Akademia tańca
FMH mobile
Budżet Obywatelski – zmieniajmy Łódź!

Budżet Obywatelski – zmieniajmy Łódź!

📅 środa 29.05.2013
Budżet Obywatelski – zmieniajmy Łódź!

 

W maju odbędzie się aż 36 spotkań informacyjnych na temat budżetu obywatelskiego – po jednym na każdym osiedlu! Spójrz na mapę na stronie projektuj i wybierz dla siebie to, które najbardziej Ci pasuje! Pełen harmonogram spotkań jest też dostępny tutaj.

Jeżeli nie uda Ci się dotrzeć na spotkanie organizowane w Twojej okolicy, możesz naturalnie przyjść na inne! Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 17.30

BUDŻET OBYWATELSKI – Zmieniaj Łódź. Pomóż wydać 20 milionów złotych!

Do tej pory finansowanie inicjatyw obywatelskich było skomplikowane i trudne. Po pierwsze, należało uczynić z inicjatywy cały ruch obywatelski i poszukiwać setek głosów. Po drugie, nawet jeżeli inicjatywa zyskała odpowiedni rozgłos i poparcie, o efekcie końcowym decydował ktoś inny. Jeżeli nawet decyzja była pozytywna, to niekoniecznie pozostawała w mocy – zmieniały się budżety, władza itp. Gdyby tę sytuację odwrócić? Gdyby wyobrazić sobie sytuację idealną, omijającą tego typu przeszkody? Na tej idei właśnie opiera się koncepcja budżetu obywatelskiego.
Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, to specjalnie wydzielona kwota z budżetu naszego miasta, o wydaniu której zadecydują sami mieszkańcy i mieszkanki. Najpierw zgłoszą projekty do finansowania, a potem w powszechnym głosowaniu wybiorą najważniejsze z nich do realizacji w 2014 roku.

Podobne rozwiązania, sprzyjające pobudzeniu aktywności obywatelskiej i lepszemu wydawaniu publicznych pieniędzy, stosowane są z powodzeniem na całym świecie. Szacuje się, że obecnie o części środków budżetowych decydują mieszkańcy i mieszkanki blisko półtora tysiąca miast w Ameryce Południowej i Północnej, Europie, Afryce oraz Azji. W Polsce, budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku. Teraz także Łódź dołączyła do grona innowatorów i od razu zaczyna z rozmachem.
W pierwszym roku działania budżetu obywatelskiego, łodzianie i łodzianki zadecydują o wydaniu – bagatela – 20 milionów złotych. To absolutny rekord wśród polskich miast!

Powyższa kwota została podzielona na projekty lokalne i ogólnomiejskie. Lokalne to takie, które będą służyły mieszkańcom i mieszkankom jednego z pięciu rejonów, pokrywających się granicami z dawnymi dzielnicami (Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście, Widzew). Na każdy z nich przypadnie 15% budżetu obywatelskiego – po 3 miliony złotych. Oprócz tego 25% budżetu obywatelskiego – 5 milionów złotych – zarezerwowano na projekty, które przyczynią się do podniesienia jakości życia w całym mieście.

Pieniądze można przeznaczyć na zadania, które leżą w kompetencjach gminy i powiatu. Ten bardzo szeroki katalog obejmuje różnorakie kwestie: począwszy od ochrony środowiska, budowy dróg czy polityki społecznej, poprzez edukację, kulturę, sport, a na sprawach związanych z bezpieczeństwem kończąc (pełen katalog zadań).

Możliwości jest bardzo dużo – do ich wykorzystania wystarczą dobre chęci i garść informacji!

Zapraszamy na spotkania i na http://budzet.dlalodzi.info/o-nas/.

206 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent