Zielona Sowa
Zielona Sowa

Brave Kids w Łodzi

📅 niedziela 14.07.2013
Brave Kids w Łodzi

25 czerwca – 14 lipca 2013 

Dziecięcy taniec życia
Brave Kids w Łodzi

Pochodzą z najdalszych zakątków świata. Różni je niemal wszystko: miejsce, z którego pochodzą, język, którym się porozumiewają, kolor skóry, tradycje i zwyczaje. Połączy je sztuka. Przyjadą do Polski latem, aby w ramach programu edukacyjnego Brave Kids uczyć się siebie i od siebie nawzajem. Przyjadą, aby wspólnie stworzyć finałowy spektakl we Wrocławiu.

Dla większości młodych artystów Brave Kids będzie to pierwszy występ przed polską publicznością. Warto więc wesprzeć dzieciaki swoją obecnością i zobaczyć różnorodność ich kultur, zanim stworzą wspólne, międzynarodowe dzieło, które zostanie zaprezentowane podczas finału Brave Festival, 12 lipca 2013.

26 czerwca w Teatrze Pinokio wystąpili młodzi tancerze z Izraela, Laosu, Gruzji i Rumunii. Łodzianie mogli podziwiać prezentacje przygotowane przez poszczególne grupy młodych artystów. Na scenie wystąpiła m.in. grupa taneczna Rabah Markus Dance z Izraela, złożona z dzieci pochodzenia żydowskiego i arabskiego. Prezentowany przez nich unikatowy styl taneczny łączy w sobie tradycyjne formy baletowe, arabskie rytuały oraz elementy tańca współczesnego. Niezwykle uzdolnieni artystycznie wychowankowie szkoły The Butterfly Children′s Center, położonej w małej miejscowości na granicy Laosu i Chin, zaprezentowali z kolei swój tradycyjny ludowy taniec. Wśród występów nie zabrało pokazu grupy ACT4ARY złożonej z sześciu dziewcząt z Rumunii, które w perfekcyjny sposób łączą taniec ze sztuką performatywną, osadzoną w tradycji pogańskich obrzędów swoich przodków. Można było poznać także tradycyjny, gruziński taniec w wykonaniu młodych muzułmańskich tancerzy ze Stowarzyszenia Tolerant.

Wszyscy młodzi artyści, którzy tego lata przyjeżdżają do Łodzi, wezmą udział w warsztatach artystycznych, podczas których nauczą się od siebie nawzajem przepięknych rodzimych obrzędów, śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Z tych wszystkich elementów stworzony zostanie spektakl, który miejscowa publiczność zobaczy 6 lipca o godz. 19.30 (tuż po premierze spektaklu „Pipi Pończoszanka", w namiocie teatralnym, który zostanie rozstawiony w Ogrodzie Botanicznym).

– W tym roku gościmy w Łodzi aż 24-osobową gromadę dzieciaków, z czterech różnych krajów – mówi Małgorzata Loeffler z Teatru Pinokio, koordynatorka łódzkiej części Brave Kids. – Podczas pierwszych występów mali goście zaprezentują piękne tańce i odsłonią przed nami różnorodność swoich kultur, zanim jeszcze stworzą wspólne, międzynarodowe dzieło. Bardzo jesteśmy ciekawi ich energii, charakteru, tego jak zachowują się na scenie i poza nią – dodaje.

Dzieci uczestniczące w projekcie pozostaną w Łodzi do 7 lipca. Do tego czasu będą brały udział w warsztatach artystycznych, podczas których wcielą się zarówno w uczniów, jak i nauczycieli swoich rodzimych tradycji. Podobne warsztaty, dla pozostałych uczestników projektu, odbywają się równolegle we Wrocławiu, Warszawie i Puszczykowie k. Poznania. W sumie bierze w nich udział ponad setka dzieci z 13 krajów. W dalszym etapie wszystkie spotkają się w dolnośląskich Krośnicach, gdzie przez tydzień przygotowywać się będą do wspólnego, międzynarodowego przedstawienia, które szerszej publiczności pokazane zostanie 12 lipca podczas finału Brave Festiwal we Wrocławiu.

