersena, na której umieszczane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.
W roku 2005, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin baśniopisarza Poczta Polska wypuściła dwa znaczki, na których znajdują się wizerunki postaci z dwóch popularnych baśni Andersena: z Małej Syrenki oraz Królowej Śniegu. Natomiast w Danii postanowiono wydać wszystkie jego baśnie tak, jak je napisał – bez poprawek wydawnictw. To właśnie wydanie, ilustrowane wycinankami Andersena, stało się podstawą przekładu Bogusławy Sochańskiej (Baśnie i opowieści t. 1-3, Poznań, 2006).
TEATRZYK BAJTO
Charakterystyczną formą opowiadania Teatrzyku Bajto jest interakcja z widzem poprzez zaproszenie go do odgrywania bajkowej postaci, uczestniczenia w bajkowych przygodach, pościgach, ucieczkach i innych perypetiach wynikających z fabuły przedstawienia.
Teatrzyk Bajto to aktorzy i pedagodzy, którzy opracowują znane baśnie w taki sposób, aby możliwe one były do opowiedzenia wspólnie z widzami. Bajkowe przedstawienia to w dużej mierze spektakl improwizowany. Sposób opowiadania oparty jest na interakcji z dziećmi, które, poprzez gest i słowo, czynnie uczestniczą w przedstawieniu pomagając stworzyć klimat baśni „dziejącej się w całej sali”. Do tej pory tj. przez ok. 5 lata działalności, Teatrzyk Bajto wystawił około 20 najbardziej popularnych baśni braci Grimm, Andersena, Perraulta, Puszkina i Kryłowa. Bajto działa na terenie Szczecina od roku 2007.
Bilety: 20 zł (dziecko) i 10 zł (opiekun). Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu komórkowego 881-323-560 lub poprzez e-mail bajki@bajto.pl
Zamówione bilety odebrać można przed wejściem na Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie w dniu przedstawienia.
Kino Letnie & Bar Dziedziniec
Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27 (wejście od pl. Żołnierza Polskiego)
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie od wielu lat prowadzi intensywne działania edukacyjne skierowane do osób w różnym wieku i o wszechstronnych zainteresowaniach. Ofertę kieruje zarówno do szkół oraz przedszkoli jak i odbiorców indywidualnych. Głównym celem jest nie tylko przekazanie …
70-561 Szczecin
(+48) 091/ 4315 200
biuro@muzeum.szczecin.pl
http://www.muzeum.szczecin.pl
facebook