Udział w projekcie to także wspaniała lekcja tolerancji i otwartości, z której czerpią nie tylko dzieci. Założeniem projektu jest angażowanie także społeczności lokalnej miast, w których odbywa się projekt, przez co także dorośli mogą dołączyć się do programu – goszcząc u siebie młode talenty z zagranicy. Aby łodzianie mogli bliżej poznać kulturę gości z Brave Kids w sobotę 29 czerwca od godz. 10.00 do 13.30 na podwórku Teatru Pinokio odbędzie się jarmark, na którym będzie można skosztować specjałów kuchni regionalnej i poprzez zabawę zintegrować odważnymi dzieciakami. Teatr Pinokio 23 czerwca od godz. 10.00 do 14.00 yorganizował również zbiórkę słodyczy i przekąsek dla gości z Brave Kids oraz recyklingowych rzeczy (np. butelki, puszki, makulatura), które zostaną wykorzystane do budowy scenografii do spektaklu w ramach projektu Brave Kids

Więcej informacji o projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie www.bravekids.eu

HARMONOGRAM BRAVE KIDS:

29 czerwca, sobota

10-13.30 Jarmark międzykulturowy
Podwórko Teatru Pinokio, ul. Kopernika 16. Wstęp wolny

6 lipca, sobota
19.30 Spektakl półfinałowy Brave Kids
Ogród Botaniczny, ul. Krzemieniecka 36/38. Wstęp wolny

11 lipca, czwartek
19.00 Otwarta próba generalna w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7. Wstęp wolny

12 lipca, piątek
19.00 Spektakl finałowy Brave Kids we Wrocławiu
IMPART, ul. Mazowiecka 17. Bilety 15/20 PLN

13 lipca, sobota
11.00 Piknik w Krośnicach
CETS, ul Sanatoryjna 7

KTO WYSTĄPI NA BRAVE KIDS W ŁODZI?

Izrael – Rabah Markus Dance Studio – Współczesny język kulturowego połączenia
Swoje dzieciństwo poświęcają tańcowi. Młodzi tancerze chcą podążać drogą, która poprzez regularny trening różnych technik ruchu pozwoli dostać się do prestiżowych szkół tańca w Izraelu. Uczestnikami Brave Kids będą uczniowie Szkoły Sztuk Performatywnych Matte Asher w kibucu Gaton, w której dzieci i młodzież poznają współczesny taniec najwyższych lotów. Wspólnie z nimi przyjadą dzieci z sąsiedniej szkoły Rabeha Morkus. Pod okiem palestyńskiej tancerki dzieci uczą się łączyć tradycyjne formy baletowe, rytuały arabskie z elementami współczesności. Dzięki temu tworzą wyjątkowy język, który wyraża arabską wrażliwość i bogactwo kultury. Dzieci żydowskie wspólnie z arabskimi biorą udział w przygotowanym dla nich kursie tańca, dzielą się swoimi umiejętnościami, a przede wszystkim mają szansę na budowanie prawdziwych relacji ponad podziałami etnicznymi. Liderem grupy jest Rabeah Roby.

Laos – The Butterfly Children′s Center – Sztuka gestów odnaleziona w dalekiej azjatyckiej wiosce
The Butterfly Children′s Center jest położone w małej miejscowości na granicy Laosu i Chin. Mieszkańcy tego regionu są reprezentantami kilkudziesięciu grup etnicznych, z których każda posługuje się odrębnym językiem. Dzieci uczęszczają do szkoły do momentu, w którym ich samodzielność i indywidualne kompetencje naukowe są uznane za wystarczające. Rodzice nie znają laotańskiego, nie są więc w stanie pomóc w odrabianiu zadań domowych, często też nie rozumieją ważnej roli edukacji. Całe ich życie opiera się na pracy na roli, bo tylko dzięki niej mogą wyżywić rodzinę. Pokaz tradycyjnego tańca i podróż do Polski pozwoli dzieciom poznać świat niemieszczący się na stronach ich krótkich podręczników. Oula Douangpanya, która jest liderką grupy z Laosu, opowiada, że gdy pojechała z dziećmi do głównego miasta swojej prowincji wyrobić potrzebne paszporty i wizy, kupiła mapę świata; dzieci chciały zobaczyć, gdzie pojadą i skąd pochodzą inni uczestnicy Brave Kids. Podczas podziwiania kontynentów świata na zadane przez opiekunkę pytanie „ile krajów jest na Ziemi?" odpowiedziały, wahając się – między 15 a 30. Cieszymy się, że na Brave Kids dzieci będą mogły poznać mieszkańców przynajmniej niektórych z nich.

Gruzja – Pesvebi – Muzułmańskie oblicze Gruzji
Do 1944 roku muzułmańscy Gruzini mieszkali na terenie historycznej krainy – Meschetii. W ciągu dwóch dni 80 tysięcy osób z rozkazu Stalina zostało deportowanych do Azji Środkowej. Tegoroczni uczestnicy Brave Kids są potomkami tych, którzy przez 68 lat walczyli o wolność i możliwość powrotu do swojej ojczyzny. Do tej pory wróciły 2 tysiące dorosłych i dzieci. Nadal jednak są traktowani jak goście, również dlatego, że nie wszyscy znają język gruziński albo nie wyznają chrześcijaństwa, tak jak większość Gruzinów. Liderem grupy jest Nino Zumbadze, który pracuje w Stowarzyszeniu Tolerant w Achalciche, integrując różne grupy etniczne i organizując występy taneczne. Jego podopieczni po pięknych występach schodzą ze sceny, wracają do codzienności i okazuje się, że pomimo różnic etnicznych, religijnych i materialnych, myślą tak samo, jak ich rówieśnicy z innych krajów: chłopcy marzą o drogich samochodach i podziwiają najlepszych piłkarzy świata, a dziewczynki wzdychają na widok spektakularnych kreacji.

Rumunia – ACT4ART – Piękno pogańskiego rytuału
Grupa sześciu dziewcząt łączy aktorstwo i taniec z unikatową sztuką performatywną, osadzoną w tradycji pogańskich obrządów regionu Oltenia. Ich przedstawienie scala dwa rytuały – Paparudę i Drăgaicę – ściśle kojarzone z modłami o urodzaj i dobrobyt. W trzeci wtorek po Wielkanocy odbywa się rytuał deszczu – Paparuda. Dziewczynki ubrane w koszule z długimi rękawami, ozdobionymi liśćmi kwiatów bzu, machają nimi w celu wywoływania deszczu: przyciągają „siostry chmury". Tancerki odwiedzają każdy dom w wiosce, a każda gospodyni jest zobowiązana do symbolicznego polania wodą uosobienia bogini – Paparudę i jej orszak. Drăgaica zaś to święto związane z przesileniem letnim, najdłuższym dniem w roku. Rytualny taniec, mający zapewnić ochronę dla wyrosłych roślin, zwłaszcza zbóż, prowadzi grupa dziewcząt ubranych na biało, z pięknymi wiankami ozdobionymi kwiatami nawłoci. Liderka grupy, Ruxandra Chelaru, podkreśla, że choć pełne zapału dziewczynki prezentują współcześnie wierzenia tradycyjne, to w przyszłości „najbardziej na świecie" chciałyby zostać „prawdziwymi" aktorkami.

Więcej informacji o projekcie oraz jego uczestnikach można znaleźć na stronie: www.bravekids.eu

Zobacz spot ukazujący poprzednią edycję programu – przekonaj się na własne oczy, kim są odważne dzieciaki!

fotografie: Joanna Stoga

409 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent